Deszczowe sprzątanie Tatr. Najwięcej zbieranych jest niedopałków papierosów (zdjęcia) - podhale24.pl
Środa, 07 grudnia
Imieniny: Marcina, Ambrożego, Agatona
Jabłonka
Clouds
-0°
Wiatr: 12.132 km/h Wilgotność: 72 %
Clouds
-1°
Wiatr: 13.284 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
Wiatr: 12.78 km/h Wilgotność: 72 %
Clouds
Wiatr: 11.376 km/h Wilgotność: 84 %
Clouds
Wiatr: 7.956 km/h Wilgotność: 82 %
Clouds
-0°
Wiatr: 6.444 km/h Wilgotność: 72 %
Jakość powietrza
44 %
Nowy Targ
8 %
Zakopane
22 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 4 | 8 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
Koronawirus
1
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
1
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
8
4
02.07.2022, 13:34 | czytano: 2642

Deszczowe sprzątanie Tatr. Najwięcej zbieranych jest niedopałków papierosów (zdjęcia)

ZAKOPANE. Wolontariusze wyposażeni w worki na śmieci i rękawiczki ruszyli na tatrzańskie szlaki. - Super będzie jak tych śmieci nie będzie wcale, albo będzie ich bardzo mało - mówi Maciej Marculanis, prezes Stowarzyszenia Czysta Polska.

Fot. Marcin Szkodziński
Fot. Marcin Szkodziński
Po raz 11. miłośnicy tatrzańskiej przyrody wyruszyli na górskie szlaki, aby posprzątać śmieci, których tam być nie powinno. Wśród zbieranych odpadków dominują niedopałki papierosów.

- Tatrzańskie szlaki to przede wszystkim niedopałki papierosów. Tego jest cała masa, a jest to gigantyczne zagrożenie dla przyrody. Ludzie sobie myślą, że jak rzucą jeden niedopałek, to jest to tylko jeden, ale jak to zrobi kilkanaście tysięcy, a w wakacje na tatrzańskich szlakach przy dobrej pogodzie jest ponad 30 tys. osób dziennie? Możemy sobie przemnożyć, ile tych niedopałków będzie - mówi Maciej Marculanis.

Kolejnym problemem są opakowania po napojach. Na szlakach znaleźć można zarówno butelki szklane, jak i plastikowe.

- Widać, że ludzie wstydzą się śmiecić, bo nie rzucają butelek pod nogi, tylko zadają sobie trud, żeby schować je pod skałki lub pod kosodrzewinę. Jest też bardzo dużo papieru toaletowego, bo Tatry zamieniły się w toaletę. Sporo jest też szkła, a zwłaszcza małpek i nie mówię tu o zwierzętach, a o tych setkach alkoholu - zaznacza prezes Stowarzyszenia Czysta Polska.

Akcja Czyste Tatry nastawiona jest nie tylko na sprzątanie śmieci pozostawianych na szlakach, ale przede wszystkim na edukację. - My nie jesteśmy projektem śmieciarskim, bo nie chodzimy codziennie i nie sprzątamy śmieci. My edukujemy. Warto mówić jakie są zagrożenia dla przyrody i dla nas samych. Jak zmieniać swoje nawyki i zmieniać swoją świadomość, żeby na co dzień dbać o przyrodę - mówi Maciej Marculanis.

W tym roku przygotowano 4 tys. pakietów dla wolontariuszy. Połowa z nich została przeznaczona dla osób rejestrujących się on-line, a drugie 2 tys. szt. zostało przygotowane do odbioru przy wejściu na szlaki.

ms/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
protista08:01, 3 lipca 2022
Nie powinno być społecznego przyzwolenia na śmiecenie.
Jeszcze moja mała rada dla osób, które są generalnie porządne, ale o pewnych sprawach nie myślą. Papier toaletowy po skorzystaniu w lesie można zakopać. Bierze się jakiś patyk, robi małą dziurkę w ziemi i tam wpycha się papier po skorzystaniu, a nastepnie zakopuje od góry ziemią, igliwiem, liśćmi itp. Zabiera to kilka sekund roboty i parę machnięć patykiem. A papier rozkłada się kilka miesięcy, więc nie tłumaczcie sobie, że "zostawię, bo się rozłoży". W ciągu tych kilku m-cy wiele osób będzie musiało go oglądać.
typ21:26, 2 lipca 2022
po 8 latach rządów Kaczyńskiego nie udało się nieudacznikom wprowadzić systemu kaucyjnego i powszechnego recyklingu jako gałęzi gospodarki, butelki i plastik lądują w lesie. I to w czasach kiedy energia drożeje.
Wprowadza się program chrust +, który ogołoci zamiast sadzić 2 miliony drzew .Nie promuje się indywidualnego sadzenia, nie ułatwia czy promuje procesu nasadzeń ulgami podatkowymi, nie umożliwia się sadzenia na działkach rolnych VI klasy,przekształcanie gruntów na lasy to droga karkołomna.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas