Środa, 28 września
Imieniny: Luby, Wacława, Salomona
Nowy Targ
Clouds
10°
Wiatr: 7.812 km/h Wilgotność: 73 %
Clouds
Wiatr: 8.028 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
12°
Wiatr: 6.984 km/h Wilgotność: 73 %
Clouds
11°
Wiatr: 6.012 km/h Wilgotność: 83 %
Clouds
13°
Wiatr: 15.696 km/h Wilgotność: 75 %
Clouds
10°
Wiatr: 4.824 km/h Wilgotność: 73 %
Jakość powietrza
96 %
Nowy Targ
18 %
Zakopane
18 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 48 | 96 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Koronawirus
10
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
6
4
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
28
27
23.09.2022, 09:21 | czytano: 776

Ratownicy TOPR będą współpracować z ratownikami z Chorwacji

Górscy ratownicy z Chorwacji zacieśniają współpracę z polskimi ratownikami. Mają być wspólne szkolenia, wzajemna pomoc i dwustronna umowa. - Jednym z pomysłów pana konsula jest wymiana, by nasi ratownicy pojawiali się w Chorwacji, a Chorwaci u nas. Oczywiście nie będą na pierwszej linii, ale będą tym wsparciem - mówi Jan Krzysztof, naczelnik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego

zdj. Marcin Szkodziński
W siedzibie Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego odbyło się spotkanie ratowników górskich z Chorwacji z polskimi ratownikami. Podczas konferencji poświęconej ratownictwu górskiemu, ratownicy mogli poznać specyfikę pracy zarówno w Chorwacji, jak i w Polsce, wymienić się doświadczeniami, a także porozmawiać o używanym sprzęcie.

- Współpraca jest dobra. Możemy ją poprawić przez różnego rodzaju szkolenia i współpracę w różnych segmentach ratownictwa. Głównie chodzi o ratownictwo jaskiniowe, ale również chodzi o osobistą wymianę doświadczeń i przekazania sobie wiedzy na temat różnych obszarów ratownictwa. Istnieją pewne tendencje, żeby polscy ratownicy przyjechali do Chorwacji i byli obecnie w miejscach, które są atrakcyjne turystycznie jeżeli chodzi o wspinaczkę i parki narodowe. Również tak samo, żebyśmy my mogli przyjechać w Tatry zimą - mówił Marko Rakovac, członek zarządu z Hrvatska Gorska Služba Spašavanja.

O korzyściach wynikających z przyszłej współpracy mówił także naczelnik TOPR.

- Oni mają bardzo duże doświadczenie w ratownictwie jaskiniowym. Mają płetwonurków jaskiniowych. To jest dla nas bardzo interesujące. My z kolei mamy duże doświadczenie z bezpieczeństwem lawinowym. Tych pól do współpracy jest bardzo dużo. W różny sposób jesteśmy zorganizowani ale wbrew pozorom, te różnice nie są aż tak duże jakby się mogło to wydawać - zaznacza Jan Krzysztof.

Ratownicy górscy mają pomagać sobie nie tylko w szkoleniach, ale także w kwestiach organizacyjnych.

- Ratujemy w górach, w trudno dostępnym terenie. My mamy śmigłowiec, a oni mają duży problem, by mieć śmigłowiec. Też wymieniamy doświadczenia, co zrobić, by służba górska miała w pełni wyposażony i dostępny śmigłowiec do działań. To jest w dzisiejszych czasach nieodzowne. My znamy te problemy, które oni mają. My je też kiedyś przerabialiśmy. Być Może nasze doświadczenia będą istotne - mówi Jan Krzysztof.

Możliwe, że w przyszłym sezonie turystycznym w Chorwacji pojawią się nie tylko policjanci z Polski, ale także ratownicy, którzy będą wspierać ratowników chorwackich.

ms/ zdj. Marcin Szkodziński
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
PiterQ09:24, 23 września 2022
O lepszym pomyśle na darmowe wakacje Chorwatów w Zakopanem i wice wersa nie słyszałem.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas