Nowotarskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych i dwa samochody pod Krzyżem Katyńskim (zdjęcia) - podhale24.pl
Poniedziałek, 26 lutego
Imieniny: Aleksandra, Mirosława, Dionizego
Jabłonka
Clouds
Wiatr: 4.716 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
Wiatr: 5.148 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
Wiatr: 6.12 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
Wiatr: 6.048 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
Wiatr: 4.716 km/h Wilgotność: 95 %
Jakość powietrza
38 %
Nowy Targ
32 %
Zakopane
60 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 19 | 38 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 30 | 60 %
01.03.2023, 20:53 | czytano: 7579

Nowotarskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych i dwa samochody pod Krzyżem Katyńskim (zdjęcia)

Dwa samochody, zaparkowane niemal przed samym Krzyżem Katyńskim, stanowiły osobliwą scenerię nowotarskich obchodów przypadającego dziś Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Fot. Szymon Pyzowski
Fot. Szymon Pyzowski
Uroczystości rozpoczęły się mszą w kościele św. Katarzyny, po której uczestnicy przeszli pod Krzyż Katyński. I po raz pierwszy w historii Nowego Targu przecierali oczy ze zdumienia, na widok dwóch aut, które co prawda nie przeszkodziły w złożeniu wiązanek kwiatów, niemniej na pewno w tym momencie być ich tu nie powinno.

Sprawa wyjaśniła się dopiero po uroczystościach, gdy właściciele wrócili do swoich pojazdów. Jak tłumaczyła się mocno speszona kobieta, samochody stanęły na terenie należącym do parafii, za zgodą proboszcza. Wyjaśniała, że państwo do późna pracowali dla Caritasu, a o dzisiejszym święcie po prostu zapomnieli.

Tak czy inaczej, skromne w tym roku uroczystości - zorganizowane przez Nowotarską Grupę Mieszkańców „Pamięć” wraz z Podhalańską Grupą Rekonstrukcji Historycznych "Błyskawica" - w których uczestniczyli m.in. kombatanci, władze Nowego Targu i powiatu, Związku Podhalan oraz innych organizacji, stowarzyszeń i szkół, poczty sztandarowe - przebiegły według planu.

Po Apelu Poległych - oprócz bohaterów święta wezwano do niego również ofiary katastrofy smoleńskiej - pod Krzyżem Katyńskim złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

Przypomnijmy, święto ustanowione zostało przez Sejm RP 3 lutego 2011 roku. Głosowali za jego ustanowieniem zarówno posłowie PiS, jak i PO oraz wszystkich innych sejmowych ugrupowań. Jego inicjatorem był prezydent Lech Kaczyński, a po jego śmierci prezydent Bronisław Komorowski podtrzymał projekt. Uzasadnienie dołączone do projektu ustawy głosiło, że ustanowienie święta „jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (...). Narodowy Dzień pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata”.

Data święta nie jest przypadkowa - 1 marca 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość - Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji po 1945 roku.

p/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
historyku "od siedmiu boleści"07:19, 5 marca 2023
A jak miał napisać?
Tadeusz Morawa syn AK -WiN13:23, 4 marca 2023
Ks. Józef Dewera administrator kościoła Św. Jadwigi Śląskiej w Waksmundzie w Kronice Waksmundu pod datą 1947 r zapisał ;,,Po śmierci,,, Ognia" jego zwolennicy dalej grasowali. Waksmund Ostrowsko i okolice dalej niespokojne...."
Według PWN grasować znaczy-dokonywać napadów, kradzieży, gwałtów na jakimś terenie.
Tadeusz Morawa syn AK -WiN09:22, 4 marca 2023
Zdecydowana większość ?żołnierzy wyklętych? nie była żołnierzami. Także zrzeszenie ?Wolność i Niezawisłość?, włączane dziś w ich szeregi, zostało założone jako organizacja cywilna. (1 marca 1951 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie po pokazowym procesie rozstrzelano skazanych na śmierć siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia ?Wolność i Niezawisłość?).
Opór zbrojny przeciwko komunistom nie był popularny. Nie jest tak, że opór zbrojny był tym rodzajem walki, który był szczególnie popularny wśród Polaków w tamtym okresie czy też popierany przez jakiekolwiek liczące się siły polityczne lub społeczne?.
Zarówno rząd RP w Londynie (od 1945 roku nieuznawany już przez Zachód), jak i większość przywódców polskiego podziemia w kraju nie chciała walki i uważała, że ona jest błędem i przynosi więcej strat niż korzyści. Kościół katolicki ustami hierarchów i listami mówi ?nie wolno, nie strzelajcie do braci??.
W partyzantce antykomunistycznej byli bohaterowie i bandyci. Wśród antybohaterów byli m.in. ?Bury?, ?Ogień?, zgrupowanie ?Szarego?, ?Wołyniak?. Prof. Wnuk: ?Ludzie, którzy mordowali czy też Polaków, czy mniejszości narodowe, cywilów, zupełnie bezbronnych?.
Przez podziemie w latach 1944-1948 przewinęło się nieco ponad 100, może 120-130 tys. ludzi ? to cała liczba, nie znaczy, że wszyscy działali w jednym momencie. W ?lesie? było ich jeszcze mniej: w sumie walczyło ok. 20 tys., znów ? nie w jednym momencie.
Główny opór przeciw rządzącym miał charakter polityczny i związany był z Polskim Stronnictwem Ludowym ? partią zniszczoną przez komunistów po sfałszowanych w 1947 roku wyborach. W PSL było ok. miliona ludzi. ?Pomysł, że należy walczyć z bronią w ręku miał 10 razy mniej zwolenników niż ci, którzy uważali, że należy walczyć politycznie?
?22:50, 3 marca 2023
Do Osła

Mógłbyś to tak napisać, żeby wszyscy zrozumieli?
Osiol14:45, 3 marca 2023
Do Wektor = Mądry i skromny (po co ci dwa nicki ja wyrabiam jednym)

Ależ zrozumiałem każdy kto ma inne poglądy niż rząd i twoja osoba to ruska łonuca jak brakło argumentów to ruska....
mądry i skromny13:49, 3 marca 2023
Do -Pytalskiego- proponuje zawiesić naszą dyskusje żeby nie rozwiązywać narodowych sporów w obecności ruskiego komentatora. Osioł- niczego nie zrozumiałeś i nie zrozumiesz- amen.
Osiol13:02, 3 marca 2023
@Komendantami mieli być tylko.....

Widzisz ten popłoch donosicieli, konfidentow, szmalcownikow w NT gdy komendantem miał zostać....
A widzisz pogardę dla niego wyższych stopniem UB i ruskich gdy starał się zostać milicją obywatelską komendantem dowodzić(niżej od UB w hierarchii) w mieście co znaczyło że musiał wszystko powiedzieć co wiedział, słyszał, oraz się domyślał by te nominacje dostać.
Czy jego podkomendni popierali go w tych działaniach i razem z nim tworzyli by ten oddział???? milicji obywatelskiej w NT(służba dla ruskiego NKWD)
Czy kontynuował by on i jego ludzie współpracę z donosicielami, partyjnymi sprzedawczykami których to podobno do tej pory rostrzeliwal(zwrot poglądów o 180stopni????), czy cały oddział nagle by z tymi sygnalistami się bratał i razem z nimi by zaprowadzali socjalizm w NT
Cos kręcisz kolego jak ci wygodnie tak piszesz
Staś Pytalski11:25, 3 marca 2023
@ mądry i skromny
Przepraszam, oczywiście miało być - nśzżak.
Staś Pytalski11:23, 3 marca 2023
@ mądry i skromny
Do Gomułkowej pojechał bo myślał, że "góra' nie wie jak jest na "dole" ale się zawiódł. Czyżem się spotykał (na swoich warunkach więc był bezpieczny) bo ten nakłaniał go do "zejścia z gór" - bezskutecznie.
A o zabitych ubeków zapytaj tych z śzżak mają pewnie kompletną listę.
komendantami byli tylko "eskimosi"11:14, 3 marca 2023
@ Osioł
Postać Kuklińskiego jest tragiczna i powinna być przestrogą dla innych którzy mogliby pomylić cyników z sojusznikami.
Jego działalność nie zaszkodziła ZSRR ani nie przyniosła korzyści Polsce.
Fałszywi obrońcy nawet nie powiadomili Solidarności o planach Jaruzelskiego. Zaś najwięcej na tym stracił sam Kukliński.

Co się zaś tyczy "Ognia" to do Warszawy pojechał po to by tam zmienić to co widział w Nowym Targu i był na to bezsilny.
Uzyskał nominację której po powrocie nikt nie respektował a wręcz chcieli go zgładzić. Nikogo nie zdradził, nie pisz bzdur.
hej11:04, 3 marca 2023
@ baciok
Ale "dobra komuna nie dała wam zginąć, ani twojemu dziadkowi, ani trójce dzieci w tym mamie, ani w konsekwencji tobie (może i krowa gdzieś żyła długo i szczęśliwie), więc wypisujesz to co wypisujesz!
baciok@09:20, 3 marca 2023
A mojemu dziadkowi w 1046 żołnierze wyklęci ukradli ostatnią krowę żywicielke, w domu trójka malutkich dzieci ( w tym moja mama).
I tyle komentarza na temat żołnierzy wyklętych.
Osiol23:29, 2 marca 2023
Do Wektor
Jak już za 10-20lat ,,pojemy''tych tych wojsk okupacyjnych obecnych i kolejny kuklinski uratuje nas przechodząc na stronę ruskich czy to będzie zdrada czy bohaterstwo przecież będzie chciał ratować przed 3 WS i np prowokacjami (fałszywa flaga) ich dowódcy to wielokrotnie robili(broń chemiczna Irak) i nie ponieśli żadnych konsekwencji?

Gdzie stacjonują te wojska to zawsze kończy się wojną, przewrotem i nie da ich się wyrzucić bez zniszczenia kraju.

W tym kraju powinno być tylko etnicznie polskie wojsko dowodzone przez genetycznych Polaków.

Jak byś się czuł gdyby twój dowódca okazał się zdrajca i poszedł układać się za stanowisko komendanta milicji w Nowym Targu że wszystkimi zdrajcami z UB i ruskimi i nie opowiadaj ze nie jest to prawdą pewnie byś poszedł z nim na stanowisko zastępcy i ślubował byś wierność nowej wladzy(opowiadał byś że celem była infiltracja he he he)
mądry i skromny21:55, 2 marca 2023
To po co do Gomułkowej jeździł, po co się z Czyżem spotykał- Wektor co ty wiesz na ten temat- umiesz podać jakieś nazwiska pracowników UB z Nowego Targu [etnicznych Polaków] którzy zginęli z rąk Ognia?
Wektor20:51, 2 marca 2023
Instytut Pamięci Narodowej już z chwilą swojego powstania stał się solą w oku dla środowisk postkomunistycznych
i ich mentalnych spadkobierców. "Jeśli uznamy Kuklińskiego za bohatera, to znaczy, że my jesteśmy zdrajcami"
- zauważył kiedyś zasadnie Wojciech Jaruzelski. Wydaje się, że podobnie myślą spadkobiercy "czerwonych
dynastii", czerpiący z przynależności do środowisk (post)komunistycznych nie tylko profity finansowe,
ale i wysokie pozycje społeczne.

Ci ludzie zapominają jednak, że funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa przebierali się za partyzantów, dokonując
haniebnych czynów. W tamtym okresie lat 1944-1956 w Polsce grasowały bandy ludzi niemających nic wspólnego
z podziemiem niepodległościowym. W efekcie bywało, że ludność nie rozróżniała dobrych od złych i następowały
błędne oskarżenia wobec uczciwych żołnierzy. Trzeba także dodać, że ludzie po wojnie chcieli żyć normalnie po
piekle niemieckiego zniewolenia. Niektórzy w poszukiwaniu tego spokoju wstępowali do ORMO, donosili na UB,
niektórzy żołnierze Armii Krajowej przeszli na stronę władzy ludowej, wskazując konkretne nazwiska i miejsca
ukrywania się oddziałów NSZ, NZW, WiN?. A ogień ich likwidował bez pardonu, nie mając skrupułów, i słusznie,
bo co można zrobić ze zdrajcą, konfidentem, który był winien śmierci kolegów z oddziału i osób (cywilów)
wspierających odział. Dlatego był tak znienawidzony przez UB. Na Podhalu przez długi okres nie można było
zainstalować władzy ludowej, bo kacyki (towarzysze) partyjne, bali się przyjeżdżać i propagować ideologię
komunistyczną. Ogień wzbudzał strach, to prawda, ale kto najbardziej bał się ognia? Najbardziej bało się
bezpieczeństwo (UB) i jest na to dużo przykładów. Ale to inna opowieść, na inną okazję.

I jeszcze jedno. Zarzut, że Ogień przeszedł na stronę UB, i przez to kogoś zdradził, jest tak głupi
i pozbawiony wiedzy historycznej, że za każdym razem, kiedy to czytam, to nie mogę się nadziwić,
że ludzie powtarzają tę głupotę. Chyba że ta głupota ma się ładnie przylepić :). Wystarcz poczytać,
co się działo na Suwalszczyźnie, aby zrozumieć ten absurd.

Tadeusz Sikora ? Żołnierzom NSZ

Nie łatwo jest napisać taki wiersz,
lecz piszę go dla prawdy a nie chwały.
W tym wierszu jest ofiarą nasza cześć,
a oskarżonym naród prawie cały.
Nasz naród, który jak ?Pawłowa pies?,
tu wszystkie winy zwala na sowietów,
a wciąż mu nie chcę wejść do pustych serc,
szacunek dla żołnierzy z NSZu.

Hardy ich kark, tchórzliwy świat
zamknąć chce w zwojach niepamięci.
Choć tyle już minęło lat,
nadal żołnierze to wyklęci.
Nie zamknie ust cmentarny dół,
niepamięć ran też nie zabliźni,
bo dzięki nim jeszcze się tlą
resztki honoru mej Ojczyzny.

A Ci żołnierze, cóż na miły Bóg,
wiedzieli ? śmierć na wojnie nie pierwszyzna,
wiedzieli tu przyjaciel a tam wróg,
a z nimi Bóg i Honor i Ojczyzna.
A kiedy w sobie takie siły masz,
nie straszna nigdy Ci przemocy buta
i zawsze godnie swą zachowasz twarz,
bo wiesz, że siebie bracie nie oszukasz.

Hardy ich kark, tchórzliwy świat
zamknąć chce w zwojach niepamięci.
Choć tyle już minęło lat,
nadal żołnierze to wyklęci.
Nie zamknie ust cmentarny dół,
niepamięć ran też nie zabliźni,
bo dzięki nim jeszcze się tlą
resztki honoru mej Ojczyzny.

Dziś, kiedy wolność tu wróciła już,
a przecież mogła nam nie wrócić wcale.
Nikomu nie ujmując żadnych cnót,
czas chłopcom z NSZu oddać chwałę.
Bo przecież nie dla naszych pustych serc
i nie dla CIEMNYCH GŁÓW swe życie dali,
lecz chcieli nasi chłopcy z NSZ
byś Polskę widział tu a nie z oddali.

Hardy ich kark, tchórzliwy świat
zamknąć chce w zwojach niepamięci.
Choć tyle już minęło lat,
nadal żołnierze to wyklęci.
Nie zamknie ust cmentarny dół,
niepamięć ran też nie zabliźni,
bo dzięki nim jeszcze się tlą
resztki honoru mej Ojczyzny.
Maria19:59, 2 marca 2023
A ilu zginęło zamęczonych w więzieniach w Nowym Targu i w Zakopanem?
Magda18:17, 2 marca 2023
pobór wojenny sie zaczyna to niedługo pochodzą sobie w mundurach
szuser18:14, 2 marca 2023
do cyrwonego
...Jakim bohaterom...!? W języku polskim nie ma słowa "wszech czasy"
komendantami byli tylko "eskimosi"17:05, 2 marca 2023
@ Osioł
To właśnie do końca -niezłomni- zostali wyklęci, na Podhalu faktycznie było ich sporo.
"Złomni" zostali kolaborantami i mieli się dobrze, dzisiaj mówią, że byli w WiN - e.
takie małe zróżnicowanie16:59, 2 marca 2023
Gdyby tak przy najważniejszym pomniku w Warszawie (wiadomo którym) ktoś postawił tak samochód już by go dzisiaj nie miał.
Tu nawet gdyby krzyż ukradli to niewiele by to zmieniło.
Popi11:58, 2 marca 2023
Sytuacja z pojazdami świadczy o nieporadności władz miejskich. Burmistrz zlikwidował staraz miejska wiec to są efekty. Faktycznie widać jak się przejął tym świętem jeżeli jego miejskie służby nie były w stanie zabezpieczyć miejsca uroczystości. Trochę profanacja święta. Ale cóż tak jest w tym mieście. Czas na zmianę nieporadni ludzie którzy za wszelka cenę trzymają się stanowisk bo nie są w stanie funkcjonować inaczej.
FK10:05, 2 marca 2023
Tam nie ma przypadkiem znaku zakazu zatrzymywania? Od kiedy proboszcz ma możliwość anulowania przepisów wynikających z PoRD?
rynkowy09:50, 2 marca 2023
wystarczyło to miejsce dzień wcześniej zabezpieczyć pachołkami...
Majka09:05, 2 marca 2023
Burmistrz nie potrafi nawet dopilnować parkowania w miejscu obchodów. Nikt z urzędu się nie pofatygował przed imprezą choć mają tak blisko. Skandal i kolejna ftopa. /.../
Osiol08:55, 2 marca 2023
Do Wektor
po Polsce byli żołnierze,, niezłomni '' walczący z rosyjską okupacja ale nam na Podhalu trafili się niestety,, wykleci''
Jeszcze z ambicjami na komendata z nominacji pachołków rosyjskich ech te fakty historyczne
janioł08:21, 2 marca 2023
Złota a skromna ta praca dla Caritasu!
Wiktor08:21, 2 marca 2023
Gorallenvolk świętowali aż miło brak opasek KAPO przecież nadzorujecie oboz watykanu
fk07:30, 2 marca 2023
A w Spytkowicach aby uniemożliwić szkołom zorganizowanie akademii w celu uczczenia Żołnierzy Wyklętych, Pan Wójt zorganizował obowiązkowe zawody narciarskie o puchar Wójta.
zwz06:47, 2 marca 2023
i to jest katastrofa i upadek tego święta!
młodzieży brak, brak atrakcyjności tego święta, które miało być trampoliną dla historii.
No cóż jak jeszcze idziemy według starych utartych wzorców, rodem z byłego ustroju.
Szkoda
Anty prawo i socjalizm05:58, 2 marca 2023
Wektor ale z ciebie prosty chlop.
Wektor01:29, 2 marca 2023
CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM WOLNEJ, NIEPODLEGŁEJ OJCZYZNY!
A KOMUNISTYCZNYM SIEPACZOM WIECZNA HAŃBA I WSTYD !!!

Proszę nie pisać wielkimi literami. Moderator/
czerwony22:56, 1 marca 2023
Cześć i Chwała Bohaterom po wszech czasy!
korektor21:57, 1 marca 2023
Jest znak zakaz zatrzymywania ? Jest ! Dotyczy chodnika ? Dotyczy ! Jest tam parking ? Nie ma ! Parkowanie nawet na chodniku ma być przy krawężniku więc 500 pln jak nic się należy dla policji od każdego autka.
Gery21:19, 1 marca 2023
Ta pani z BMW to już słynna w mieście od zostawiania auta w dziwnych miejscach. Taka mentalność widocznie.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas