Biblioteka w Rynku? Radni popierają pomysł - podhale24.pl
Sobota, 22 czerwca
Imieniny: Pauliny, Flawiusza, Agenora
Rabka Zdrój
Clouds
20°
Wiatr: 3.564 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
20°
Wiatr: 4.212 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
21°
Wiatr: 2.16 km/h Wilgotność: 79 %
Clouds
22°
Wiatr: 4.032 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
22°
Wiatr: 8.424 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
19°
Wiatr: 7.704 km/h Wilgotność: 77 %
Jakość powietrza
44 %
Nowy Targ
190 %
Zakopane
54 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
Zakopane
Umiarkowana
PM 10: 95 | 190 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 27 | 54 %
12.03.2023, 19:25 | czytano: 3384

Biblioteka w Rynku? Radni popierają pomysł

NOWY TARG. Złożona przez Miasto oferta zakupu kamienicy w Rynku pod numerem 4 została przyjęta przez Bank Polska Kasa Opieki S.A. - Tam proponujemy bibliotekę - mówi przewodniczący Komisji Kultury i Oświaty Leszek Pustówka. - To będzie historyczna chwila - cieszy się dyrektor MBP Danuta Wojdyła, a naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami studzi lekko entuzjazm mówiąc "am nadzieję, że Skarb Państwa nie skorzysta z prawa pierwokupu".

zdj. Podhale24
zdj. Podhale24
Przed poniedziałkową sesję Rady Miasta, podczas której podjęta ma zostać uchwała w sprawie zakupu prawa użytkowania wieczystego zabudowanej nieruchomości, będącej dawną siedzibą Banku Polska Kasa Opieki S.A. - radni na posiedzeniach poszczególnych komisji opiniowali projekt. W zasadzie wszyscy są "za".

W trakcie posiedzenia Komisji Finansów, Gospodarki Komunalnej i Rozwoju wywiązała się dyskusja. Radny Lesław Mikołajski dopytywał co z wcześniejszą koncepcją budowy nowej siedziby biblioteki na os. Kopernika.

- Chcemy tę historię zamknąć - tłumaczył Paweł Maczek. - Padła propozycja uporządkowania tego terenu i uregulowania kwestii nieruchomości. Nie mamy jeszcze odpowiedzi do pana Knapa (właściciela sąsiednich działek - przyp. red.). Propozycja wynikała stąd, że chcemy pozyskać teren o takiej powierzchni, że gdyby była jakaś inwestycja planowana, to wycinki drzew mogłoby być dużo mniej, albo w ogóle - dodał naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Spraw Lokalowych.

- Lepsza propozycja to ta w Rynku - przekonywał radny Leszek Pustówka. - Na Kopernika byłby to nowy budynek, ale wiązałoby się to z wycięciem drzew, a w Rynku mamy stary budynek, który przez 70 lat był siedziba banku, ale jest w bardzo dobrym stanie technicznym, niedawno remontowany. Pewnie będzie rozpisany konkurs na remont, modernizację i adaptację budynku pod bibliotekę - dodał przewodniczący Komisji Kultury i Oświaty.

Radny Mikołajski chciał się upewnić, czy są "jakieś widoki na rozwiązanie kwestii służebności dojazdu do nieruchomości, bo to sporna sprawa". - Bank ma umowę na dzierżawę terenu celem dojazdu, ale jest i druga kwestia - Bank Spółdzielczy wystąpił o ustanowienie drogi koniecznej i taką służebność uzyskał - wyjaśniał naczelnik Maczek.

- Biblioteka w Rynku będzie obiektem na miarę XXI wieku - nie krył entuzjazmy radny Pustówka.

- To bardzo miła iła wiadomość dla mnie, pracowników i czytelników. To będzie historyczna sprawa, że biblioteka wróci do centrum, gdzie stanie się nowoczesną placówką i jednocześnie wizytówką miasta. Moje serce bardzo się raduje, ale jak już zapadnie kropka nad i to już będzie euforia - komentowała Danuta Wojdyła, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej.

- Mam nadzieję, że Skarb Państwa nie skorzysta z prawa pierwokupu, bo ma taką możliwość - studził emocje Paweł Maczek

- Czyli, że starosta mógłby ten budynek kupić? Ale to nie jest przecież w jego interesie, bo będzie tam biblioteka i miejska, i powiatowa - argumentował radny Pustówka.

Nowotarski Urząd Miasta chce pozyskać środki na adaptację pomieszczeń kamienicy ze środków unijnych oraz z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
nerw09:40, 14 marca 2023
do tego od pisuaru.kto się przezywa sam sie tak nazywa.odkąd usunęli pisuary z rynku,nie masz nic mądrego do roboty.
0
Kto bogatemu zabroni?20:17, 13 marca 2023
Biblioteka pasuje w MOK! A nie knajpa pod wynajem! Dość marnotrawstwa naszych pieniędzy. Kupić od banku? Wyremontować? Stwierdzić że to jest "bee" po kilku latach i sprzedać wiadomo komu (do przetargu stanęła jedna osoba) Na szczęście koniec pisuaru jest bliski! Ktoś was rozliczy prędzej czy później
0
Obserwator20:09, 13 marca 2023
Biblioteka do MOK-u
A tych którzy się przyczynili do wyprowadzenia biblioteki stosownie ukarać, chociażby czerwoną kartką w kolejnych wyborach
Zacznijmy W końcu wyciągać kosekfencje !!!
0
Elegancko17:26, 13 marca 2023
Super, W KOŃCU biblioteka będzie miała swój budynek! Liczę na to, że zakup budynku przez miasto dojdzie do skutku i mieszkańcy będą mogli się cieszyć nową placówką kulturalną! :D
A do wszystkich marud: jeżeli wg was z MCK czy muzeum drukarstwa nic się nie dzieje to jest to jasny sygnał, że czas wyjść z domu i zainteresować się życiem kulturalnym miasta
0
czytelnik13:31, 13 marca 2023
Najmądrzejszy Pan dyrektor emerytowany z euroregionu na pewno coś z córką wymyślą. Coś najlepszego
0
baciok@12:25, 13 marca 2023
Głupota popychana głupotą.
1 Głupota. Budynek MOK to była i jest najlepsza siedziba biblioteki. Dostęp dobry, parkingi są , z osiedli na piechotę. Ale komuś się zamarzyła zaj......sta kawiarnia.
Biblioteka w środku Rynku, wiecie ile trzeba kasy na adaptację takiego budynku ale i tak będzie to tylko prowizorka.
2 Głupta . Muzeum Drukarstwa. Ile to kosztuje
3 Głupota Zamiast brnąć w jakieś projekciki z kosmosu w zależności kto se co umyśli miastu potrzebna jest Hala wielofunkcyjna lodowo widowiskowa.
0
Bolo11:15, 13 marca 2023
U Watychy wszystko jest na odwrót. Biblioteka powinna być w MCK. Po drugie. Niedługo zwolni się miejsce w Sokole. Po trzecie. Jak Powiatowe Centrum Kultury przeniesie się do Sokoła zwolni się budynek dawnego MDK, który o niebo lepiej nadaje się na bibliotekę niż kamienica w rynku. Nie da się racjonalnie zarządzać tak rozproszonymi zasobami w tak małym mieście. Dla przypomnienia MCK, wieża wodna, dworzec PKP, muzeum drukarstwa, ratusz i muzeum podhalańskie i jeszcze biblioteka z filiami. Dlatego to wszystko funkcjonuje źle i jest bardzo kosztowne w utrzymaniu. No ale zawsze można mieszkańcom podnieść podatki. Dwór wyżywi się sam
0
no p11:09, 13 marca 2023
budynek o ktorym nowa powinien byc miejski,ale biblioteka potrzebuje przede wszystkim windy bo potrzebują jej przede wszystkim osoby ktore nie mogą uprawiać czynnie sportu,może czasowo sa,,uziemione,,/ we wszystkich budynkach urzędu trzeba biegać po schodach i.mieć dużo czasu i zdrowia żeby cokolwiek załatwic.
0
Ostatni Borianin10:23, 13 marca 2023
Jak to to nie bedziecie wycinac drzew na Kopernika!?Przeciez obecnej wladzy w miescie dewastacja terenow zielonych i wycinka drzew wychodzi najlepiej!!!
0
ikar103210:22, 13 marca 2023
Już to widzę :) Podatki w górę 300%, wprowadzenie średniowiecznych danin np. za psa 200zł, poszerzenie strefy parkowania równo z granicami miasta, zaczynając od Bereków. Ogłoszenie się Wolnym Miastem i rozpoczęcie budowy zamku z murami obronnymi tak aby już nikt nie uciekł.
0
skald10:01, 13 marca 2023
W tym mieście seniorów W@tycha i ekipa jego żyje w latach 90-tych ubiegłego stulecia.
0
spostrzegawczy09:28, 13 marca 2023
~do mieszkaniec
Od Kopernika trzy kroki w bok! Może ty mieszkasz w terenie bez smogu w co szczerze wątpię, ale człowieku nie popieraj durnej dewastacji terenów zielonych, które są płucami tego umęczonego miasta!
0
Mieszkanka09:27, 13 marca 2023
Długi okres czasu biblioteka była w MOK-u i wszystko było ok.wy budowano prawie nowy MCK w którym nic wiele nie dzieje się.kupowac budynek bez windy za 4mnl złotych na bibliotekę to porażka umysłów władzy.W MCK na pewno biblioteka mogłaby zaistnieć i byc tylko trzeba racjonalnie pomyśleć? Kupować,budować byle co,i byle po co? MZK słabe ogniwo transportu publicznego w mieście i okolicznych wsi,zapyziałe latem i zimą wiaty przystankowe,brud i smród na nich, poďwyżki o dofinansowanie niczym nie uzasadnione które muszą płacić ościenne miejscowosci tzw.dofinansowanie do MZK.Książki czytają nieliczni niech przy plebaniach zorganizują wypozyczalnie książekbo skoro tylko emeryt i czytają.Żałosne i rozrzutne poczynania władz miasta.Rynek to przejściówka i przelotów ka dla podróżnych.
0
avitat09:18, 13 marca 2023
Watycha przed wyborami dwoi się i troi, żeby razem z watahą rządzić dłużej. Ale wierzę w rozsądek i mądrość NOWOTARŻAN, że nie zagłosują za dalszą stagnacją, a właściwie cofaniem się w rozwoju miasta Nowy Targ!
0
matnia08:17, 13 marca 2023
Panie Pustówka, lepiej już milczeć niż obnażać do żywego swoją próżność i kompletny brak zrozumienia problemów otaczającej nas rzeczywistości. Przecież to dzięki Panu i Pana braku kompetencji wyrzucono bibliotekę ze starego MOKu (bo to również miała być modernizacja na miarę XXI w., hahhahaha - a został najdroższy bunkier na miarę Misia!) zamieniając po niej przestrzeń na nikomu niepotrzebny, megalomański i bezpłciowy hol, puste korytarze, po których krąży tęsknota za umysłem i "kultową" kawiarnię - miejsce intelektualnej wymiany myśli naszych luminarzy bylejakości.

Przy realizacji tego ostatniego pomysłu trzeba będzie się na chwilę zatrzymać, bo to wyjątkowy przykład bezmyślności władz miasta i programowego generowania niepotrzebnych kosztów - może jakiś radny zapyta oficjalnie jaki jest dochód z tytułu najmu tego miejsca i jak on się ma do milionów publicznych pieniędzy wydanych na ten emocjonalny kaprys pana Watychy, Pustówki i pani Iskrzyńskiej-Steg (to prawdziwy think tank nowotarskich nieszczęść).

Powiedzieć, że to jakaś kumulacja nieporadności, braku logicznego myślenia i skutecznych zmian na lepsze, to nic nie powiedzieć.
0
Rozsądny23:58, 12 marca 2023
No i super. Można załatwić dwie sprawy za jednym zamachem? Można! I biblioteka w Rynku i czytelnia bez wycinki na Alejach. Trzymam kciuk, żeby sąsiad z działki w końcu zmądrzał
0
Leonidas22:53, 12 marca 2023
urmistrz dał się wciągnąć w megalomaństwo Wstążki, która mu wmówiła, że jest wielkim człowiekiem, a przynajmniej może być wielki, bo choć sam w sobie nie ma zadatków na wielkiego człowieka i można by powiedzieć, że jest człowiekiem beznadziejnie małostkowym, co wielokrotnie udowodnił w kontaktach z miejskimi radnymi i mieszkańcami, to jednak zostawiając po sobie ?wielkie rzeczy? stanie się wielki, stanie się wielki jeśli przebuduje budynek MOK, wywali stamtąd bibliotekę a w jej miejsce zrobi restaurację wysoką aż do nieba, to znaczy tak wysoką jak się tylko da, jak wybuduje Pałac Lodowy do którego będą się zjeżdżać ludzie z całego świat, nawet z Mozambiku i najlepiej jakby jeszcze wymyślił inne perjełki architektury współczesnej, i on w to oczywiście uwierzył, a jako, że on sam nie ma żadnego planu, nie wie jak to miasto ma wyglądać za 10 i więcej lat, nie zastanawia się nad tym co będzie z naszymi dziećmi i czy będą tutaj chciały mieszkać i tutaj budować swoją przyszłość, to jak najbardziej zachwycił się wizją o swej wielkości, już nawet wykonał na swój koszt statuetkę, którą umieści w panteonie wielkich nowotarżan, a co więcej, nawet za nią zapłacił, a jako że sam ma naturę skąpą (jeśli chodzi o wydawanie własnego grosza bo publicznym szasta w iście królewskim stylu), to statuetka jest wykonana z plastiku, za to nie poskąpił na złotą farbę i dzięki niej statuetka wygląda jak najprawdziwszy Oskar, korzyść dla radnych niebywała bo skoro już sam sobie statuetkę sprawił to nie będą na nią musieli robić zrzutki
0
Mieszkaniec22:03, 12 marca 2023
Katastrofa. Nie wiem kto podjudzał do protestów ludzi przeciwko lokalizacji na Kopernika.Zdecydowanie lepsza dostępność. Mnóstwo ludzi mieszka w okolicy i szkoły. A rynek? To martwy teren. W gronie czytelników jest wielu starszych ludzi, a jak dojechać do rynku. Co z windą? Szkoda.
0
pauper bibliothecarius21:21, 12 marca 2023
zobaczymy czy radny Leszek Pustówka, dyrektor biblioteki i inni umoczeni w ten układ będą tak zachwyceni jak nie będzie pieniędzy na kulturę, na godne wypłaty dla pracowników itp., rozumiem, że pracownicy biblioteki i MCK otrzymując pensje na konto wpadają w równie błogi stan zachwytu jak ci Państwo, i z tego powodu bardzo chętnie przychodzą do pracy tak?
może by w końcu któryś radny o to zapytał, może by radny Pustówka zapytał jak wyglądają wynagrodzenia pracowników kultury, żeby nie musieli oni przeżywać frustracji, że zarabiają duuuużo mniej niż pracownicy popularnych sklepów z owadem w nazwie?
trzeba to na okrągło przypominać, że problemy z biblioteką to efekt niegospodarności burmistrza, który sobie wymyślił, że trzeba wszystko w tym mieście pozmieniać, tak, żeby było drożej, a przy tym wcale nie lepiej, wszędzie robi się budynki wielofunkcyjne gdzie łączy się wszelką działalność kulturalną, nie po to, żeby było gorzej, ale właśnie żeby było lepiej i na końcu, żeby zostawało więcej pieniędzy na tę właśnie kulturę, a u Watychy jest na odwrót, bo odkrył jakieś nowe i nikomu nieznane teorie ekonomiczne, że im więcej będzie budynków, im więcej rozproszonej działalności, to tym będzie lepiej, miasto będzie prawdziwym mocarstwem, a on będzie wielkim mocarzem, Grzegorzem Wielkim
długi trzeba będzie spłacić więc to pewne jak w banku (a chcą kupić budynek po banku, hihihi), że spłata długów będzie się odbywać kosztem innych potrzeb, w tym bieżących potrzeb kultury, będzie się oszczędzać na pensjach pracowników
a zatem pracownicy biblioteki i szanowna Pani Dyrektor, zachwycajcie się starym budynkiem w rynku, który nigdy nie był projektowany pod bibliotekę i na pewno będzie z nim jeszcze kupa problemów, bo to jedyny zachwyt jaki wam zostanie, z pensji na pewno nie będziecie zachwyceni, bo burmistrzowi i radnym na was kompletnie nie zależy, cała Wasza nadzieja w tym, że uda się wam gdzieś "dorobić", możecie w weekendy nająć się na przykład w popularnych sklepach z owadem w nazwie
byłaby jeszcze dla Was jakakolwiek nadzieja, gdyby radni rzetelnie pracowali i mieli jakikolwiek plan na to wszystko, a nie robili to co im burmistrz każe, .../ budynek MOK został beznadziejnie przebudowany, zmarnowano tam przestrzeń, zapewne po to, żeby broń Boże nie było miejsca dla biblioteki, ale trzeba jeszcze zbadać czy da się te błędy w jakikolwiek sposób naprawić i żeby biblioteka wróciła tam gdzie była i powinna być
gdyby radni byli ludźmi odpowiedzialnymi to by o te kwestie pytali i nie dali się szantażować burmistrzowi, bo sam nawarzył tego piwa, a teraz w swojej perfidii, nie po raz pierwszy zresztą, próbuje problem zrzucić na wszystkich innych

Naruszenie regulaminu. Moderator.
0
Osiol21:19, 12 marca 2023
Jako fundatorów to przedwojennych właścicieli wypadało by wymienić a czynsz..... Zgodnie z ustawą 447 wysyłać....
A co w tych pieniądzach nieda się,, niespornego '' z jasną historią i papierami budynku kupic??? A jakiś inny oferent był???
0
Osiol21:19, 12 marca 2023
Jako fundatorów to przedwojennych właścicieli wypadało by wymienić a czynsz..... Zgodnie z ustawą 447 wysyłać....
A co w tych pieniądzach nieda się,, niespornego '' z jasną historią i papierami budynku kupic??? A jakiś inny oferent był???
0
Janusz Widelec20:57, 12 marca 2023
A poda ktoś w końcu liczne aktywnych czytelników? Czy będzie ich tyle samo co zwiedzających muzeum drukarstwa?
0
Mól20:34, 12 marca 2023
Łapy precz od zieleńca na Kopernika.
0
andrusas20:24, 12 marca 2023
Czy Zarząd miasta chcąc kupić taką kamienicę zdaje sobie sprawę że zakup i utrzymanie takiego budynku kosztuje ogromne pieniądze - no tak się wydaje pieniądze publiczne, miasto ma deficyt i weźmie kolejny kredyt na zakup a mieszkańcy spłacą . Pozdrawiam
0
Biba19:42, 12 marca 2023
Panie radny Pustówka, czy pana entuzjazm jest podobny entuzjazmowi przy Pegazie? Boję się.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas