Piękny zwyczaj wciąż żywy w Bukowinie Tatrzańskiej. Nigdzie indziej go nie spotkacie - podhale24.pl
Środa, 29 maja
Imieniny: Marii Magdaleny, Teodozji, Maksyma
Zakopane
Rain
14°
Wiatr: 5.22 km/h Wilgotność: 90 %
Rain
14°
Wiatr: 5.472 km/h Wilgotność: 83 %
Rain
14°
Wiatr: 3.744 km/h Wilgotność: 87 %
Rain
15°
Wiatr: 2.376 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
16°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 93 %
Rain
17°
Wiatr: 3.42 km/h Wilgotność: 95 %
Jakość powietrza
62 %
Nowy Targ
64 %
Zakopane
42 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 31 | 62 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 32 | 64 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 21 | 42 %
22.06.2023, 08:47 | czytano: 5688

Piękny zwyczaj wciąż żywy w Bukowinie Tatrzańskiej. Nigdzie indziej go nie spotkacie

W Bukowinie Tatrzańskiej wciąż żywy jest zwyczaj, niespotykany w innych regionach. Dotyczy ubierania cuch dla pytacy.

Bukowiańscy pytace. Fot. Monika Para-Miśkowiec
Bukowiańscy pytace. Fot. Monika Para-Miśkowiec
W tradycyjnym góralskim weselu orszak prowadzą pytace – czyli dwaj „czarni” drużbowie w charakterystycznych ciemnych cuchach. W rejonie Poronina czy Zakopanego są one przepasane wstęgą. W Bukowinie Tatrzańskiej przyozdabia się je, jak nigdzie indziej. Biało-czerwonymi szerokimi wstęgami, mirtem i asparagusem.

Nie każdy potrafi w ten sposób „ubrać” cuchę. Zajmują się tym tylko nieliczne mieszkanki, które są proszone o udekorowanie. Robi się to w czwartek lub piątek przed weselem. W czwartek przypina się tylko wstęgi, a w piątek dodaje mirt i asparagus, aby zachowały świeżość na sobotę. Trzeba też postawnego, by dobrze leżała i cierpliwego mężczyznę, który „siądzie pod cuchę” na czas dekorowania, co ułatwia pracę.

- Ubieranie cuch wymaga dużo cierpliwości. Trzeba ułożyć tak zwane „zęby” równo ze wstęg. Najpierw białą, a pod spód czerwoną. Przypina się je szpilkami krawieckimi – opowiada jedna z mieszkanek. - Nie każdy to potrafi. W Bukowinie jest kilka pań, które się na tym znają – dodaje.Jedną z nich jest pani Maria. Cuchy ubiera już od lat. Najpierw przyglądała się jak inni to robią. - A później samo życie mnie nauczyło, bo trzeba było komuś ubrać cuchy, nie było wyjścia. Zaczęłam sama przypinać wstęgi i tak powoli nauczyłam się wszystkiego – opowiada. Dekoruje cuchy na wesele w rodzinie, u znajomych, dalszych i bliższych sąsiadów.

Ubieranie cuch w Bukowinie Tatrzańskiej jest nieodłącznym elementem w przygotowaniach do wesela góralskiego i zarazem spotkaniem towarzyskim.

- W latach 80., jak brałam ślub, to zapraszaliśmy gości na wesele razem z pytacami. I cuchy ubierało się dwa razy. Najpierw w sobotę, tydzień przed weselem, bo w niedzielę szliśmy na sumę z czarnymi drużbami, a po obiedzie jeździli z nami w powozie i zapraszaliśmy na wesele. Jak nie zdążyło się w niedzielę, to „pytaliśmy” z drużbami jeszcze w poniedziałek i wtorek. Tydzień później, w piątek przed weselem z cuch zdejmowało się mirt i przypinało świeży – opowiada Anna z Bukowiny Tatrzańskiej. Wspomina, że kiedy pytace wchodzili do domów z narzeczonymi, śpiewali „Witomy, witomy, nasi przyjaciele, piykniy wos pytomy, przydźcie na wesele”. - A kiedy szliśmy do mojej chrzestnej matki, to zaśpiewali: „Ziyleni sie jawor, cyrwiyniom sie jabłka. Tutok se wej siedzi moja krzesno matka” - opowiada z sentymentem..Monika Para-Miśkowiec
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
Pytac17:59, 23 czerwca 2023
Jak pisze autor na zdjęciu pytace z Bukowiny.
Pani Moniko, bukowianko, to nie sa pytace z Bukowiny. Tyle na temat tego arytykułu radzę lepiej poznać ludzi we wsi.
polonistka12:21, 22 czerwca 2023
Nie "cuha" lecz "cucha"
Swój10:03, 22 czerwca 2023
Bzdura, nie tylko w Bukowinie są takie tradycje. Nie będę się tu wypowiadał za wszystkich ale w Groniu i Leśnicy też tak szarfy są przyszywane.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas