Góralskie wesele na otwarcie 48. Poroniańskiego Lata. Na koniec doszło do bójki (zdjęcia) - podhale24.pl
Poniedziałek, 20 maja
Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Bronimira
Rabka Zdrój
Clouds
21°
Wiatr: 16.38 km/h Wilgotność: 57 %
Rain
22°
Wiatr: 12.204 km/h Wilgotność: 42 %
Clouds
21°
Wiatr: 19.188 km/h Wilgotność: 73 %
Clouds
22°
Wiatr: 7.74 km/h Wilgotność: 38 %
Clouds
20°
Wiatr: 1.836 km/h Wilgotność: 57 %
Clouds
20°
Wiatr: 5.292 km/h Wilgotność: 76 %
Jakość powietrza
40 %
Nowy Targ
34 %
Zakopane
20 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 20 | 40 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 17 | 34 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
22.07.2023, 23:07 | czytano: 7121

Góralskie wesele na otwarcie 48. Poroniańskiego Lata. Na koniec doszło do bójki (zdjęcia)

Przyśpiewki i obrzędu zaprezentowali górale na scenie GOK w Poroninie przed oficjalnym rozpoczęciem i przywitaniem gości. Nie zabrakło czepca, dużej ilości gości i bójki jak na każdym dobrym góralskim weselu.

Fot. Marcin Szkodziński
Fot. Marcin Szkodziński
Miejscowi i turyści przybyli pod scenę Gminnego Ośrodka Kultury w Poroninie mogli zobaczyć jak wygląda góralskie wesele. - Musi być dużo ludzi, dużo napitku i jadła. Dzisiaj mieliśmy młodych, czterech pytacy, matki, ojców, drużdżki i drużbów - mówi Halina Stoch.

Przedstawienie dotyczyło tylko fragmentu wesela, jakim jest czepiec. - Zaczęliśmy od śpiewu pytacy, którzy wyzwyrtali młodą do tańca i potem razem ze starościnami troszkę się przegadywali. Chciały starościny młodą wykupić za kiełbasę, za gorzałeczkę, za oscypka. Co zaśpiewali pytace, to starościny musiały przynieść. Potem jak już ją wykupiły, to młodą wzięły ku sobie i zacepiły, czyli założyły szmatkę. Był to taki krok w kobiecość. Zdjęty został wianek, który jest symbolem panieństwa, a założyły smatkę. Od tego momentu jest prawdziwą gaździną i babą swojego chłopa - opowiada Halina Stoch, która wcieliła się w rolę starościny weselnej.

Na koniec podczas wspólnej zabawy wszystkich gości i tańca doszło jednak do bójki. - Skończyło się to bitką, ale na góralskim weselu bitka też musi być - śmieje się Halina Stoch.

Po weselu przedstawiciele gminy i starostwa oficjalnie otworzyli 48. Poroniańskie Lato. - Chciałabym, żeby to był mile spędzony czas w rodzinnym gronie i gronie przyjaciół, żebyście cieszyli się tym, co dla was przygotowaliśmy - mówiła Anita Żegleń, wójt Poronina, która wraz z Władysławem Filarem, wicestarostą tatrzańskim oraz wszystkimi zaproszonymi gośćmi uroczyście otworzyli imprezę.

ms/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas