Oto zwycięzcy 54. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem (zdjęcia) - podhale24.pl
Niedziela, 23 czerwca
Imieniny: Wandy, Zenona, Prospera
Czarny Dunajec
Clouds
12°
Wiatr: 5.112 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
12°
Wiatr: 4.86 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
13°
Wiatr: 4.896 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
13°
Wiatr: 4.176 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
19°
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
16°
Wiatr: 5.976 km/h Wilgotność: 98 %
Jakość powietrza
16 %
Nowy Targ
26 %
Zakopane
36 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 18 | 36 %
25.08.2023, 07:50 | czytano: 4076

Oto zwycięzcy 54. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem (zdjęcia)

ZAKOPANE. Złote ciupagi w trzech kategoriach otrzymały zespoły z Rumunii, Chorwacji i Węgier. Ceremonia wręczenia nagród poprzedziła koncert inauguracyjny.

zdj. Marcin Szkodziński
zdj. Marcin Szkodziński
54. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem dobiegł końca. Jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

W kategorii tradycyjnej
- Złota Ciupaga przypadła Grupie Tradiţii Ormănene z Rumunii, Srebrna Ciupaga - Zespołowi Regionalnemu Mszalniczanie, Brązowa Ciupaga Zespołowi Regionalnemu Magurzanie.

W kategorii artystycznie opracowanej: Złota Ciupaga - Zespół Folklorystyczny Turopolje z Chorwacji, Srebrna Ciupaga - Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne Ilinden - Północna Macedonia, Brązowa Ciupaga - Grupa Folklorystyczna Ti Ualanegli z Włoch.

W kategorii stylizowanej - Złota Ciupaga - Grupa Sopron Tancegyuttes z Węgier, Srebrna Ciupaga - Zespół Folklorystyczny Khareba z Gruzji, Brązowa Ciupaga - Zespół Tańca Folklorystycznego Veselie z Bułgarii.

Dodatkowe nagrody - wyróżnienia w formie Parzenicy góralskiej - przyznawane zespołom nie nagrodzonym nagrodami głównymi otrzymali:
- Zespół Regionalny Dolina Popradu z Polski - za przeniesienie na scenę rzadko spotykanych tradycji flisackich,
- Zespół Regionalny Turnie z Zakopanego - za odtworzenie charakterystycznego dla Podhala obrzędu kolędniczego w formie archaicznej,
- Zespół Folklorystycznemu Kečera ze Słowacji - za przedstawienie fragmentów tradycyjnego jakubiańskiego obrzędu weselnego,
- Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne Lola - z Bośni i Hercegowiny - za prezentację archaicznych form tanecznych,
- Stowarzyszenie Tańca Folklorystycznego Ciudad de México z Meksyku - za rekonstrukcje zoomorficznego tańca dawnych mieszkańców Meksyku oraz meksykańskiej fiesty Guadalajara,
- Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne Dimitrije Tucović z Serbii - za przedstawienie tradycji pasterskich w tańcu,
- Grupa Ankara Desen Spor Kulubu z Turcji - za stylową prezentację różnorodnych tradycji tanecznych regionu.

Wyróżnienie Im. Jeana Roche'a za wierne odtworzenie obrzędów i ich mistycznego znaczenia otrzymała Grupa Traditii Ormanene z Rumunii - za przedstawienie tradycji obrzędowej (Păpăluhăra, czyli człowieka-liścia).

Wyróżnienie im. Mircea Cîmpeanu za rewitalizacje materialnego i niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w formie instrumentu muzycznego w oparciu o badania terenowe lub archiwalne przyznano Zespołowi Regionalnemu Turnie - za wykorzystanie w obrzędzie kolędniczym piszczałki odtworzonej na podstawie dziewiętnastowiecznego źródła.

Ponadto, przyznano nagrodę im. Prof. Romana Reinfussa, której inicjatorem i fundatorem jest Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, w postaci statuetki ŻELAZNEGO KOHUTA dedykowanej zespołowi polskiemu, występującemu w kategorii I, za autentyzm i wierność tradycji, oraz prezentację obrzędów i zwyczajów w formie autentycznej. Nagrodę otrzymał Zespół Regionalny Dolina Popradu z Piwnicznej.

Nagrodę Burmistrza Miasta Zakopane otrzymał Zespół Góralski Skalni.

ms/ zdj. Marcin Szkodziński
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas