Delegacja z Podhala na obchodach rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej w Austrii. Górale i motocykliści pamiętali o papieżu (zdjęcia) - podhale24.pl
Środa, 29 maja
Imieniny: Marii Magdaleny, Teodozji, Maksyma
Zakopane
Clouds
15°
Wiatr: 7.668 km/h Wilgotność: 79 %
Clouds
16°
Wiatr: 8.64 km/h Wilgotność: 80 %
Rain
16°
Wiatr: 5.22 km/h Wilgotność: 70 %
Clouds
17°
Wiatr: 8.748 km/h Wilgotność: 64 %
Clouds
22°
Wiatr: 7.236 km/h Wilgotność: 67 %
Clouds
20°
Wiatr: 6.912 km/h Wilgotność: 86 %
Jakość powietrza
78 %
Nowy Targ
68 %
Zakopane
50 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 39 | 78 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 34 | 68 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 25 | 50 %
13.09.2023, 08:52 | czytano: 6711

Delegacja z Podhala na obchodach rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej w Austrii. Górale i motocykliści pamiętali o papieżu (zdjęcia)

Zakończył się wyjazd delegacji góralskiej do Wiednia, z prezesem Zarządu Głównego Związku Podhalan Julianem Kowalczykiem na czele, związany z uroczystością obchodów 340. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej i 40. rocznicy obecności św. Jana Pawła II na Kahlenbergu. Udział w uroczystościach wzięli członkowie Związku Podhalan z zarządem głównym oraz oddziałami Nowy Targ, Rabka-Zdrój, Skomielna Czarna, Szaflary, Spytkowice.

Fot. Szymon Pyzowski
Fot. Szymon Pyzowski
Główna uroczystość, która odbyła się w niedzielę 10 września poprzedzona była dzień wcześniej krótkim zwiedzaniem historycznego centrum Wiednia.

Członkowie Związku pod wodzą przewodnika miejskiego Małgorzaty Bahr mieli okazję pospacerować od Schwedenplatz przez najelegantsze handlowe ulice Wiednia - Graben i Kohlmartkt, poprzez dziedzińce Hofburga – okazałego pałacu i zarazem rezydencji Habsburgów, aż do wspaniałej gotyckiej Katedry Św. Szczepana, gdzie mogli zobaczyć ołtarze i malowidła wewnątrz świątyni. Następnie podczas przejazdu Ringiem wiedeńskim mogli podziwiać wszystkie atrakcje architektoniczne Wiednia: Operę, Ringstraße, Muzea, Parlament, Ratusz i Teatr Zamkowy. Na koniec zwiedzania turyści udali się pod pałac Belweder, gdzie mieli szansę podziwiać panoramę Wiednia oraz wykonać pamiątkowe zdjęcie.

Tego samego dnia wieczorem odbyło się spotkanie z członkami Związku Podhalan w Austrii wraz z prezesem Andrzejem Chudobą.

Następnego dnia członkowie Związku Podhalan wraz z Pocztem Sztandarowym udali się do Polskiego Sanktuarium Narodowego na Kahlenbergu, gdzie o godzinie 9.00 nastąpiło zapalenie zniczy na kahlenberskim cmentarzu, na grobach Polaków poległych podczas obrony Wiednia w1683 roku. Następnie złożono wieńce pod pomnikiem króla Jana III Sobieskiego. Msza Święta z udziałem Wojska Polskiego i generała Piotra Trytka oraz attache wojskowymi obrony m.in. Austrii, Ameryki Północnej, Irlandii, Szwajcarii, Chorwacji, Ukrainy, Włoch, Bułgarii, Francji rozpoczęła się o godzinie 10.00, a przewodniczył jej ks. dr Wiesław Adam Lechowicz – biskup polowy Wojska Polskiego, który wzruszył zebranych słowami: „340 lat temu polska armia pod wodzą Jana III Sobieskiego wyświadczyła przysługę Europie. A my z jaką przysługą możemy dzisiaj przyjść naszemu kontynentowi? Jako Polacy możemy ofiarować dzisiejszej Europie wiarę chrześcijańską i miłość do bliźniego. Miłość, która służy, zapomina o sobie i gotowa jest do wspaniałomyślnego działania.”

Po mszy świętej odbył się Apel Pamięci 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej im. Króla Jana III Sobieskiego oraz odsłonięcie pamiątkowej tablicy. Powrót do domu zaplanowany został na godziny popołudniowe.

Uroczystość na długo pozostanie w pamięci zebranych na Kahlenbergu.

Sekretarz nowotarskiego oddziału Związku Podhalan - Sylwia Stołowska

mat. prasowe, oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
Pol11:52, 15 września 2023
Do Krakowa na WAWEL tyz jechali powitać nowego władcę.
Spisok07:48, 15 września 2023
Pani w jasnoniebieskim fartuchu w spiskim stroju odmiany kacwińskiej ma niewłaściwe obuwie, powinny być wysokie skórzane czarne buty z bordowym paskiem u góry.
Maria22:29, 13 września 2023
Pomnika Jana III Sobieskiego na Kahlenbergu nadal brak!!!
Osiol16:23, 13 września 2023
A to górale w tej odsieczy brali udział?? Jakieś nazwiska fakty czy na koszt naiwnych wycieczka?
Nie znam sie15:04, 13 września 2023
A kapelus to sie w kościele nie ściągo?
pytanie14:24, 13 września 2023
Zastępca dyrektora PZD nie pilnuje pracy
tylko uroczystości Związku ...
Czy nie powinien odejść ?
liliputek10:51, 13 września 2023
Jacy członkowie? Parę osób ze zdjęć nic wspólnego ze Związkiem nie ma a na wycieczkę pojechało???
Natas10:19, 13 września 2023
Czyli wycieczka sie udala he he
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas