Główna uroczystość, która odbyła się w niedzielę 10 września poprzedzona była dzień wcześniej krótkim zwiedzaniem historycznego centrum Wiednia.
Członkowie Związku pod wodzą przewodnika miejskiego Małgorzaty Bahr mieli okazję pospacerować od Schwedenplatz przez najelegantsze handlowe ulice Wiednia - Graben i Kohlmartkt, poprzez dziedzińce Hofburga – okazałego pałacu i zarazem rezydencji Habsburgów, aż do wspaniałej gotyckiej Katedry Św. Szczepana, gdzie mogli zobaczyć ołtarze i malowidła wewnątrz świątyni. Następnie podczas przejazdu Ringiem wiedeńskim mogli podziwiać wszystkie atrakcje architektoniczne Wiednia: Operę, Ringstraße, Muzea, Parlament, Ratusz i Teatr Zamkowy. Na koniec zwiedzania turyści udali się pod pałac Belweder, gdzie mieli szansę podziwiać panoramę Wiednia oraz wykonać pamiątkowe zdjęcie.
Tego samego dnia wieczorem odbyło się spotkanie z członkami Związku Podhalan w Austrii wraz z prezesem Andrzejem Chudobą.
Następnego dnia członkowie Związku Podhalan wraz z Pocztem Sztandarowym udali się do Polskiego Sanktuarium Narodowego na Kahlenbergu, gdzie o godzinie 9.00 nastąpiło zapalenie zniczy na kahlenberskim cmentarzu, na grobach Polaków poległych podczas obrony Wiednia w1683 roku. Następnie złożono wieńce pod pomnikiem króla Jana III Sobieskiego. Msza Święta z udziałem Wojska Polskiego i generała Piotra Trytka oraz attache wojskowymi obrony m.in. Austrii, Ameryki Północnej, Irlandii, Szwajcarii, Chorwacji, Ukrainy, Włoch, Bułgarii, Francji rozpoczęła się o godzinie 10.00, a przewodniczył jej ks. dr Wiesław Adam Lechowicz – biskup polowy Wojska Polskiego, który wzruszył zebranych słowami: „340 lat temu polska armia pod wodzą Jana III Sobieskiego wyświadczyła przysługę Europie. A my z jaką przysługą możemy dzisiaj przyjść naszemu kontynentowi? Jako Polacy możemy ofiarować dzisiejszej Europie wiarę chrześcijańską i miłość do bliźniego. Miłość, która służy, zapomina o sobie i gotowa jest do wspaniałomyślnego działania.”
Po mszy świętej odbył się Apel Pamięci 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej im. Króla Jana III Sobieskiego oraz odsłonięcie pamiątkowej tablicy. Powrót do domu zaplanowany został na godziny popołudniowe.
Uroczystość na długo pozostanie w pamięci zebranych na Kahlenbergu.
Sekretarz nowotarskiego oddziału Związku Podhalan - Sylwia Stołowska
mat. prasowe, oprac. r/
Skontaktuj się z nami
- +48 796 024 024
+48 18 52 11 355 - redakcja@podhale24.pl
- m.me/portalpodhale24
Adres korespondencyjny
Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Informacje
Obserwuj nas