Onet: "Dziura we flagowym programie PiS. Nie skorzystają górale" - podhale24.pl
Sobota, 18 maja
Imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa
Rabka Zdrój
Clouds
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
Wiatr: 4.032 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
Wiatr: 2.952 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
10°
Wiatr: 3.348 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
10°
Wiatr: 6.12 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
Wiatr: 4.68 km/h Wilgotność: 94 %
Jakość powietrza
34 %
Nowy Targ
68 %
Zakopane
24 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 17 | 34 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 34 | 68 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
08.11.2023, 08:31 | czytano: 4615

Onet: "Dziura we flagowym programie PiS. Nie skorzystają górale"

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zaprezentował kolejne projekty architektoniczno-budowlane domów mieszkalnych. W ramach rządowego programu za darmo może pobrać je i wykorzystać każdy Polak. Dla inwestorów to oszczędność nawet kilkunastu tysięcy złotych. Niestety, nie mogą z nich skorzystać mieszkańcy Podhala - podaje Onet.pl.

More Design & Architecture Sp. z o. o. / GUNB
More Design & Architecture Sp. z o. o. / GUNB
Portal ustalił, że projektanci nie uwzględnili m.in. lokalnych uwarunkowań. Na przykład w powiecie tatrzańskim w gminach przepisy nakazują projektowanie stromych dachów w domach. Z takich dachów łatwiej spada śnieg, którego zimą na Podhalu jest więcej niż w innych regionach Polski. Regionalne uwarunkowania dotyczą też kolorystyki dachów, elewacji, użytych materiałów. Jednak, jak ustalił Onet, twórcy darmowych projektów dla rządu nie wzięli tego pod uwagę. Zaprojektowanych przez nich domów nie można, zgodnie z prawem, wybudować na Podhalu, więc mieszkańcom naszego regionu są one na nic.

- Faktycznie, dachy w tych domach są zbyt płaskie. U nas muszą być bardziej spadziste z dwóch powodów. Po pierwsze chodzi o śnieg, a po drogie o styl - komentuje dla Onetu starosta tatrzański Piotr Bąk. - Cały czas chcemy, by domy w regionie zachowywały pewne elementy witkiewiczowskiego stylu podhalańskiego. Będę musiał komuś w GUNB zwrócić na to uwagę. Ogólnie jednak myślę, że zbyt wiele osób na Podhalu na ten darmowy projekt i tak by się nie zdecydowało. One nadają się na foremne, kwadratowe działki położone na płaskim terenie. U nas praktycznie takich nie ma - dodaje.

oprac. r/ Onet.pl
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
jaga208:26, 10 listopada 2023
To już wolę mieszkanie w bloku niż taką chałupę
gazda21:27, 8 listopada 2023
No to pisuny wybrały architektów. wstyd za takie projekty. Górale lepsze ładniejsze budują obory chlewy bacówki nie mówiąc o mieszkalnych chałpach bez projektów - z głowy. co oni wybrali, chyba po to by nikt tego nie realizował, by nie zaśmiecali Polski
oxox21:04, 8 listopada 2023
Jak już Onet coś pisze i szczuje , to na pewno nie jest to prawda i z prawda nie ma nic wspólnego. ta szczujnia antypolska powinna być dawno zlikwidowana.
Osiol15:41, 8 listopada 2023
To są budynki ekonomiczne powierzchnia dachu plus np 10proc okap.....a urzędniczy narzucony styl jest taki że połową dachu pod innym kątem przykrylby cały budynek ale co tam ekonomia, logika, oszczędność styl się liczy i tak trzymać niech się zacharuja aż padną na....
SS14:42, 8 listopada 2023
Już trzy tygodnie po wyborach, a Onet ciągle pod parą. Ach wiem za chwilę wybory samorządowe.
Ceper z Cyrhli12:16, 8 listopada 2023
Wszystko co "FLAGOWE" w wersji PIS tak działa, bo powoduje różne dziury, również w budżecie państwa i obywateli ( inflacja zżarła min, 35% wartości lokat i pieniędzy w skarpecie) najwyższy czas aby opuścić FLAGĘ PIS !!
x11:16, 8 listopada 2023
Nieprawda. Darmowe projekty są przeróżne, przeważają z dwuspadowymi dachami.
Skinheads 6910:18, 8 listopada 2023
A co im wyszlo?!Willa plus,mielenia jezorem w tvp info,czy tak jak teraz przyznawanie sobie poteznych odpraw za nierobstwo.Czy premie na Boże Narodzenie w np kopalni Bogdanka!?pis nie ma wstydu ale ktos ich za to rozliczy,za niedługo.
CCCP10:14, 8 listopada 2023
Onet w osobie tego dziennikarza dla mnie nic nie znaczy.
mhm09:48, 8 listopada 2023
To oni mają cokolwiek bez dziury?
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas