Ulica Dłuskich w Kościelisku? Wójt uspokaja: "Nie chcemy zmiany nazwy głównej ulicy" (zdjęcia) - podhale24.pl
Niedziela, 21 lipca
Imieniny: Daniela, Dalidy, Benedykta
Czarny Dunajec
Clouds
23°
Wiatr: 8.604 km/h Wilgotność: 54 %
Clouds
23°
Wiatr: 8.46 km/h Wilgotność: 73 %
Clouds
23°
Wiatr: 8.532 km/h Wilgotność: 55 %
Clouds
25°
Wiatr: 8.28 km/h Wilgotność: 53 %
Clouds
27°
Wiatr: 7.092 km/h Wilgotność: 57 %
Clouds
24°
Wiatr: 8.1 km/h Wilgotność: 61 %
Jakość powietrza
44 %
Nowy Targ
30 %
Zakopane
38 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 15 | 30 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 19 | 38 %
06.12.2023, 18:00 | czytano: 1478

Ulica Dłuskich w Kościelisku? Wójt uspokaja: "Nie chcemy zmiany nazwy głównej ulicy" (zdjęcia)

Zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie zmiany nazwy części ulicy Nędzy Kubińca. Część mieszkańców nie do końca wiedziała, o który fragment drogi chodzi pisząc opinie. - Wśród mieszkańców, którzy nie przeczytali ze zrozumieniem o jaki fragment drogi chodzi, pojawiają się opinie, że chcemy przeprowadzić zamach na nazwę ulicy - mówi Roman Krupa, jednocześnie uspokaja, że zmiana nie dotyczy głównej drogi biegnącej przez Kościelisko.

zdj. Marcin Szkodziński
zdj. Marcin Szkodziński
4 grudnia zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie zmiany nazwy ulicy z Nędzy Kubińca na Bronisławy i Kazimierza Dłuskich. Jest to także kwestia uporządkowania numeracji i nazewnictwa ulic, bowiem nazwę Nędzy Kubińca nosi główna ulica biegnąca przez całe Kościelisko, a także niewielka droga koło nowego budynku urzędu gminy.

- Z jakiś względów, ta odnoga biegnąca obok obecnego urzędu i Revity też przyjęła nazwę Stanisława Nędzy Kubińca. W stosunku do tej głównej ulicy nic nie chcemy zmieniać - zaznacza Roman Krupa, wójt gminy Kościelisko. - Ulica Nędzy Kubińca, to główna ulica. Ja wiem, że ludzie na przestrzeni lat się przyzwyczaili do tego, że ta boczna uliczka też ma taką nazwę. Jeżeli ktoś skręca w tą boczną ulicę, to nie spodziewa się, że następuje kontynuacja tej głównej drogi - dodaje wójt.

Nowa nazwa ulicy ma nie tylko przypomnieć historię tego miejsca, ale być także swego rodzaju hołdem i żywym pomnikiem osób zasłużonych dla gminy. - Chcemy żeby w przyszłości ten fragment drogi nosił nazwę Bronisławy i Kazimierza Dłuskich lub Dłuskich, czyli osób bardzo zasłużonych z punktu widzenia tego, co się działo w latach poprzednich. 100 lat temu powstało tu sanatorium gruźlicze i właśnie oni byli autorami powstania tego budynku. W głównej mierze też sfinansowali go. Mocno finansowo wspierała, ale także i gościła tu Maria Skłodowska-Curie, która dużą część Nagrody Nobla poświęciła, aby ten obiekt mógł powstać. Ta historia trochę została zapomniana, a przez ten krótki kawałek drogi chcemy przypomnieć o tych ludziach, dzięki którym to miejsce było znane nie tylko w całej Polsce, ale też Europie, bo z tego sanatorium korzystali kuracjusze z całej Europy - przypomina historię Roman Krupa.

Z przeprowadzonych konsultacji społecznych powstać ma raport, który trafi pod obrady Rady Gminy Kościelisko. Ostatecznie, to radni podejmą decyzję o zmiany nazwy ulicy, lub pozostawieniu dotychczasowego nazewnictwa.

ms/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
Osiol15:38, 7 grudnia 2023
Za te wysokie pensje i premie weźcie się do konkretnej roboty a nie włos na cztery dzielić i nazwy zmieniać, wytyczcie nowe godne patronów ulice.....
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas