Sprzeciw dla inwestycji na Jarmucie - podhale24.pl
Piątek, 27 grudnia
Imieniny: Jana, Żanety, Fabioli
Czarny Dunajec
Clouds
-0°
Wiatr: 4.464 km/h Wilgotność: 73 %
Clouds
Wiatr: 4.32 km/h Wilgotność: 60 %
Clouds
-2°
Wiatr: 2.448 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
-2°
Wiatr: 2.124 km/h Wilgotność: 72 %
Clouds
-4°
Wiatr: 2.916 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 4.608 km/h Wilgotność: 81 %
Jakość powietrza
162 %
Nowy Targ
162 %
Zakopane
182 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Umiarkowana
PM 10: 81 | 162 %
Zakopane
Umiarkowana
PM 10: 81 | 162 %
Rabka-Zdrój
Umiarkowana
PM 10: 91 | 182 %
04.01.2024, 11:06 | czytano: 6565

Sprzeciw dla inwestycji na Jarmucie

Budowa ośrodka narciarskiego w Szczawnicy jest zagrożeniem dla chronionych gatunków i ujęć wód leczniczych - alarmuje Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, która sprzeciwia się inwestycji.

Jarmuta – widok od miejscowości Szlachtowa. Fot. Archiwum Pracowni
Jarmuta – widok od miejscowości Szlachtowa. Fot. Archiwum Pracowni
Jak informuje pracownia, burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica zezwolił na inwestycję pn. Ośrodek Narciarski Centrum Przyrodniczo-Rekreacyjne JARMUTA. Pracownia na rzecz Wszystkich Istot zamierza jednak złożyć odwołanie od decyzji burmistrza.

Inwestycja ma być zlokalizowana na 28 ha północnych zboczy masywu górskiego Jarmuta w Szczawnicy. W jej skład ma wchodzić stacja dolna z budynkiem usługowo-handlowym oraz usługowo-technicznym; górna stacja kolejki linowej; ścieżka widokowa w koronach drzew z wieżą widokową oraz m.in. system oświetlenia stoku, system naśnieżania, letnia zjeżdżalnia grawitacyjna, zbiornik wodny, ujęcie wodne na potoku Grajcarek; parking dla samochodów i autokarów, ścieżki rowerowe i chodniki.

Przedstawiciele stowarzyszenia alarmują, że teren inwestycji to obszar Popradzkiego Parku Krajobrazowego, Południowomałopolskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu oraz Natura 2000 Małe Pieniny, to także siedlisko wielu chronionych gatunków, m.in. podkowca małego, wilka, rysia.

- Zgoda na budowę, wydana przez burmistrza Szczawnicy jest skandaliczna. W czasach biedy śnieżnej, problemów z zasobami wodnymi, kryzysu bioróżnorodności – daje się zielone światło na dewastację cennych przyrodniczo i wodonośnie terenów. Dla zysku wąskiej grupy ludzi niszczy się wręcz DNA tego rejonu, czyli zasoby wód mineralnych i leczniczych, od których nazwy (szczaw chlorkowy) pochodzi nazwa miejscowości. Nie ma na to naszej zgody, dlatego złożyliśmy odwołanie od decyzji środowiskowej władz Szczawnicy – komentuje Radosław Ślusarczyk z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

Mat. prasowe, oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
Jasiek Sarata22:31, 28 stycznia 2024
Już 30 lat minęło!jak na sesję RM przyniesiono gotowe do klepnięcia papiery na objęcie ścisłą ochroną całej strefy między PPN,a Małymi Pieninami.Sprawy były dogadane,ale nie ze mną(żarcik!),wiec wysadziłem to w powietrze.Jeden Maciek Pypla stanął,w góralskim stroju,za mną,ale zatrzymalismy to.
Nie byłoby trasy nr2,ani nic na Palenicy,ani w Jaworkach.
30 lat i nie dokonaliśmy tu wielkich rzeczy.Do roboty!
Na Jarmucie rosną tylko samosiejki olch i różnych krzaków.To nie Palenica,kt.planowo była zalesiona sosną.Tu nie bedzie żadnych strat.
0
Spiszok11:53, 9 stycznia 2024
Gdyby nie zmiana władzy towyciąg byłby jeszcze w tym sezonie
0
Maciej Gregorski16:47, 8 stycznia 2024
Dajcie już spokój tej przyrodzie i pozwólcie ludziom spokojnie spacerować po terenach zielonych, dzikich bez wyciągów, wież, parkingów, tłumów, narciarzy, zgiełku, krzyku. W ciszy i pięknie przyrody. Mało wam wyciągów w całej Polsce południowej? Na Palenicy nie wystarczy? Opamiętajcie się! Chcecie drugie Zakopane zrobić ze Szczawnicy?
0
z pod Jarmuty20:41, 7 stycznia 2024
Korki macie raz na jakiś czas. A w Zakopanem nawet w tygodniu jest problem w mieście oraz na wlocie/wylocie i jakoś tam nie narzekają jak te dalibogi.A ty szeww nie udawaj turysty bo oni tu nie piszą, już zapomniałeś jak się na nóżkach chodziło? A nogaty to przykład szczawnickiego jojczenia i masz rację już teraz jest ciekawie na drodze , bo spadło trochę śniegu.
0
szeww23:29, 6 stycznia 2024
Ta inwestycja nic nie da. Szczawnica jest zakorkowana i nie ma przepustowości. Ruch komunikacyjny doszedł do "ściany" a jeszcze wydaje się zezwolenia na budowę przy ulicy Szlachtowskiej zamiast wykupić i poszerzyć ulicę. Nie mam zamiaru spędzić 5 godzin w aucie.
0
nogaty20:49, 6 stycznia 2024
Pierwsze to zbudować autostradę do Szczawnicy, najlepiej czteropasmową w obu kierunkach i tunelem, parking na sto tysięcy aut bo cepry umrą z głodu w korkach.Już teraz jest ciekawie na drodze do i z Szczawnicy.
0
z pod Jarmuty13:04, 6 stycznia 2024
#zibi, to w końcu zależy czy nie zależy burmistrzowi, bo sam sobie zaprzeczasz swoim wywodem?
0
zibi11:49, 6 stycznia 2024
Burmistrzowi nie zależy na rozwoju tej części miasta tylko szykuje sobie fotel i kasę w spółce po przegranych wyborach
0
Górol10:49, 6 stycznia 2024
Jak czyta się te brednie to żołądkiem rusza ....
Urodziłem się pod Jarmutą ,pasły się tam krowy i owce ALE TEN CZAS SIĘ SKOŃCZYŁ !!!!!
Popatrzcie na Białkę i Bukowinę Tatrzańską . Tam płoty rozebrali , miedze wyrównali i żyją dostatnio ze swojej ziemi, bo zrobili 2 kroki w przyszłość. Inwestorzy ? pewnie że zarabiają .Ale i mieszkańcy na pewno polepszyli swój byt co widać gołym okiem.
Owszem trzeba zadbać o przyrodę , ale nie można tego stawiać na "głowie" jak to robią eco - terroryści i ich pseudonaukowa opinia nie powinna być wiążąca. Myślę ,że są inne ,bardziej merytoryczne autorytety z których zdaniem Inwestor powinien sie liczyć
Pozdrawiam
0
bez przesady09:23, 6 stycznia 2024
Te stowarzyszenia były chociaż raz na Jarmucie? Gdzie tam tyle zwierzyny widzieli? Jakie są tam zasoby wód mineralnych ? Jarmuta to nie Pieniny z endemitami itp. Zwykła góra z dala od Pienin, rezerwatu Homole i samego miasta której część można jak gdzie indziej zagospodarować na wyciąg, bo z turystki Szczawnica żyje. A święta figura i przekaźnik tym EKO nie przeszkadza?
0
sumarum18:39, 5 stycznia 2024
Jak najbardziej powinna taka inwestycja powstać jako alternatywa dla przestarzałego wyciągu na Jaworkach i dziwoląga PKL Palenica, przez którego turyści wolą gdzieś indziej pojechać. Chyba widać jak marnie w Szczawnicy zimą z turystami. Nie dość że miejscowi nie umią się jak zwykle dogadać między sobą , to jeszcze ci eko z bzdurnymi wywodami o tym terenie.
0
Sonia17:33, 5 stycznia 2024
A Burmistrz naliczył kary za nielegalnie wycięte drzewa inwestorowi.czy jakoś zapomniał o kilku milionach dla miasta.
0
Bartosz13:14, 5 stycznia 2024
Piszcie se komentarze, odwolania a słynny ?inwestor? zrobi powoli co zaczął czyli syf śmietnisko i modną pseudoatrakcję
0
Ted11:42, 5 stycznia 2024
Z jakiej norki wylazłeś ekoterrorystyczny robaczku Radku, że wiesz lepiej od zakorzenionej miejscowej ludności,co dla nich lepsze??? ;)
0
Joanna00:12, 5 stycznia 2024
Akurat też się zgadzam z Pracownią
Wody coraz mniej a zimy takie , że praktycznie tylko na sztuczny śnieg można liczyć . Ad vocem osobie , która pisze, że niczym szczególnym się Pieniny nie wyróżniają - nie bardzo się biologii w szkole uczył- Pieniny mają wiele gatunków endemicznych roślin i same góry zupełnie różne niż wszystkie wokół Szkoda zniszczyć to właśnie dlatego, że są niewielkie powierzchniowo a budowa tak dużej stacji z pewnością niekorzystnie odbije się na przyrodzie
Chrońmy ten unikalny ekosystem dla naszych dzieci i wnukow
0
W22:53, 4 stycznia 2024
Pseldo inwestor już niszczył Jarmute, a nie miał własności. I dalej jej nie ma.
0
uzupełnij22:35, 4 stycznia 2024
@Janusz, byłeś choć raz na Jarmucie? Brawo, ze Szczawnicy chcecie zrobić takie małe zakorkowane Zakopane (z jedną drogą przez wieś) bo kurortem już nie jest. Patrz Krynica, Muszyna.
0
Zatroskany mieszkaniec20:53, 4 stycznia 2024
Ta inwestycja jest potrzebna miastu i nie skorzysta na niej wąska grupa ale wielu mieszkańców nie tylko Szczawnicy ale i pobliskich miejscowości. Wcale budowa tej stacji narciarskiej nie musi szkodzić Podkowcom które zapewne bytują w sztolni w Jarmucie . Za niedługo nic nie będzie można robić w Szczawnicy bo wszędzie okaże się że są chronione stworzenia a nasze miasto okaże się za mało atrakcyjne aby przyjeżdżać tu zimą. To nie jest jakiś rozległy obszar i był on mocno zmieniony przez czlowieka . Nie ma on wybitnych walorów przyrodniczych nie dajmy się robić w bambuko ekoterorystom . Padną biznesy i z miasta znów wyjadą młodzi tego chcecie walczmy o to aby Szczawnica przyciągała turystów bo z tego żyjemy .
0
Wyrocznia18:20, 4 stycznia 2024
Janusz ja w Gorcach przez całe życie nie widziałem rysi, co nie oznacza, że ich nie ma.
0
Krzysztof18:01, 4 stycznia 2024
Pracownia na rzecz Wszystkich Istot powinna zająć się istotami pozaziemskimi że szczególnym naciskiem na ufoludki. Zaprawdę większy to pożytek przyniesie niż angażowanie się w ekologię i ekonomię. Inwestycja taka jak na Jarmucie przyniesie zysk nie tylko "wąskiej grupie" czyli inwestorom ale mieszkańcom całej Szczawnicy i okolicznych miejscowości. Przykładem niech będą Kluszkowce i Białka, Bukowina gdzie narciarze wynajmują kwatery nie tylko "pod wyciągiem" ale też w okolicznych miejscowościach.
0
Anka16:50, 4 stycznia 2024
Bardzo dobrze, że blokują, oby im się udało! Dość już zniszczono dla pieniędzy.
0
Janusz15:43, 4 stycznia 2024
A gdzie te wilki ,rysie i podkowce na Jarmucie bo ja ich jeszcze nie widziałem jak żyje 60lat,tylko niech nie działaja prawem kaduka na nieswoich gruntach i na dziko i na siłe nic nie budują ,niech najpierw wykupią 100złm2 działki od ludzi .
0
Szczawnica15:01, 4 stycznia 2024
won, won, won - ekoterroryści won
0
pomyśl zanim coś chlapniesz14:38, 4 stycznia 2024
Brawo , brawo, brawo !!!
0
Jasiek14:14, 4 stycznia 2024
Czyżby ekoterroryści liczyli na daninę?
0
Aardvark szczawopij14:03, 4 stycznia 2024
Chciałbym się spytać szanownych ekoterrorystów ileż to wód mineralnych jest w Pieninach a szczególnie na Jarmucie?
0
xzy13:37, 4 stycznia 2024
lubię jak płynie gnojówka w potoku ważna kasa nasz bóg to forsa reszta to obłuda
0
Sławek13:12, 4 stycznia 2024
Patrzę na Jarmutę jak na Świętą górę wiem że przed II Wojnę Światową na zboczach Jarmuty kwitło narciarstwo, znajdowała się tam pierwsza skocznia narciarska z prawdziwego zdarzenia, znajdowały się tam trasy narciarskie a i był czynny kamieniołom.Myślę że współkoegzystencja człowieka z przyrodą jest możliwa i wskazana z obopólną korzyścią .
Pozdrawiam Sławek.
0
Olga12:13, 4 stycznia 2024
Faktycznie "rozwój". Degradacja i dziadostwo, by kilku nowobogackich powiększyło swoje konta. Nie ma na to zgody!
0
bleble11:55, 4 stycznia 2024
Ludzie nie dajmy się sfiksowanym ekoterrorystom. Wszystkie kraje wokół rozwijają branżę turystyki narciarskiej a u nas się nic nie da.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
Nie przegap!
02
01.2025
Nie przegap!
06
01.2025
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas