Śniegu na wyciągach narciarskich ma wystarczyć do końca lutego - podhale24.pl
Środa, 21 lutego
Imieniny: Eleonory, Kiejstuta, Fortunata
Jabłonka
Clouds
Wiatr: 13.608 km/h Wilgotność: 69 %
Clouds
Wiatr: 15.912 km/h Wilgotność: 71 %
Clouds
Wiatr: 12.6 km/h Wilgotność: 64 %
Clouds
Wiatr: 13.032 km/h Wilgotność: 63 %
Clouds
Wiatr: 7.524 km/h Wilgotność: 56 %
Clouds
Wiatr: 7.416 km/h Wilgotność: 70 %
Jakość powietrza
30 %
Nowy Targ
20 %
Zakopane
14 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 15 | 30 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 7 | 14 %
12.02.2024, 13:50 | czytano: 4798

Śniegu na wyciągach narciarskich ma wystarczyć do końca lutego

Pokrywa śniegu na trasach zakopiańskiej Harendy ma ok. 1 m grubości. - Nie martwimy się o wysokie temperatury, ponieważ stoki są na to przygotowane. Mamy tutaj sztuczny śnieg wyprodukowany w dużych ilościach - mówi Andrzej Hyc ze Szkoły Narciarskiej Haski na Harendzie. Podobnie sytuacja wygląda na pozostałych stacjach narciarskich na Podhalu.

zdj. Marcin Szkodziński
zdj. Marcin Szkodziński
Od kilku tygodni na Podhalu mamy na zmianę słońce i deszcz, a wszystko to przy dodatnich temperaturach dochodzących do nawet 10 stopni Celsjusza. Taka pogoda nie sprzyja zimowej aurze. Śnieg poza Tatrami został już tylko na stokach narciarskich i wgórach.

- Na czas obecny mamy ok. 1 metra sztucznego śniegu. To pozwala na to, że spokojnie wytrzymamy do końca ferii, a nawet do końca lutego. Możemy tutaj wszystkich uspokoić, którzy planują przyjazd w góry, na Podhale, ponieważ mogą spokojnie zaplanować ten przyjazd. Będzie śnieg, będzie po czym jeździć i będzie totalne szaleństwo i na to proszę się nastawić ponieważ warunki są bardzo dobre, więc możemy śmiało planować ten przyjazd tutaj w góry - uspokaja Andrzej Hyc.

Śnieg przez dodatnie temperatury zrobił się na stokach bardziej grząski, ale to nie powód, żeby nie jeździć na nartach. Trzeba umieć dostosować się stylem jazdy do warunków. - Musimy pamiętać, że jak jest ciepło, to śnieg jest grząski, więc trudniej się jeździ. Jak jest mróz, to śnieg jest szybki, narty szybciej jadą, więc trzeba brać to pod uwagę - zaznacza.

Panująca nie tylko na Podhalu, ale w całej Polsce aura daje zupełnie nowe możliwości wypoczynku. - Mamy fantastyczną atrakcję, bo zaczynają kwitnąć kwiaty, a na stokach jeszcze można jeździć na nartach. To kolejna atrakcja, trochę nieplanowana, ale jest - zauważa Andrzej Hyc. - Narciarze nie muszą też jeździć w grubych kurtkach. Wystarczy im tylko bluza - dodaje.

W nadchodzących dniach synoptycy zapowiadają nadal temperatury dodatnie. W przyszłym tygodniu nocami ma się pojawić lekki mróz.

ms/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
gazda17:29, 13 lutego 2024
Oby śniegu zabrakło nawet od już. Będzie ciepło , będzie taniej. energia kosztuje. Więc im cieplej tym lepiej. Większość nie jezdzi na nartach i ma się dobrze, a to że ktoś na tej maszynie klepie olbrzymie pieniądze to nas nie interesuje, niech się wezmą za konkretną robotę coś co z tego będzie pożytek.
Janosik08:40, 13 lutego 2024
Ja bym się dobrze zastanowił nad tym sztucznym śniegiem. Sprawa dotyczy śniegu wytwarzanego z wody z dodatkiem środka ułatwiającego formowanie się kryształków lodu w wyższej temperaturze. Do krystalizacji stosowane są tzw. białka "ina", wytwarzane przez bakterię Pseudomonas syringae, które występują dość powszechnie w naturze i powodują choroby roślin. Produkt jest stosowany w kilku szwajcarskich kurortach, ale jest zakazany w Bawarii i Austrii, a Francja tymczasowo wstrzymała jego stosowanie. Kilka różnych badań pokazało, że ten "śnieg" może wywierać negatywny wpływ na zdrowie ludzi. Resztki bakterii Pseudomonas syringae mogą służyć jako podłoże do rozwoju innych, groźniejszych patogenów - uważa Carmen de Jong, hydrolog z uniwersytetu w Strasburgu. Nie wiem jak u nas to produkują, ale dodrze by było to zbadać, ponieważ sztuczny śnieg produkowano kiedyś nawet z azbestu.
nogaty14:12, 12 lutego 2024
Cóż,hm.Nie możemy pogodę na życzenie swoje ustawiać.Od tego są w niebie,,specjaliści,, bogi,natura. No chyba że w sypialni... .
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas