Wysoko w Tatrach pełna zima, a w reglach i na Podhalu początek wiosny. Co na to przyroda? - podhale24.pl
Piątek, 24 maja
Imieniny: Joanny, Marii, Zuzanny
Czarny Dunajec
Clouds
12°
Wiatr: 3.024 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
12°
Wiatr: 2.196 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
13°
Wiatr: 4.248 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
13°
Wiatr: 4.608 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
14°
Wiatr: 5.688 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
11°
Wiatr: 6.696 km/h Wilgotność: 91 %
Jakość powietrza
22 %
Nowy Targ
24 %
Zakopane
22 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
23.02.2024, 13:40 | czytano: 2493

Wysoko w Tatrach pełna zima, a w reglach i na Podhalu początek wiosny. Co na to przyroda?

Z zimowego snu zaczynają budzić się niedźwiedzie. Świstaki śpią jeszcze w najlepsze. - Może to być falstart - mówi o wiosennej pogodzie Tomasz Zając z TPN. - W marcu, czy kwietniu trochę tego śniegu może jeszcze spaść, ale zima raczej już nie wróci - dodaje.

Tomasz Zając / zdj. Marcin Szkodziński
Tomasz Zając / zdj. Marcin Szkodziński
Od kilku tygodni na Podhalu panuje wiosenna temperatura. To sprawiło, że przyroda pomału budzi się do życia po zimowej przerwie. - Cały czas jest na plusie. Czasem nocami jakiś lekki mróz. Zaczęły już kwitnąć krokusy i przebiśniegi na Polanie Molkówka. W reglach możemy mówić już o wiośnie, ale te rośliny nieśmiało się przebijają - zaznacza Tomasz Zając z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Dodatnie temperatury panujące od kilku tygodni na Podhalu sprawiły, że po zimowej przerwie budzą się nie tylko kwiaty, ale także niedźwiedzie. Świstaki śpią jeszcze w najlepsze. - Świstaki, to zwierzęta wysokogórskie. One na pewno się nie obudzą, bo tam zima jest w pełni. Jeśli chodzi o niedźwiedzie, to mamy obserwacje z Przysłopu Miętusiego, że niedźwiedzie się obudziły, ale to też jest sytuacja normalna. Wybudzenia niedźwiedzi zdarzają się zawsze jak jest okres z ciepłą pogodą. Nawet w styczniu jak wiał wiat halny, to zdarzały się takie momenty, że niedźwiedzie się budziły, chodziły, uzupełniały zapasy tłuszczu przed dalszą częścią zimy. Dla nich to nie są warunki niekorzystne. Gorzej by było jakby wybudziły się płazy lub gady. Gdyby po wybudzeniu przyszedł okres mrozów, to mogłyby tego nie przetrwać. Takiego problemu nie ma z niedźwiedziami. Jeżeli zima już nie wróci, a tego też nie możemy wykluczyć, to niedźwiedzie wrócą do normalnego trybu letniego - informuje Tomasz Zając.

Wiosenne temperatury na Podhalu nie powinny jednak zmylić turystów wybierających się na górskie wycieczki. Wysoko w Tatrach cały czas panują warunki zimowe. - W wyższych partiach Tatr jest regularna zima. Leży ok. metrowa warstwa śniegu. W nocy jest cały czas mróz. Jeżeli się wybieramy powyżej 1400 m n.p.m., to musimy mieć raki, czekan, kask i lawinowe ABC. Musimy też być odpowiednio przygotowani jeśli chodzi o strój - przypomina pracownik TPN.

ms/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas