PSG i Gmina Czarny Dunajec rozpoczynają współpracę w zakresie wykorzystania wodoru - podhale24.pl
Sobota, 22 czerwca
Imieniny: Pauliny, Flawiusza, Agenora
Jabłonka
Rain
22°
Wiatr: 9.216 km/h Wilgotność: 93 %
Rain
20°
Wiatr: 9.18 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
22°
Wiatr: 11.736 km/h Wilgotność: 90 %
Rain
19°
Wiatr: 10.728 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
23°
Wiatr: 8.352 km/h Wilgotność: 84 %
Clouds
21°
Wiatr: 9.324 km/h Wilgotność: 93 %
Jakość powietrza
70 %
Nowy Targ
136 %
Zakopane
62 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 35 | 70 %
Zakopane
Umiarkowana
PM 10: 68 | 136 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 31 | 62 %
20.04.2024, 09:10 | czytano: 1736

PSG i Gmina Czarny Dunajec rozpoczynają współpracę w zakresie wykorzystania wodoru

Polska Spółka Gazownictwa oraz Miasto i Gmina Czarny Dunajec podpisały porozumienie o współpracy. Celem jest długoterminowe partnerstwo w dziedzinie rozwoju technologii związanych z paliwami alternatywnymi, ze szczególnym uwzględnieniem wodoru.

Czarny Dunajec LNG/ zdj. nadesłane
Czarny Dunajec LNG/ zdj. nadesłane
- Bardzo się cieszymy, że to właśnie Polska Spółka Gazownictwa będzie partnerem, który pomoże miastu i gminie Czarny Dunajec wykorzystywać wodór jako źródło energii na dużą skalę. Od kilku lat systematycznie jako spółka podnosimy nasze kompetencje, aby w przyszłości być największym operatorem systemu dystrybucyjnego wodoru w Polsce - mówi Robert Więckowski, prezes Polskiej Spółki Gazownictwa.

W ramach współpracy obie strony zobowiązały się do realizacji szeregu inicjatyw, przyczyniających się do poprawy jakości powietrza oraz ograniczenia emisji szkodliwych substancji. Wśród głównych punktów umowy znajdują się:
- wdrożenie technologii związanych z paliwami alternatywnymi, w szczególności dotyczących wodoru oraz innych gazów odnawialnych i niskoemisyjnych,
- prowadzenie prac rozwojowych i inwestycyjnych na terenie gminy Czarny Dunajec w zakresie paliw gazowych,
- realizacja wspólnych projektów badawczo-rozwojowych w obszarze niskoemisyjnych paliw alternatywnych,
- wdrożenie innowacyjnych technologii w ramach wspólnych projektów.

- Dążymy do tego, aby nasze miasto stało się uzdrowiskiem i liderem w zakresie wykorzystania nowoczesnych technologii energetycznych. Partnerstwo z Polską Spółką Gazownictwa otwiera przed nami nowe możliwości i przyspieszy realizację naszych ambitnych planów rozwojowych. Chcemy być pierwszą w Polsce gminą wykorzystującą wyłącznie wodór jako źródło energii - mówi Marcin Ratułowski, Burmistrz Miasta i Gminy Czarny Dunajec.

- Umowa o współpracy między PSG a Miastem i Gminą Czarny Dunajec jest znaczącym krokiem w kierunku realizacji innowacyjnych na skalę całego kraju rozwiązań energetycznych. Ta partnerska inicjatywa nie tylko przyniesie korzyści środowiskowe dla mieszkańców i turystów, ale jest także przykładem synergii pomiędzy największym w Polsce Operatorem Systemu Dystrybucyjnego gazu ziemnego a jednostką samorządu terytorialnego, stanowiąc inspirację dla innych miast i gmin do podejmowania podobnych działań - podsumowuje Paweł Firlej, dyrektor Oddziału Zakładu Gazowniczego w Krakowie.

Polska Spółka Gazownictwa zrobiła w marcu br. duży krok w kierunku dystrybucji wodoru, uzyskując dla pierwszego w Polsce gazociągu Świadectwo Oceny Technicznej w zakresie przesyłu gazu ziemnego z jego domieszkami do 20 proc. objętości. Również w pierwszym kwartale tego roku PSG rozpoczęła współpracę z niemieckim operatorem dystrybucji gazu Gasnetz Hamburg. Jej celem jest m.in. rozwój w spółce kompetencji związanych z budową wodorociągów.

mat. nadesłany, opr. s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
zaciekawiony podatnik19:41, 21 kwietnia 2024
dwa zasadnicze pytanka mam ,ilu spółka ma prezesów i po ile miesięcznie ci prezesi zarabiają ? za odpowiedź byłbym bardzo wdzięczny resztę sam już sobie dopowiem
0
sawuarek i wiwarek11:23, 21 kwietnia 2024
Alien: Chcielibyśmy poznać dokładniej technologię w oparciu o którą ten wodór jest wykorzystywany w autobusach. Być może jest wykorzystywany jeden z pierwiastków ziem rzadkich (zapomniałem w tej chwili jego nazwy), który ma zdolność wchłaniania wodoru niczym gąbka wodę i w ten sposób umożliwia stabilne, stopniowe uwalnianie tego wodoru. Jest to pierwiastek niesłychanie ciężki, rzadki i drogi. Wodór nie potrzebuje zaprószenia ognia żeby gwałtownie zaczął się spalać, wystarczy nawet najmniejszy dopływ powietrza. Ponadto wciąż nic nie wiemy o rachunku ekonomicznym, tj. czy przypadkiem nie okaże się że żeby wyprodukować 1kwh energii z wodoru potrzebujemy kilkunastu kwh energii z innego źródła.
kasa: Przydomowe generatory wodoru, a za chwilę "przydomowe reaktoreczki jądrowe" czy coś o podobnej nazwie. Po prostu musimy stale trzymać rękę na pulsie i w porę przebijać im te medialne balony, bo jeśli nie, to rozrosną się one do takich rozmiarów że wyprą wszystko powietrze z pomieszczenia i nie będziemy mieli czym oddychać. Wystarczy że na początek 50 procent populacji łyknie tę bzdurę z tym wodorem to za jakiś czas będzie za późno na zatrzymanie tego.
0
kasa09:17, 21 kwietnia 2024
@suwarek, jak myślisz, dlaczego Polakom wcisnęli tyle fotowoltaiki że sieci nie są w stanie przyjąć produkcji ze słońca? Za chwilę producenci słonecznej energii będą musieli płacić żeby sieć odebrała wyprodukowany prąd. Wtedy będzie promocja na magazyny energii i przydomowe generatory wodoru. Biznes musi się kręcić. Kasa musi się zgadzać.
0
ALIEN06:05, 21 kwietnia 2024
W Krakowie jeżdżą od kilku lat autobusy wodorowy. Nic nie wybucha, nic się nie pali. Już straszcie.
0
sawuarek i wiwarek22:06, 20 kwietnia 2024
Pochodząca z innego źródła energia (węgiel, gaz, prąd, drewno, etc.) włożona w to aby wyodrębnić daną objętość wodoru wielokrotnie przekracza wartość energetyczną jaką ta dana objętość wodoru może nam później dać przy spalaniu (dużo więcej energii trzeba najpierw włożyć aniżeli później się uzyska z tego wodoru, być może będą to energetycznie kosztowne ale i tak konieczne reakcje utylizujące jakieś odpady, w których to reakcjach wodór będzie produktem ubocznym?). Prawda, produktem spalania wodoru jest czysta woda, więc ekologicznie jest ok, ale najpierw trzeba ten wodór wyodrębnić (zapewne także skroplić), a to nie są energetycznie tanie reakcje, poza tym jest problem ze składowaniem, transportem i używaniem wodoru jako źródła energii, ponieważ przy jakimkolwiek, najmniejszym nawet kontakcie z powietrzem wodór gwałtownie łączy się z tlenem i natychmiast wybucha. Jest olbrzymi problem z równomiernym, stabilnym uwalnianiem wodoru. W warunkach laboratoryjnych to wszystko może wyglądać wspaniale, ale na masową komercyjną skalę trudno powiedzieć jak to będzie.
0
rzucający jajami19:21, 20 kwietnia 2024
Brawo, brawo , brawo.
0
Gazownia16:35, 20 kwietnia 2024
Od 2027 r. Będzie obowiązywał zakaz palenia gazem ziemny ale będzie można palić do us....j śmierci paliwem gazowym. Czyli Dunajec jako 1 w Polsce nie będzie się musiał martwic czy ma paliwo gazowe. P.S. paliwo gazowe to 90% gazu ziemnego i 10% wodoru lub biogazu. To tak samo jak z benzyną. Teraz jej nie kupisz czystej na stacji masz E5 i E10 czyli benzynę z dodatkiem biopaliwa. A kto zyska na tym? Hub wodorowy to wydatek 10 mln zł. Podatek od takiej stacji to 2% czyli rocznie 200 tyś. zł dla gminy.
0
kasa14:16, 20 kwietnia 2024
Ja też wiem że nic nie wiem. Ale ktoś na pewno na tym zarobił i będzie zarabiał. Na pewno nie mieszkańcy.
0
Neymar13:30, 20 kwietnia 2024
O kurde, niech jeszcze połącza drużyny i czarny Dunajec zagra w półfinale LM ????????????
0
Zagadka13:29, 20 kwietnia 2024
Czy oni nie wyrwali się 100lat za wcześnie z tym wodorem....
0
STAŚ10:08, 20 kwietnia 2024
Z tego pisma wiem, że nic nie wiem!
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas