Fałszywy pracownik banku wyłudził 97 tysięcy złotych. Duże oszustwo w naszym regionie - podhale24.pl
Wtorek, 23 lipca
Imieniny: Bogny, Sławosza, Żelisława
Nowy Targ
Clouds
18°
Wiatr: 1.584 km/h Wilgotność: 99 %
Clouds
18°
Wiatr: 1.764 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
15°
Wiatr: 4.572 km/h Wilgotność: 99 %
Clouds
19°
Wiatr: 2.448 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
17°
Wiatr: 4.032 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
14°
Wiatr: 2.52 km/h Wilgotność: 98 %
Jakość powietrza
74 %
Nowy Targ
70 %
Zakopane
64 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 37 | 74 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 35 | 70 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 32 | 64 %
22.05.2024, 15:22 | czytano: 7463

Fałszywy pracownik banku wyłudził 97 tysięcy złotych. Duże oszustwo w naszym regionie

Mieszkanka powiatu nowotarskiego otrzymała telefon od mężczyzny podającego się za pracownika banku. - Dzień dobry. Ktoś zaciągnął na Pani nazwisko kredyt. Czy Pani to potwierdza? - usłyszała w słuchawce. Wystraszona, zgodnie z jego wskazówkami, wypłaciła w bankomacie swoje pieniądze i wpłaciła je na wskazany przez niego „bezpieczny” rachunek. Zmanipulowana dodatkowo zaciągnęła kredyt i te pieniądze także wpłaciła oszustom. Straciła ponad 97 000 złotych.

Zdjęcie ilustracyjne / archiwum Podhale24
Zdjęcie ilustracyjne / archiwum Podhale24
Schemat oszustw „na pracownika banku” często jest bardzo podobny. Do ofiary dzwoni osoba, która przedstawia się jako pracownik banku. Informuje, że pieniądze na rachunku bankowym są zagrożone lub że ktoś zaciągnął kredyt na jej dane. Następnie zaleca szybkie przelanie lub wypłatę pieniędzy z banku i wpłatę na inne, rzekomo bezpieczne konto, aby uchronić je przed utratą. Wystraszeni i pod presją czasu, ludzie ulegają takim manipulacjom i przekazują swoje oszczędności oszustom.

Bądźmy czujni na takie sytuacje i nie dajmy się zmanipulować!

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, co do tożsamości osoby dzwoniącej, należy natychmiast przerwać połączenie. Niezależnie od wieku i wiedzy na temat oszustw, nie warto angażować się w rozmowę, która może doprowadzić do utraty oszczędności życia.

Jak się chronić:

Nie działaj w pośpiechu
Prawdziwi pracownicy banku nigdy nie będą wymagać natychmiastowych działań przez telefon
Weryfikuj tożsamość
Zakończ rozmowę i samodzielnie skontaktuj się z bankiem, używając numeru z oficjalnej strony internetowej lub pojedź do placówki bankowej
Nie podawaj danych
Nigdy nie udostępniaj pełnych danych wrażliwych przez telefon.

Źródło: KPP Nowy Targ, r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
Xyz09:02, 25 maja 2024
Dobra rsda i od dziada.Pieniadze jsk za dawnych czasow nalezy trzymac zskopane " pod grusza" xyz
0
z tąd20:47, 24 maja 2024
Xyz. Ale znawcy.Pewnie pracownicy banku , komentatorzy.Nigdy nie miałem takich,,dziwnych,, telefonów.Do naiwnych,zmanipulowanych świat należy.Fanów świrusa,cowida.Wcale mi was nie żal.Zaszczepcie się jeszcze na coś bezobjawowego.Na głupotę niestety nie ma szczepionki.
0
Xyz16:50, 24 maja 2024
Do tylko tyle
Wtedy lepiej nie dzwonić do banku z tego samego numeru bo oni potrafią się podszyć i rozmowa jest niby z tym bankiem a to dalej oszust działa.
Aaa i jeszcze taka rada: usuńcie aplikacje banku z telefonu. Oni instalują na telefonie "zdalny ekran" i potem robią co chcą a większość ludzi ma internet w telefonie cały czas włączony
0
Xyz16:47, 24 maja 2024
Też miałam taką sytuację. Pracownik banku zadzwonił że złożyłam wniosek o kredyt. Ja zaprzeczyłam. A pan do mnie no właśnie czyli ktoś to zrobił za panią bo ten wniosek został złożony w Gdańsku. Powiedziałam ja żadnego wniosku nie składałam i koniec dyskusji. Na to on że ja to muszę anulować. On mi to może zrobić ale musiałabym mu podać. Powiedziałam od razu ja panu nic nie podam. A on dobrze, może to pani zrobić osobiście w głównej siedzibie banku w Warszawie na ulicy... Albo my wyślemy do pani banku wniosek o anulowanie kredytu i pani sobie tam podejdzie i anuluje. A ja mu na to ja panu nie podam w jakim banku mam konto, zgłaszam sprawę na policję. Nic mi nie zrobił bo aplikacji banku nie posiadam na telefonie. Ale co ciekawe poszłam z tym na policję (a numer z którego dzwonił ten oszust był jawny) policja nie zrobiła nic, twierdząc że oni dzwonią z bramki internetowej i to jest nie do namierzenia. Ja mówię przecież dziś nie ma anonimowych numerów, każdy jest zarejestrowany. Oni nic. Sprawdziłam ten numer w domu przez internet. Okazało się że operatorem jest Orange. Jaki to był problem dla Policji żeby wziąć dziada za fraki? To się nigdy nie skończy, nasze służby na to pozwalają.
0
Igorrr06:54, 24 maja 2024
Miałem podobny telefon. Nie nabrałem się, ale to nie o to chodzi? bierność policji jest porażająca. Chciałem to zgłosić na policję, przynajmniej w formie ostrzeżenia, że dzwonią. Policja to olała, bo jak stwierdzili ?do niczego nie doszło?. No to właśnie doszło!
0
tylko tyle10:30, 23 maja 2024
naprawdę naiwnośc ludzka nie zna granic. po odebraniu takiego telefonu wystarczy się rozłączyć i zadzwonić na infolinię swojego banku. zapytac co i jak...tyle i aż tyle. i tak samo z każdym innym telefonem.
0
Podatnik08:19, 23 maja 2024
Mnie to nie grozi, bo ZUS 2500 i inne podatki, także na koncie zero zł. Nie żyje Nowa uśmiechnięta Polska i paliwo po 5.19 od lipca po wyborach do UE się skończy odkładanie na konto. Także trzeba uważać na ludzi podszywających się i wyrządzających zło i krzywdę drugiemu człowiekowi;-)
0
Uważaj07:11, 23 maja 2024
Tez miałam taki telefon . ? Pan z banku twierdził, ze dzwoni bo właśnie wpłynął do banku wniosek ze zamierzam
wziąć kredyt i chciałby to potwierdzić . Zaprzeczyłam , wiec kazał mi sprawdzic czy nie skradziono mi dowodu osobistego . Na szczescie dowód miałam przy sobie. Zorientowałam się ze to ? ściema? i do czego Pan zmierza , wiec nie kontynuowałem rozmowy tylko zaraz sie rozlaczylam.
Biedaczek , chyba był rozczarowany ????
0
Gulasz Juliusz Zeżarł20:43, 22 maja 2024
Coś mi tu nie gra- dzienny limit na wypłatę gotowki z bankomatu bez limitu, czy z limitem ponad 97 000 pln?
0
zibi18:15, 22 maja 2024
Dwa razy miałem tego typu telefon.
Zawsze "pracownik banku" miał wschodni akcent
0
ol17:37, 22 maja 2024
Do mnie przychodzą ssm z Alior banku i straszą mnie,że nie wypłacą mi pieniędzy albo nie będą wpływały na moje konto żadne przelewy,trzeba im przesłać informacje o sobie,bo poprzednie straciły ważność.Kłopot w tym ,że nie mam w tym banku żadnego konta.Złodzieje tak właśnie kombinują,aby im odpisać byle co i z innego banku przeleją sobie sami gotówkę.Kiedy to się skończy,rząd zajmuje się tym co nas nie obchodzi a nie bezpieczeństwem obywateli.
0
L16:11, 22 maja 2024
Miałem podobny przypadek ale nie dałem się nabrać
0
Osiol16:07, 22 maja 2024
No nr,, bezpiecznego rachunku'' mają może dadzą rade... ,może urząd skarbowy im pomoze... ta instytucja każdy zaległy wdowi grosz wydrze....
0
Spostrzegawczy15:52, 22 maja 2024
Czy wy ludzie naprawdę jesteście dalej tacy durni?
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas