Tatrzańskie Wici 2024. "Chcemy pokazać, że ta nasza kultura ma się dobrze" - podhale24.pl
Wtorek, 18 czerwca
Imieniny: Elżbiety, Marka, Amandy
Czarny Dunajec
Clouds
16°
Wiatr: 4.464 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
17°
Wiatr: 4.896 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
13°
Wiatr: 4.032 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
16°
Wiatr: 5.616 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
15°
Wiatr: 6.156 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
11°
Wiatr: 5.472 km/h Wilgotność: 78 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
28 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
05.06.2024, 11:40 | czytano: 2246

Tatrzańskie Wici 2024. "Chcemy pokazać, że ta nasza kultura ma się dobrze"

Tegoroczne 23. Tatrzańskie Wici rozpoczną się 7 lipca Memoriałem im. Stanisława Trebuni Tutki w ramach XXI Dunajeckiego Grania w Białym Dunajcu. Cykl imprez zakończy się 15 września w Leśnicy, gdzie zorganizowany zostanie XVIII Festyn Bacowski i redyk.

fot. Marcin Szkodziński
fot. Marcin Szkodziński
Cykl 15 wydarzeń zaprezentowanych został podczas konferencji prasowej w Starostwie Tatrzańskim we wtorek 5 czerwca. O wydarzeniach opowiedzieli przedstawiciele organizatorów, a także obecni na sali Nośwarniyjso Górolecka 2023, poroniańska Królowa Miodu 2023 i Gaździna 2023 roku.

- Cieszę się, że ta idea i pomysł, który powstał 23 lata temu ma się dobrze, ku utrapieniu starosty, bo jest dużo zaproszeń. Obiecuję, że z wicestarostą będziemy tak robić, żeby być na każdej imprezie - śmiał się Andrzej Skupień otwierając konferencję. - Życzę przede wszystkim, aby każdy miał dobrą pogodę na tych wydarzeniach, bo są to imprezy plenerowe - dodał.

Tatrzańskie Wici rozpoczną się już w pierwszy weekend wakacji 7 lipca w Białym Dunajcu od XXI Dunajeckiego Grania. Następnie będą wybory Nośwarniyjsej Górolecki, wybory Cepra i Ceperki, wybory Harnasia, Strażackie Śpasy, zawody w jedzeniu bundzu na czas, wybory Gaździny, wybory Królowej Miodu, zawody wędkarskie i wiele innych atrakcji. Każde z wydarzeń, to nie tylko świetna zabawa, ale także okazja do poznania góralskiego folkloru, a także możliwość zdobycia świetnych nagród w konkursach.

- My sami też potrzebujemy się spotkać i ucieszyć. Ta pandemia zepsuła ten stary zwyczaj, że człowiek do drugiego szedł, kiedy sobie namyślał. Teraz jak nie zadzwoni się tydzień wcześniej i się nie umówi, to strach wchodzić do chałupy. Te imprezy pozwolą ten zwyczaj odbudować i się spotkać. Chcemy pokazać, że ta nasza kultura ma się dobrze. Śpiew, taniec, zwyczaje, a też chcemy pokazać tą część gazdowską, która ma się trochę słabiej. Będziemy promować przy tych wydarzeniach oscypka, ale też kulturę - mówił Andrzej Skupień.

Po przedstawieniu wszystkich wydarzeń głos zabrał wicestarosta tatrzański. - Jest to duże wyzwanie dla nas wszystkich i za to chcę pięknie podziękować. Smuci mnie tylko, że są wszystkie gminy reprezentowane, a z Zakopanego nie ma nikogo. Pochodzę z Zakopanego i te 20 lat temu byłem współorganizatorem Harendziańskich Zwyków. Ta impreza przez wiele roku była organizowana. Była to fajna impreza, na którą ludzie się schodzili. Przychodziły rodziny, sąsiedzi, ale też turyści. Nasz powiat jest typowo turystycznym powiatem, który jest perłą na mapie Polski. Szlifujemy ją przez pokazywanie tej kultury i tradycji. Będę namawiał harędzianów, żebyśmy wrócili do tej imprezy - zapowiadał Wawrzyniec Bystrzycki.

e/r
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
Bodyj to bodyj18:07, 5 czerwca 2024
a zięć cysorza to sie zno na kulturze.....?
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas