Podhalanie na obchodach 84 rocznicy I transportu Polaków do KL Auschwitz (zdjęcia) - podhale24.pl
Wtorek, 25 czerwca
Imieniny: Łucji, Wilhelma, Albrechta
Czarny Dunajec
Clear
18°
Wiatr: 6.804 km/h Wilgotność: 70 %
Clear
19°
Wiatr: 7.056 km/h Wilgotność: 77 %
Clear
19°
Wiatr: 7.848 km/h Wilgotność: 73 %
Clear
19°
Wiatr: 6.876 km/h Wilgotność: 73 %
Clear
17°
Wiatr: 5.688 km/h Wilgotność: 77 %
Clear
17°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 64 %
Jakość powietrza
24 %
Nowy Targ
22 %
Zakopane
20 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
16.06.2024, 10:27 | czytano: 1810

Podhalanie na obchodach 84 rocznicy I transportu Polaków do KL Auschwitz (zdjęcia)

"Dzisiaj w czasach powszechnego zakłamania i obojętności, na wysokości zadania w Muzeum Auschwitz-Birkenau staje szkolna młodzież idąca oddać hołd pod Ścianę Straceń ze sztandarami i powiewającymi biało-czerwonymi flagami" - pisze w relacji z obchodów Narodowego Dnia Pamięci Sebastian Śmietana.

zdj. nadesłane
zdj. nadesłane
14 czerwca 1940 roku z więzienia w Tarnowie Niemcy przywieźli do KL Auschwitz pierwszy transport Polaków, który zapoczątkował funkcjonowanie niemieckiego obozu koncentracyjnego. Został stworzony w celu eksterminacji narodu polskiego.

14 czerwca 1940 roku pociąg zatrzymał się na dużej stacji - więźniowie zobaczyli Oświęcim. Wzdłuż toru kolejowego zostali otoczeni kordonem SS. Po przyjęciu raportu kierownik obozu Karl Fritzsch wygłosił do nich przemówienie, które tak cytował Kazimierz Albin, jeden z więźniów pierwszego transportu:

„Tu jest Konzentrationslager Auschwitz. Tłumaczył Baltaziński. Jako element wrogi narodowi niemieckiemu będziecie internowani do końca wojny. Wszelkie przejawy buntu lub niesubordynacji będę tłumił w sposób bezwzględny. Za opór władzy, usiłowanie ucieczki - kara śmierci. Zdrowi i młodzi mają prawo żyć tu nie dłużej niż trzy miesiące. Wyjście stąd prowadzi tylko przez komin krematorium”

W taki oto sposób Polacy zostali przywitani przez niemiecki aparat władzy. Transport ten stanowili w znacznej części uczniowie gimnazjum, studenci i wojskowi. Znajdowali się również nauczyciele, architekci, artyści malarze, rzeźbiarze, przewodnicy górscy, czy też sportowcy. W pierwszym okresie funkcjonowania niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz Polacy stanowili najliczniejszą grupę więźniów.

14 czerwca obchodzony jest w Polsce jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Jak co roku wyruszamy do Oświęcimia. Kierujemy się w stronę Muzeum Auschwitz-Birkenau, gdzie ma miejsce główna uroczystość pod blokiem 11. Przejeżdżamy przez ulice miast począwszy od Nowego Targu, Rabki-Zdrój, Jordanowa, Makowa Podhalańskiego, Suchej Beskidzkiej, Wadowic aż po Oświęcim. Narodowy Dzień Pamięci…? Ile polskich flag powiewało na ulicach tych miast w tym dniu z okazji 84 rocznicy I transportu Polaków do KL Auschwitz…

Dojeżdżamy do Muzeum Auschwitz-Birkenau. No cóż, zapomniałem Wam powiedzieć – żeby móc uczestniczyć w obchodach, trzeba najpierw zgłosić się do szanownej instytucji o imienne wydanie kart wstępu.

Narodowy Dzień Pamięci…? Pamiętaj - karty wstępu…

Dojeżdżamy do wartowni. Jak co roku nie może zabraknąć ułożonej przez Komitet 14 czerwca biało-czerwonej kotwicy z 84 zniczy. W tym miejscu pragnę serdecznie podziękować Panu Rafałowi Sikorze z Nowego Targu, który specjalnie dla Nas na tą uroczystość wyprodukował biało-czerwone znicze. Panie Rafale – jesteśmy wdzięczni! Znicze zostawiamy w wartowni. By wejść do środka na główną uroczystość czeka nas jeszcze przeprawa z ochroną. Czujemy się jak na lotnisku w Balicach. Wyciągamy wszystko z kieszeni, sprawdzają damskie torebki. Kolega inwalida bez stopy ściąga buta, by przekonać ochronę, że nic w nim nie przetrzymuje. Dobrze, że nie ma dużego rozmiaru obuwia – kontrola mogłaby trwać dłużej.

Narodowy Dzień Pamięci…

Skontrolowani jesteśmy odprowadzeni przez ochronę muzeum na samo miejsce. Znajdujemy się przed blokiem 11 i czekamy na rozpoczęcie uroczystości.

Właśnie się zaczyna. Ludzie zaczynają się schodzić. Widzimy młodzież niosącą biało-czerwoną flagę. Idą jacyś delegaci. Widzę też kilku księży i młodzież szkolną ubraną w stroje góralskie po przeciwnej stronie ze sztandarami. Piękny widok… Naprzeciwko nas kilkunastu zasiadających ocalałych więźniów m.in. przewodnicząca Społecznego Komitetu 14 Czerwca 1940 r. Pani dr Barbara Wojnarowska-Gautier.

Już jest! Rozpoczynamy uroczystość od hymnu polskiego. Zaczyna się pierwsza zwrotka. Słychać melodię, uczestnicy zaczynają śpiewać. Kończy się jedna zwrotka – cisza… Prowadzący uroczystość chcą przejść spokojnie do kolejnego etapu „upamiętnienia”. Na to oburzają się zgromadzeni i dośpiewują kolejne trzy zwrotki wraz z młodzieżą trzymającą biało-czerwoną flagę.

Na odśpiewanie hymnu jak widać nie mamy czasu. Na modlitwę również. A może w tym miejscu nie wypada? Przecież msza święta także nie jest już odprawiana od jakiegoś czasu...

Narodowy Dzień Pamięci…

Prezydent, Premier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, posłowie – nieobecni.

Narodowy Dzień Pamięci…

Delegaci, instytucje, stowarzyszenia, młodzież - składają wieńce i kwiaty. Zapalamy 84 biało-czerwone znicze przed Ścianą Śmierci. Chwila zadumy…

Jak mawiał pierwszy zarejestrowany więzień pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz Stanisław Ryniak: "Uważam, że wszystkie ocalałe obozowe obiekty należy zachować i pieczołowicie konserwować, aby dawały świadectwo prawdzie. Gdy nas zabraknie, to kamienie za nas będą mówić."

Tego typu obiekty należy zachować i konserwować. To obowiązek każdej powołanej do tego instytucji. Mało tego, nie tylko ocalałe obiekty mają dawać świadectwo prawdzie. Instytucje do tego powołane, Posłowie, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Premier, Prezydent – głowa państwa… Ci wszyscy, których wybieraliśmy do tego, by godnie reprezentowali nasze interesy, by troszczyli się o pamięć naszych przodków, pamięć Polaków - pierwszych więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Dzisiaj w czasach powszechnego zakłamania, rodzących się od lat przeinaczeń, manipulacji oraz kłamstw szerzących się na zachodzie pod adresem Polaków...wydawałoby się, że obecność naszych władz państwowych na czele z głową państwa powinna być obowiązkowa, w tak świętym miejscu w którym za miłość do Ojczyzny wielu Polaków ginęło z okrzykiem na ustach "niech żyje Polska!"

Dzisiaj w czasach powszechnego zakłamania i obojętności, na wysokości zadania w Muzeum Auschwitz-Birkenau staje szkolna młodzież idąca oddać hołd pod Ścianę Straceń ze sztandarami i powiewającymi biało-czerwonymi flagami.

Dać świadectwo prawdzie – Narodowy Dzień Pamięci…

Sebastian Śmietana
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
Ku przestrodze - nie wolno nam zapomnieć06:34, 17 czerwca 2024
Drodzy Rodacy
W dniu 14 lipca (niedziela) o godz. 11, w Domostawie gm. Jarocin (woj. podkarpackie), nastąpi uroczyste odsłonięcie i poświęcenie pomnika pamięci Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach w latach 1939 - 1947 mieszkających na Kresach wschodnich II RP, w tym Wołynia i Małopolski Wschodniej.

Biorąc udział w uroczystości dajmy dowód pamięci o ofiarach tego barbarzyńskiego Ludobójstwa.
0
a ochrona miała psy?21:30, 16 czerwca 2024
Bardzo smutna ta relacja.
0
potomek więźnia15:45, 16 czerwca 2024
:(, Cześć i chwała wszystkim pomordowanym, wszystkim którzy to niewyobrażalne piekło przeżyli, i głośno wołać Nigdy Więcej Wojny, człowiek człowiekowi zgotował taki los :(
0
kulfon15:29, 16 czerwca 2024
&&& historyk;mało kto wie,że obóz KL Auschwitz I nigdy nie był planowany dla Żydów,do połowy 1942r przebywali tam w znacznej większości Polacy a dopiero od połowy 42 r Żydzi,Cyganie i inne narodowości,Żydzi byli przetrzymywani i mordowani w pobliskim obozie KL Auschwitz II Birkenau, Panie "historyku"radzę zejść na ziemię,za POniemieckich rządów jak i teraz czyżby w dalszym ciągu obwiązywała narracja że w Auschwitz mordowano tylko Żydów,Romów,Rosjan,komunistów i homoseksualistów !!! a jakoś trudno im powiedzieć,że też tam Polaków mordowano ...
0
pytam14:07, 16 czerwca 2024
do historyk;od kiedy to żydzi są ważniejsi od goji?,wszystkie narodowości powinny być traktowane jednakowo,czyż się mylę???
0
góral13:23, 16 czerwca 2024
Do "historyka"- taki historyk jak z koziej d. klarnet,To był obóz dla Polaków.Doucz sie kiedy to zaczęto transportować żydów i dlaczego a może celowo chcesz zakłamywać historię.
0
Ruska łonuca13:16, 16 czerwca 2024
A Sokołowska za mówienie prawdy o Wołyniu prawomocne skazana
0
Osiol12:35, 16 czerwca 2024
@ historyk
Polacy byli mordowani od 1939roku zydzi od roku 1942
więc od czerwca 1940r (data powstania obozu) do 1942 stał pusty obóz i czekał ?
Dlaczego nie mordowano zydow do 1942? (proszę wytłumacz)
(co trzeci mundur niemiecki to getto łódź)
7
historyk11:45, 16 czerwca 2024
"Dzisiaj w czasach powszechnego zakłamania, rodzących się od lat przeinaczeń, manipulacji oraz kłamstw..." - pisz autor. Niech więc sam nie przeinacza:
KL Auschwitz to przede wszystkim miejsce Zagłady Żydów a nie Polaków (jak pisze autor). Owszem, byli tam i ginęli także Polacy i inne narodowości.
1
Osiol11:21, 16 czerwca 2024
O mordach na polakach dokonanych przez litwinow nawet Giedroyc w radiu wolna europa jako szef zabraniał mówić, mają Polacy nie wiedzieć.
Apropo kto załamuje historie by Polacy nie wiedzieli? Gdzie w wyborach/doborze ludzi popełniamy błąd, czy wybory przez ostatnie 80 lat coś zmieniły czy okupacja trwa nadal bo zamazywanie histori trwa nadal.
0
WiM11:20, 16 czerwca 2024
Tak, widoczny był duży kontrast między młodzieżą i społecznikami a zaangażowaniem przedstawicieli tzw. władzy państwowej i samorządowej, która za nasze podatki winna tę pamięć pielęgnować. Wyraźny regres wobec kilku lat poprzednich.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas