Krótkotrwała i długotrwała bezsenność
Osoby, które cierpią z powodu bezsenności, uskarżają się na wiele różnych problemów m.in.:
- trudności w zasypianiu,
- trudności w utrzymaniu snu,
- zbyt wczesne budzenie się
- sen złej jakości.
Wszystkie wyżej wymienione objawy to w istocie sygnały świadczące o zaburzeniach snu.
Ze względu na czas trwania zgłaszanych objawów można podzielić zaburzenia snu na:
- bezsenność przygodną - trwa kilka dni,
- bezsenność krótkotrwałą - występuje nie dłużej niż 3-4 tygodnie,
- bezsenność przewlekłą - trwa powyżej 1 miesiąca.
Krótkotrwała bezsenność może być wywołana przez wiele czynników, takich jak:
- stres,
- zmiana trybu życia,
- krótkotrwałe lub przemijające choroby somatyczne, stany zapalne, infekcje, zespoły bólowe,
- zaostrzenie chorób przewlekłych.
Czy krótkotrwała bezsenność jest powodem do niepokoju?
Zaburzenia snu często powodują niepokój. Jeśli borykamy się z nimi całymi tygodniami, mogą zaburzać normalne funkcjonowanie. Bezsenność krótkotrwała, przebiegająca do maksymalnie 4 tygodni, nie musi powodować trwałych zmian w zdrowiu psychicznym i fizycznym człowieka. Odczuwa się ją jako obniżenie ogólnego komfortu życia. Możemy być wówczas nadwrażliwi albo - wręcz przeciwnie - walczyć z ogarniającą sennością w ciągu dnia.
Krótkotrwała bezsenność może być uciążliwa, ale nie wpłynie długoterminowo na nasze funkcjonowanie. Będziemy prawdopodobnie rozkojarzeni, zdekoncentrowani i ociężali. Wydłuży się także nasz czas reakcji i odczujemy wzmożone napięcie nerwowe.
Ważne jest, aby szybko reagować na pojawiające się zaburzenia snu. Zobacz, co zrobić w przypadku krótkotrwałej bezsenności.
Jak leczyć krótkotrwałą bezsenność?
Jedną z form leczenia bezsenności jest terapia poznawczo-behawioralna. Obejmuje ona naukę zdrowych sposobów radzenia sobie z bezsenną nocą. Ważna jest higiena snu, która wymaga wdrożenia kilku zasad:
- Prowadź regularny tryb życia - staraj się kłaść i wstawać z łóżka o tej samej porze.
- Zadbaj o aktywność fizyczną w ciągu dnia, najlepiej pomiędzy 17 a 18, kiedy organizm jest najlepiej przygotowany do ćwiczeń i możesz odnieść najwięcej korzyści fizycznych i psychicznych z uprawiania sportu.
- Unikaj silnego światła wieczorem, zwłaszcza niebieskiego - z ekranów telefonu, tabletu, telewizora czy komputera, najlepiej odłóż je na bok już na 2-3 godziny przed planowaną godziną zasypiania.
- Dbaj o zdrowy tryb życia, tj. unikaj kofeiny, nikotyny i alkoholu zwłaszcza w godzinach wieczornych.
- Nie spożywaj obfitych posiłków przed snem - postaraj się zastosować do tej porady i jedz lekkie dania przed zaśnięciem.
- Ogranicz czas, który spędzasz w łóżku - traktuj je jako miejsce do spania, a nie do wypoczynku, czytania książek czy oglądania telewizji.
- Zadbaj o odpowiednią temperaturę w sypialni (około 18 stopni Celsjusza) i wietrz to pomieszczenie przed zaśnięciem, by móc oddychać świeżym powietrzem.
- Zasypiaj w ciszy - postaraj się wyciszyć i uspokoić, zanim pójdziesz spać; hałasy utrudniają zasypianie.
- Nie zasypiaj na siłę - jeśli nie możesz zasnąć przez 15 minut, wstań z łóżka i postaraj się czymś zająć, choćby na krótki czas, a najprawdopodobniej wkrótce się zmęczysz i będziesz mógł łatwiej zasnąć.
Zastosowanie się do tych wskazówek może być pomocne w walce z bezsennością. Przy krótkotrwałych problemach ze snem możesz zastosować także lekSenamina. Zawiera on przebadaną klinicznie doksylaminę, która eliminuje najczęściej występujące objawy krótkotrwałej bezsenności. Skraca czas zasypiania, wydłuża sen nawet do 8 godzin, a także zwiększa głębokość i jakość snu. Producent leku zaleca, aby stosować go doraźnie, nie dłużej niż przez 7 dni, a jeśli objawy bezsenności nie ustępują - zgłosić się do lekarza.
Informacje o leku:
Nazwa produktu leczniczego. Senamina, 12,5 mg, tabletki powlekane. Nazwa powszechnie stosowana substancji czynnej. Doksylamina. Dawka/stężenie substancji czynnej. Każda tabletka powlekana zawiera 12,5 mg doksylaminy wodorobursztynianu. Każda tabletka produktu leczniczego Senamina zawiera 50,0 mg mannitolu. Postać farmaceutyczna. Tabletka powlekana. Różowe, owalne, obustronnie wypukłe tabletki powlekane z rowkiem dzielącym. Rowek dzielący jedynie ułatwia przełamanie tabletki w celu ułatwienia jej połknięcia, nie umożliwia podzielenia tabletki na równe dawki. Wskazanie lub wskazania terapeutyczne do stosowania. Krótkotrwałe, objawowe leczenie sporadycznie występującej bezsenności u osób dorosłych. Podmiot odpowiedzialny. Adamed Pharma S.A. Pieńków, ul. M. Adamkiewicza 6A, 05-152, Czosnów, Polska. Informacja została przygotowana na podstawie Ch. P. L. Senamina, 12,5 mg, tabletki powlekane zatwierdzonej 29.08.2024, z którą należy się zapoznać przed zastosowaniem leku.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Źródła:
https://www.termedia.pl/poz/Postepowanie-w-przypadku-bezsennosci-i-zaburzen-snu,43257.html
https://www.termedia.pl/Bezsennosc-rozpoznanie-i-leczenie,98,50367,1,1.html
https://senamina.pl/wp-content/uploads/2022/12/Broszura-PDF_Senamina.pdf
https://senamina.pl/wp-content/uploads/2022/12/Informator-dla-pacjenta-PDF_Senamina.pdf