"Uprzedź depresję" - spotkanie z ekspertami (zdjęcia) - podhale24.pl
Nowy Targ
Clouds
-3°C
Clouds
-3°C
Clouds
-3°C
Clouds
-1°C
Clouds
-2°C
Clouds
-5°C
Jakość powietrza
Nowy Targ
Zakopane
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 17 | 34 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
28.02.2025, 13:07 | czytano: 1341

"Uprzedź depresję" - spotkanie z ekspertami (zdjęcia)

NOWY TARG. W Akademii Nauk Stosowanych zorganizowana została konferencja popularnonaukowa pt. "Uprzedź depresję". Wydarzenie związane z obchodami Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją, przyciągnęło licznych uczestników, podkreśliło rosnące znaczenie dbania o zdrowie psychiczne.

zdj. nadesłane
zdj. nadesłane
Organizatorem spotkania był Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II - Centrum Zdrowia Psychicznego "Zohylina nadziei" oraz Akademia Nauk Stosowanych, a honorowy patronat nad wydarzeniem objęło Kuratorium Oświaty w Krakowie. W spotkaniu wzięli udział eksperci, psychologowie, terapeuci oraz studenci.

Konferencja poświęcona zapobieganiu i leczeniu depresji została przygotowana merytorycznie przez Centrum Zdrowia Psychicznego dla dorosłych, działające w strukturach Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu. Centrum zapewnia kompleksową opiekę i wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego mieszkańcom powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego, oferując pomoc zarówno osobom w kryzysie, jak i ich bliskim. Zespół Centrum tworzą doświadczeni lekarze, psychologowie, terapeuci oraz asystenci zdrowienia, którzy dostosowują wsparcie do indywidualnych potrzeb pacjentów.

- Nasze zadanie to nie tylko udzielanie pomocy osobom w kryzysie psychicznym, ale także profilaktyka - podkreślała podczas inauguracji konferencji Ewa Piątkowska, zastępca kierownika nowotarskiego CZP.

Wydarzenie otworzyli prof. dr hab. Grzegorz Nieć, prorektor ds. nauki i rozwoju Akademii Nauk Społecznych, oraz Marek Wierzba, dyrektor Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego. W swoich wystąpieniach zaznaczyli, że depresja jest poważnym problemem społecznym, który może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, płci czy sytuacji życiowej.

Dyrektor Podhalańskiego Szpitala mówił o znaczeniu profilaktyki oraz dostępności specjalistycznej pomocy, m.in. w Centrum Zdrowia Psychicznego.

- Dorośli mieszkańcy powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego objęci są pomocą oferowaną przez nasze Centrum Zdrowia Psychicznego. Centrum to dzisiaj ponad 70 osób zatrudnionych w trzech lokalizacjach - w Nowym Targu, Zakopanem i Rabce- Zdroju. Trzeba podkreślić, że w samym 2024 roku udzielono około 14 tysięcy porad lekarzy psychiatrów i ponad 9 tysięcy porad psychologów i psychoterapeutów. Te dane pokazują, że jest to niezwykle potrzebna instytucja, obejmująca swoim zasięgiem dużą grupę pacjentów - zaznaczył dyrektor Marek Wierzba.

W trakcie konferencji uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładów doświadczonych specjalistów, którzy przedstawili różne aspekty profilaktyki, diagnozy oraz leczenia depresji.

Kierownik Centrum Zdrowia Psychicznego, lek. spec. Ewa Makieła w wykładzie "Rozmawiaj, diagnozuj, lecz" omówiła, jak rozpoznawać pierwsze objawy depresji, kiedy szukać pomocy oraz jakie metody leczenia są najskuteczniejsze. - To nie jest tak, że jeśli przeżywamy smutek przez dwa, trzy dni, to od razu mamy depresję. Oprócz czasu trwania objawów muszą wystąpić także przynajmniej dwa z trzech kluczowych czynników diagnostycznych: obniżenie nastroju, utrata zainteresowań i anhedonia. Anhedonia to niemożliwość odczuwania przyjemności - rzeczy, które wcześniej sprawiały nam satysfakcję, stają się puste i bez wyrazu - mówiła.

Z kolei psycholog mgr Patrycja Pawlicka-Gruszka w prelekcji zatytułowanej "Współpraca ku odzyskaniu zdrowia - psychoterapia w leczeniu depresji" podkreśliła znaczenie terapii jako skutecznej formy wsparcia w procesie zdrowienia. - Psychoterapeuta nie podejmuje decyzji za pacjenta, nie mówi mu, jak żyć. Leczenie poprzez rozmowę polega na pomocy w zrozumieniu przyczyn obecnego stanu, skąd mogą wynikać trudności i jakie są konsekwencje np. błędnego funkcjonowania w środowisku. Najważniejsza jest relacja między terapeutą a pacjentem, która buduje się z czasem - podkreśliła.

O profilaktyce zdrowia psychicznego i zrozumieniu mówiła psycholog mgr Beata Bernatek: - Depresja może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, płci czy sytuacji życiowej. Dlatego Centrum Zdrowia Psychicznego organizuje liczne spotkania i szkolenia, także dla młodzieży. Zdrowie psychiczne to nie tylko subiektywne poczucie dobrostanu, ale także umiejętność radzenia sobie z wyzwaniami życiowymi.

Anna Wawrzyńczak, asystent zdrowienia opowiedziała o swojej walce z depresją i o tym, jak kryzys może stać się impulsem do pozytywnej zmiany. Jak zaznaczyła - depresja może być krokiem do dalszego rozwoju, jeśli otrzymamy odpowiednie wsparcie.

Psycholog mgr Natalia Kroker w wykładzie "Czy rodzina musi się leczyć? O terapii systemowej w depresji nastolatków" zwróciła uwagę na konieczność objęcia terapią nie tylko dziecka, ale całej rodziny. - Rodzina dotknięta depresją zaczyna funkcjonować na wstrzymanym oddechu. Wiele osób oczekuje szybkiej diagnozy i usunięcia objawów, ale prawdziwe leczenie wymaga szerszego spojrzenia na funkcjonowanie całego systemu rodzinnego - mówiła.

W wykładzie "(Nie)męska depresja" dr n. med. Michał Winnicki omówił problem rzadszego poszukiwania pomocy przez mężczyzn i sposoby wspierania tej grupy pacjentów. - Mężczyźni przodują w statystykach skutecznych prób samobójczych. Wynika to często ze stereotypów dotyczących silnej płci. Zgłoszenie się po pomoc jest dla nich niezwykle trudne. Musimy przełamywać tabu i pokazywać, że poszukiwanie wsparcia to oznaka siły, a nie słabości - podkreślił.

Dr Wioletta Ławska przedstawiła działalność Centrum Dostępności ANS w Nowym Targu w ramach wykładu "Wsparcie psychologiczne w Centrum Dostępności ANS". - Nasze Centrum to przestrzeń, w której każdy może poczuć się wysłuchany i zrozumiany. Chcemy, aby nasi studenci i pracownicy mieli dostęp do realnej pomocy, niezależnie od tego, z jakimi trudnościami się mierzą - przypominała.

Konferencja "Uprzedź depresję" dostarczyła uczestnikom cennych informacji na temat depresji, jej diagnozowania, leczenia oraz znaczenia wsparcia psychologicznego i terapeutycznego. Specjaliści zwrócili uwagę na konieczność otwartej rozmowy o problemach psychicznych i dostępności profesjonalnej pomocy. Depresja to choroba, którą można leczyć - kluczowe jest wczesne rozpoznanie i dostęp do odpowiedniej pomocy. Nie czekaj, aż problem się pogłębi - uprzedź depresję!

mat. prasowy, opr. s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
najlepsza rada17:25, 1 marca 2025
"Uprzedź depresję"- zmień rządzących.
0
pytanie19:39, 28 lutego 2025
a gdzie psychiatra Maciej
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
Nie przegap!
Trwa do 08.04.2025
Nie przegap!
23
04.2025
Nie przegap!
Trwa do 08.04.2025
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Aplikacja mobilna
Obserwuj nas
kwiecień
7
Poniedziałek
Imininy:Hermana, Rufina, Donata
Kliknij po więcej