Rodzinni Sztuk-Mistrze i Zielnik Pieniński w Krzywej Jabłonce (zdjęcia) - podhale24.pl
Piątek, 19 kwietnia
Imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego
Zakopane
Snow
-1°
Wiatr: 6.66 km/h Wilgotność: 97 %
Snow
-0°
Wiatr: 6.012 km/h Wilgotność: 92 %
Snow
-0°
Wiatr: 9.54 km/h Wilgotność: 96 %
Snow
-0°
Wiatr: 8.208 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
Wiatr: 5.22 km/h Wilgotność: 100 %
Snow
-0°
Wiatr: 8.496 km/h Wilgotność: 98 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
15.08.2017, 16:36 | czytano: 1981

Rodzinni Sztuk-Mistrze i Zielnik Pieniński w Krzywej Jabłonce (zdjęcia)

Tym razem Galeria „Krzywa Jabłonka” przy ul. Pienińskiej w Szczawnicy stała się miejscem podwójnego wydarzenia. 12 sierpnia otwarta została wystawa pt. „Rodzinni Sztuk - Mistrze”. Składają się na nią różnorodne prace, które prezentują trzy pokolenia rodziny Freyów.

Każdy z członków rodziny ma swój styl i ulubioną technikę artystyczną: seniorzy: Wiesława, żona, mama i babcia - hafty i Ludwik Frey, mąż, ojciec i dziadek – fotografie; juniorzy starsi: Alicja Kostrzewa, żona, synowa i mama - witraże, Miłosław Frey, mąż, syn i tato – grafika komputerowa oraz juniorzy młodsi czyli dzieci i wnuczęta: Amelia Frey (lat 14) i Sebastian Frey (lat 11) – obrazy i rysunki.

Wystawa była połączona z promocją książki „Zielnik Pieniński wierszem i prozą pisany”, autorstwa Ludwika Freya i Andrzeja Dziedziny Wiwra.

Wszystkich przybyłych gości powitali organizatorzy wydarzeń: właścicielka galerii „Krzywa Jabłonka” Joanna Dziubińska oraz dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Tomasz Hurkała.

O artystycznych działaniach swojej rodziny opowiedzieli senior rodu Ludwik Frey oraz przedstawicielka żeńskiej części rodziny – Alicja Kostrzewa. Prof. Ludwik Frey podkreślił ogromny talent i pracowitość swojej żony – Wiesławy, która pasję do tworzenia haftowanych obrazów: widoków, portretów, roślin i drobnych ornamentów, przypłaciła problemami zdrowotnymi. Własną prezentację fotograficzną, pełną symboli, poświęcił apoteozie kobiecości i kobiety, która jest dobra jak anioł, piękna jak kwiat i zmienna jak woda. Z kolei Alicja Kostrzewa zwróciła uwag, iż w podejściu do sztuki młodszej gałęzi rodu Freyów najważniejsze jest obserwacja i dostrzeganie piękna świata oraz spotkanie i radość tworzenia. Sama do niedawna nie podejrzewała się o talent plastyczny, do momentu, kiedy nie stała się uczennicą zajęć witrażowych prowadzonych przez Jolantę Tybur; te otworzyły jej drogę do działań artystycznych, gdzie króluje przyroda, piękno krajobrazu, flora i fauna. Z kolei mąż – Miłosław, z wykształcenia fizyk, dr filozofii pracujący jako informatyk, zainteresował się grafiką komputerową i tworzy czarno – białe miniaturowe kompozycje, kolaże zdjęciowe, zestawione według swej twórczej wyobraźni. Czternastoletnia Amelia, od najmłodszych lat wykazywała talent plastyczny i jest najbardziej wszechstronną przedstawicielką rodu Freyów; tworzy rysunki ołówkiem, pastelami i obrazy, o charakterystycznej komiksowej kresce i różnorodnej tematyce: fantazy, zwierzęcej, portretowej, krajobrazowej. Także najmłodszy z rodu – jedenastoletni Sebastian, podobnie jak i siostra uczestnik warsztatowych zajęć plastycznych, realizuje się artystycznie szukając swego stylu w motywach dziecięcych, bajkowych, filmowych.

Po obejrzeniu rodzinnej wystawy Freyów, przyszedł czas na promocję książki „Zielnik Pieniński wierszem i prozą pisany”. Wydany w tym roku przez Oficynę Wydawniczą „Rewasz” jest efektem twórczej współpracy prof. Ludwika Freya – emerytowanego pracownika Zakładu Botaniki Polskiej Akademii Nauk, autora kilku książek popularyzujących wiedzę botaniczną, m.in. słynnego „Tryptyku Pienińskiego” oraz szeregu artykułów prasowych, stale współpracującego z gazetą lokalną „Z Doliny Grajcaraka”, z przewodnikiem beskidzkim, regionalistą, miłośnikiem folkloru góralskiego i poetą ludowym Andrzejem Dziedziną Wiwrem. Pomysłodawcą napisania wspólnej książki była Andrzej Dziedzina Wiwer, który pragnął stworzyć wydawnictwo poświęcone własnej poezji związanej z pienińską roślinnością, wzbogaconego o fachowe, botaniczne komentarze profesjonalisty. Efekt przerósł pierwotne wyobrażenia! Powstało dzieło wszechstronne, prawdziwy poetycki „zielnik”, złożony z wierszy A. Dziedziny Wiwra, wzbogacony nie tylko o naukowe opisy prof. Freya, ale i o jego interpretację wierszy, o szerszy aspekt kulturowy oraz zdjęcia! O pracy nad książką opowiedzieli wspólnie prof. Frey w multimedialnej prezentacji nt. zielników i ich roli oraz A. Dziedzina- Wiwer, który przeczytał kilka swych utworów z „Zielnika” i komentarzy do nich. Tego dnia można było nabyć książkę i zdobyć autografy obu autorów.

Podczas spotkania nie zabrakło także muzyki. Państwo Kaczorowscy – członkowie zespołu Prasłowianki – uraczyli gości Galerii muzyczną podróżą do Macedonii.

Spotkaniu w „Krzywej Jabłonce” jak zawsze towarzyszył wspaniały poczęstunek przygotowany przez gospodynię galerii i niezmiennie radosna, twórcza atmosfera.

Alina Lelito, Joanna Dziubińska
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas