Wtorek, 14 lipiec 2020, Imieniny: Marcelina, Ulryka, Bonawentury
Szczawnica i okolice
Clouds
18°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 52
Clouds
18°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 52
Clouds
20°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 52
Clouds
22°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 40
Clouds
19°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 52
Clouds
18°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 52
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
08.04.2019, 20:00 | czytano: 2028

Tysiące euro na kształcenie i wymianę doświadczeń na polsko-słowackim pograniczu

220 tysięcy euro - taką kwotę podzielą między sobą gminy Nowy Targ, Jabłonka, Szczawnica i Grupa Podhalańska GOPR. Wszyscy oni, wspólnie ze słowackimi partnerami, otrzymali za pośrednictwem Euroregionu Tatry dotacje na realizację polsko-słowackich przedsięwzięć.

W Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej w Nowym Targu odbyła się konferencja prasowa w tej sprawie. Hasłem projektu jest „Wspólne kształcenie zawodowe na pograniczu polsko-słowackim”.

Gmina Nowy Targ dostała 92 tys. euro na narciarstwo biegowe. Za te pieniądze będzie m.in. przygotowywała trasy biegowe, szkoliła trenerów, organizowała obozy i promowała narciarstwo biegowe. Słowackim partnerem nowotarskiej gminy jest Obec Štrba.

Na szkolenia i zakup nowoczesnego wyposażenia ratowniczego postawiła Grupa Podhalańska Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, która za unijne pieniądze będzie się doskonalić wspólnie ze słowacką Horską Zachranną Sluzbą. Ratownicy otrzymali na to ok. 50 tys. euro.
Jak podkreślał naczelnik grupy podhalańskiej GOPR Marek Ciaś wypracowanie wspólnych standardów akcji i algorytmów podejmowanych decyzji jest szczególnie ważne, w sytuacji gdy wiele akcji dzieje się na granicy, siłą rzeczy angażując ratowników z obu krajów.


Z kolei Szczawnica stawia na doradztwo zawodowe, naukę języka angielskiego, wymianę doświadczeń i utworzenie Centrum Edukacji Transgranicznej (CET). Wspólnie z miastem Spišska Belá otrzymała na to ok. 45 tys. euro. Burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda opowiedział też o zrealizowanych już w Szczawnicy unijnych projektach - które mocno wpłynęły na dzisiejszy obraz miasta. W najbliższych planach uzdrowiska z wykorzystaniem funduszy unijnych to remont ścieżki rowerowej łączącej Szczawnicę z Czerwonym Klasztorem i budowa nowej przystani flisackiej.

Za unijne pieniądze uczniowie z gminy Jabłonka będą się z kolei uczyć, jak dobrze i mądrze wybrać szkołę, a potem swój zawód. Projekt "Edukacja transgraniczna - KROK w przyszłość", realizowany wspólnie z miastem Trstena, otrzymał 33 tys. euro unijnego wsparcia.

Podczas konferencji, o szczegółach projektów opowiedzieli sami beneficjenci. Agnieszka Grzegorczyk z Urzędu Gminy w Kościelisku opowiedziała o projekcie zrealizowanym razem ze słowackim miastem Tvrdošín, w ramach którego udało się przywrócić świetność ponad dwudziestu kapliczkom i obiektom sakralnym po obu stronach granicy. Program zaowocował też pięknie wydaną książką prezentującą te obiekty i mapami, dzięki którym każdy może na własne oczy zobaczyć jego efekty.

Ponadto przewodniczący Rady Związku Euroregion „Tatry” Bogusław Waksmundzki przedstawił stan realizacji projektów parasolowych pt. "Łączy nas natura i kultura" oraz "Wspólne kształcenie zawodowe na pograniczu polsko-słowackim" realizowanych Związkiem Euroregion „Tatry” w partnerstwie z Samorządowym Krajem Preszowski oraz Samorządowym Krajem Żylińskim.

Podczas spotkania poinformowano też o ogłoszeniu trzeciego naboru wniosków o dofinansowanie mikroprojektów w ramach 1 osi priorytetowej. Nabór ten trwa do dnia 31.05.2019 r. do godz. 15:00.
r/
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
maverick12:42, 9 kwietnia 2019
Czy Euroregion Tatry ma jakiś plan B na wypadek gdyby nagle zabrakło pieniędzy z UE na ten cel? Można sobie wyobrazić taką sytuację, że po Brexicie, buncie Włoch, wecie Francji, itd., Bruksela okroi fundusze na Polskę i Słowację, tymczasem współpraca transgraniczna w naszym regionie jest bardzo potrzebna.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij