Piątek, 24 września 2021, Imieniny: Gerarda, Teodora, Hermana
Nowy Targ i okolice
Clouds
13°
Wiatr: 22.86 km/h Wilgotność: 73 %
Clouds
13°
Wiatr: 23.832 km/h Wilgotność: 73 %
Clouds
13°
Wiatr: 23.94 km/h Wilgotność: 64 %
Clouds
14°
Wiatr: 25.272 km/h Wilgotność: 64 %
Clouds
12°
Wiatr: 18.54 km/h Wilgotność: 66 %
Clouds
12°
Wiatr: 16.416 km/h Wilgotność: 79 %
03.05.2019, 19:12 | czytano: 5063

Ks. Gulak: Są jeszcze prawi Polacy, którzy nawet życie oddadzą...

NOWY TARG. Padający deszcz sprawił, iż planowana w ogrodach kościoła św. Katarzyny msza św. w intencji Ojczyzny odprawiona została w kościele. Nabożeństwu przewodniczył ks. prałat dr hab. Stanisław Gulak, rektor i profesor Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu.

On także wygłosił kazanie. A mówił tak: " Ks. Idzi Piasecki z diecezji płockiej z racji dzisiejszego święta snuje refleksję, której fragment chcę w tym miejscu przytoczyć: „Ewangelia mówi o Matce, która stała pod krzyżem. Królować to służyć Bogu. Gdy nie ma miejsca w Betlejem, dać Mu miejsce w swoim sercu. Gdy narodowe sprawy tak bardzo różnią, opowiedzieć się za blaskiem prawdy i ewangelią życia. Stanąć przy krzyżu, gdy jest wyśmiewany i wyrzucany. Stanąć z bolejącym sercem. Królestwo prześladowanych i prześladowane. Królowa na czasy zagrożeń ostatecznych, gdy wszystkie światła pogasną? Ona mówi: świątynia jest otwarta; szukajcie dobra, a nie zła. Monarchowie upadają, a krzyż stoi. Królowa Polski stoi pod krzyżem Zbawiciela. Jest Królową tych, którzy krzyża się nie wstydzą. Nie wstydzą się i nie zapierają się Boga. Są jeszcze prawi Polacy, którzy nawet życie oddadzą, bo są szaleńcami Niepokalanej. Oni są Jej królestwem. Dopóki choć jeden Polak powie Maryi: Totus Tuus, Maryja będzie Królową Polski. Bo nie ilość głosów się liczy, tylko prawda historii i wiary. A ta jest maryjna. Jest nad czym zadumać się, gdy się myśli o przyszłości”.


"Ale dzisiaj myślimy także o naszej przeszłości, dziś przypada bowiem 228 rocznica uchwalenia 3- Majowej Konstytucji. Pierwsza w Europie, a druga po amerykańskiej, ogłoszona w 1791 roku, w obecności króla Stanisława Augusta Poniatowskiego zaczyna się wezwaniem imienia Boga w Trójcy Świętej jedynego i określa wiarę świętą rzymską katolicką jako religię napędową i panującą. Ale też w imię tej chrześcijańskiej wiary nakazuje kochać bliźnich naszych. Konstytucja zapewniała wszystkim ludziom jakiegokolwiek bądź wyznania pokój w wierze i opiekę rządową. We wstępie do ustawy zasadniczej napisano: „Uznając, że los nas wszystkich od ugruntowania i wydoskonalenia konstytucji narodowej jedynie zawisł, długim doświadczeniem poznawszy zadawnione rządu naszego wady, a chcąc korzystać z pory, w jakiej się Europa znajduje i z tej dogorywającej chwili, która nas samym sobie wróciła, wolni od hańbiącej obcej przemocy nakazów, ceniąc drożej nad życie, nad szczęśliwość osobistą, egzystencję polityczną, niepodległość zewnętrzną i wolność wewnętrzną narodu, którego los w ręce nasze jest powierzony, oraz chcąc na błogosławieństwo, na wdzięczność współczesnych i przyszłych pokoleń zasłużyć, mimo przeszkód, które w nas namiętności sprawować mogą, dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia Ojczyzny naszej i jej granic, z największą stałością ducha niniejszą konstytucję uchwalamy” - mówił kapłan.W koncelebrze udział wzięło kilku księży, m. in. ks. Zbigniew Płachta, proboszcz parafii pw. św. Katarzyny, a także proboszcz parafii pw. NSPJ ks. Stanisław Strojek i były proboszcz parafii św Katarzyny ks. prałat Mieczysław Łukaszczyk.

Po mszy, uczestnicy uroczystości przeszli na Rynek, gdzie pod tablicą pamiątkową złożono kwiaty.

opr.s/
najnowsze informacje
komentarze
Do Fade10:55, 5 maja 2019
Kościół katolicki ma tylko jeden cel - wieczne zbawienie swoich wiernych, wiąże się to również, z konieczności, z reagowaniem na rożne ziemskie sprawy.
Sędziowie sami określili siebie - nadzwyczajną kastą ludzi.
Nauczyciele to Wehrmacht (tak się to pisze)? Pierwsze słyszę, że nieroby, a i owszem, potrafią się za to przebierać nie do poznania.
Uchodźcy = zarazki? całkiem możliwe.
"Niemcy i Żydzi = wróg"? Tego nie trzeba udowadniać.
Którym z nich powyższych jesteś?
Bądź tam gdzie jesteś, sam wygłaszaj sobie kazania i nie oceniaj
polskiego Patrioty Katolika.
Wara!
Fade02:44, 5 maja 2019
Kościół katolicki w PL jest jakąś atrapą chrześcijaństwa i należny szacunek utracił mieszając się w politykę, co gorsza opowiadając się po jednej ze stron, która jest niezaprzeczalnie znana z siania nienawiści, wskazywania urojonych wrogów - ludzi, których odziera z godności (sędziowie = kasta, złodzieje wiertarek, nauczyciele = Wermacht, nieroby, uchodźcy = zarazki, Niemcy, Żydzi = wróg, itp.), w celu osiągnięcia doraźnych korzyści politycznych. Wiemy z historii że kościół katolicki zawsze dążył do osiągnięcia swoich celów i angażował się politycznie po stornie, która umożliwiała mu maksymalizację zysków, czy przetrwanie. Niestety ten partykularyzm często był rozbieżny z polską racją stanu. Należy zadać sobie zatem pytanie, czy polski patriota może być katolikiem. Odpowiedz nasuwa się sama, wystarczy przeanalizować historię i dokładniej przyjrzeć się KK w PL dzisiaj.
Dlatego żadne kazanie nie będzie dla mnie miało najmniejszego znaczenia do czasu, kiedy ksiądz znowu będzie księdzem - nie politykiem, nie biznesmenem - i będzie sam przestrzegał zasad wiary którą głosi.
było17:54, 4 maja 2019
do k
ja tam słyszałam o politykierach , korupcji i układach przestępczych .
I tak mi się wydaje że walcząc z tymi wadami nawet w sądach. To przecież protest wobec tych co łamią konstytucję .
k11:00, 4 maja 2019
W tym obszernym wywodzie nie znalazł miejsca na upomnienie tych,co konstytucję łamią? No naprawdę zadziwiająca jest myśl przewodnia w jego kazaniu bez jakichkolwiek odnośników do obecnej sytuacji .
Nie pozwalam08:11, 4 maja 2019
Widzieliście kto wczoraj otrzymał order Orła Białego?
To odznaczenie ustanowione przez króla zdrajcę, jest najbardziej zhańbionym "polskim wyróżnieniem"( od czasów carycy do dziś, sprawdźcie kto w historii go odebrał, a kto odmówił).
Nie zapominajmy, że caryca Katarzyna była Niemką, a pomysłodawcą pierwszego rozbioru Polski był Fryderyk II Wielki, cesarz Niemiec.
Dzisiaj w Polsce pisze się ustawy nie pod dyktando rosyjskiego ambasadora, lecz pod dyktando ambasadora małego państewka położonego w Palestynie.
Gwarantem czyichś wolności w Polsce są dzisiaj wojska "cara Zachodu"a my, Polacy, nadal nie mamy konstytucji w której zagwarantowaną mielibyśmy NAJZWYKLEJSZĄ DEMOKRACJĘ!
30 lat te same gęby07:30, 4 maja 2019
Precz z Judaszami w polityce polskiej.
Już niedługo wywołają oni okazję do oddawania życia przez Polaków,
tyle że nie za Polskę.
WIA RA W PRA WA20:19, 3 maja 2019
Zawsze Dzień Trzeciego Maja
W melancholię mnie nastraja
Wtedy w krzyżu coś mnie strzyka
Widok zdrajcy polityka
Na wymioty mnie nabiera
Głos oszusta i klakiera
I w najlepsze nawet stany
Wchodzą łotry no i chamy
Widzę lepkich ,czarnych drani
Co ich władza , kasa mami
Hejt i kłamstwa, wiele błota
Nadal w Polsce jest GOŁOTA
Nadal jest liberum veto
TRZEBA STAWIĆ
TEMU VETO !
Czy jak KRÓL
Jesteśmy nadzy
Błędy widzę
Wśród
TRÓJWŁADZY
W Sejmach mamy
Stygmatyków
Politykierów- polityków
Często głosu rozum ni ma
Często twarda dyscyplina
Jaka jest tu siła sprawcza-
Taka władza wykonawcza
Między sobą się uradza
Bo to absolutna władza
Często tylko wtedy DA SIĘ
Jeśli tylko jej coś DA SIĘ
No a w sądach nie wiem czemu
Racje da się bogatszemu
Jakaś kasta , oportunizm
I nepotyzm i serwilizm

MIMO ŻE SIĘ TAK NABZDYCZĘ
O TYM MARZĘ NA TO LICZĘ
KONSTYTUCJI TO ZASADY
I NAJLEPSZE W ŻYCIU RADY
BY SIĘ W POLSCE DOBRZE ŻYŁO
NIE CZYŃMY DRUGIEMU
CO NAM NIEMIŁO !!!!!!!!
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij