Wtorek, 18 maj 2021, Imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa
Nowy Targ i okolice
Rain
Wiatr: 27.792 km/h Wilgotność: 93
Rain
Wiatr: 27.792 km/h Wilgotność: 93
Rain
Wiatr: 27.792 km/h Wilgotność: 93
Rain
11°
Wiatr: 17.712 km/h Wilgotność: 99
Rain
Wiatr: 11.376 km/h Wilgotność: 91
Rain
Wiatr: 27.792 km/h Wilgotność: 93
Jakość powietrza
Nowy Targ
Brak pomiaru
Zakopane
Brak pomiaru
Rabka-Zdrój
Brak pomiaru
29.12.2020, 23:45 | czytano: 1739

45 interwencji. Strażacy podsumowali halnego (zdjęcia)

Fot. Marcin Szkodziński

Powalone drzewa i konary. Uszkodzone samochody, zerwany dach domu oraz zerwane linie energetyczne i telefoniczne. Halny w porywach osiągał do 200 km/h w Tatrach i 120 km/h w podtatrzańskich miejscowościach.

W górach i na Podhalu od dwóch dni szaleje wiatr halny. W Tatrach stacja meteo na Kasprowym Wierchu zanotowała podmuchy sięgające blisko 200 km/h. Na Podtatrzu wiatr był nieco słabszy.

- Na dole mówiąc kolokwialnie podmuchy nie były tak bardzo odczuwalne. Mimo to dochodziły do 100 – 120 km/h – mówi st. kap. Andrzej Król – Łęgowski, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zakopanem.

Najwięcej interwencji strażacy mieli w Kościelisku oraz w zachodniej części Zakopanego. Łącznie strażacy z Państwowej Straży Pożarnej oraz z Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu tatrzańskiego interweniowali 45 razy.

- Najpoważniej sytuacja wyglądała w Kościelisku. Tam na jednym z budynków mieszkalnych została zerwana spora część dachu. Konstrukcja wraz z poszyciem została całkowicie zrzucona z dachu – informuje Andrzej Król – Łęgowski. - Interweniowaliśmy przy usuwaniu powalonych drzew, zerwanych konarów, zabezpieczaliśmy zerwane linie energetyczne i telefoniczne. W kilku przypadkach zostały uszkodzone samochody osobowe – wymienia interwencje oficer prasowy.

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło minionej nocy na Gubałówce. Na zaparkowany samochód campingowy spadło drzewo rozbijając przednią szybę.

- W środku przebywały trzy osoby, które nie odniosły żadnych obrażeń – mówi Król – Łęgowski. - Prawdopodobnie wybrali taką formę wypoczynku. Możliwe, że było to związane z tym, że przez obostrzenia hotele i pensjonaty nie mogą działać. Pewnie zdecydowali się na taką formę wypoczynku – dodaje strażak.

Mimo wielu interwencji strażacy zapewniają, że wszystkie zagrożenia zostały usunięte, a uszkodzone elementy infrastruktury zabezpieczone.

ms/ zdj. Marcin Szkodziński
galeria zdjęć
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij