45 interwencji. Strażacy podsumowali halnego (zdjęcia) - podhale24.pl
Sobota, 13 kwietnia
Imieniny: Przemysława, Hermenegildy, Marcina
Rabka Zdrój
Clouds
10°
Wiatr: 5.436 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
10°
Wiatr: 5.868 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
10°
Wiatr: 6.084 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
10°
Wiatr: 6.624 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
Wiatr: 5.184 km/h Wilgotność: 80 %
Clouds
Wiatr: 4.356 km/h Wilgotność: 85 %
Jakość powietrza
64 %
Nowy Targ
20 %
Zakopane
28 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 32 | 64 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
29.12.2020, 23:45 | czytano: 2700

45 interwencji. Strażacy podsumowali halnego (zdjęcia)

Powalone drzewa i konary. Uszkodzone samochody, zerwany dach domu oraz zerwane linie energetyczne i telefoniczne. Halny w porywach osiągał do 200 km/h w Tatrach i 120 km/h w podtatrzańskich miejscowościach.

Fot. Marcin Szkodziński
Fot. Marcin Szkodziński
W górach i na Podhalu od dwóch dni szaleje wiatr halny. W Tatrach stacja meteo na Kasprowym Wierchu zanotowała podmuchy sięgające blisko 200 km/h. Na Podtatrzu wiatr był nieco słabszy.

- Na dole mówiąc kolokwialnie podmuchy nie były tak bardzo odczuwalne. Mimo to dochodziły do 100 – 120 km/h – mówi st. kap. Andrzej Król – Łęgowski, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zakopanem.

Najwięcej interwencji strażacy mieli w Kościelisku oraz w zachodniej części Zakopanego. Łącznie strażacy z Państwowej Straży Pożarnej oraz z Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu tatrzańskiego interweniowali 45 razy.

- Najpoważniej sytuacja wyglądała w Kościelisku. Tam na jednym z budynków mieszkalnych została zerwana spora część dachu. Konstrukcja wraz z poszyciem została całkowicie zrzucona z dachu – informuje Andrzej Król – Łęgowski. - Interweniowaliśmy przy usuwaniu powalonych drzew, zerwanych konarów, zabezpieczaliśmy zerwane linie energetyczne i telefoniczne. W kilku przypadkach zostały uszkodzone samochody osobowe – wymienia interwencje oficer prasowy.

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło minionej nocy na Gubałówce. Na zaparkowany samochód campingowy spadło drzewo rozbijając przednią szybę.

- W środku przebywały trzy osoby, które nie odniosły żadnych obrażeń – mówi Król – Łęgowski. - Prawdopodobnie wybrali taką formę wypoczynku. Możliwe, że było to związane z tym, że przez obostrzenia hotele i pensjonaty nie mogą działać. Pewnie zdecydowali się na taką formę wypoczynku – dodaje strażak.

Mimo wielu interwencji strażacy zapewniają, że wszystkie zagrożenia zostały usunięte, a uszkodzone elementy infrastruktury zabezpieczone.

ms/ zdj. Marcin Szkodziński
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas