Poruszanie się pojazdami silnikowymi po terenie parku narodowego jest zabronione - przypomina GPN - podhale24.pl
Sobota, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny
Jabłonka
Clouds
13°
Wiatr: 4.968 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
13°
Wiatr: 5.04 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
13°
Wiatr: 4.536 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
14°
Wiatr: 6.084 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
12°
Wiatr: 7.488 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
Wiatr: 8.892 km/h Wilgotność: 93 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
15.01.2021, 15:23 | czytano: 3312

Poruszanie się pojazdami silnikowymi po terenie parku narodowego jest zabronione - przypomina GPN

Coraz częściej do Dyrekcji Gorczańskiego Parku Narodowego kierowane są zgłoszenia lub pytania dotyczące wjazdów pojazdami silnikowymi (typu quad, motocykl crossowy, motocykl śnieżny, skuter śnieżny) na teren Parku. Na każde takie zgłoszenie Służby Parku odpowiadają i reagują.

fot.ilustracyjna, fot. M. Adamowski
fot.ilustracyjna, fot. M. Adamowski
Nielegalne wjazdy pojazdów silnikowych na teren Gorczańskiego Parku Narodowego zagrażają bezpieczeństwu turystów.

Bez względu na porę roku jest ono szkodliwe dla przyrody i stanowi zagrożenie dla turystów wędrujących po szlakach. Służby Parku, zgodnie z obowiązującymi przepisami Ustawy o ochronie przyrody zwalczają ten proceder od dawna, jednak mogą działać tylko w granicach GPN. W ostatnim czasie problem nasila się i coraz częściej nielegalne wjazdy dotykają cennych przyrodniczo miejsc w głębi Parku. W krótkim okresie na przełomie grudnia 2020 i stycznia 2021 Straż Parku ukarała wysokimi mandatami 10 osób, które wjechały na quadach, na obszar chroniony.

Aby zwiększyć skuteczność Park podejmuje różnorodne działania, np.: patrole prewencyjne zarówno w dni robocze, jak i w dni wolne od pracy. W ciągu miesiąca zwykle odbywa się około 35 patroli sobotnio-niedzielnych. Ponadto, Służby Parku stale współpracują z Policją i Karpackim Oddziałem Straży Granicznej, organizując wspólne akcje przeciw nielegalnym wjazdom na teren Parku. W minionym roku przeprowadzono 31 takich patroli z Policją i 12 z Karpackim Oddziałem Straży Granicznej.

Problem nielegalnych przejazdów quadami i innymi pojazdami silnikowymi po szlakach turystycznych i terenach leśnych nasila się też na obszarach leżących poza GPN i często turyści zgłaszają te zdarzenia do Parku. Jednak w takich przypadkach GPN nie może podjąć działań, gdyż teren znajduje się poza jego granicami. Dlatego, jeżeli jesteś świadkiem jazdy zagrażającej turystom i przyrodzie, prosimy zgłoś to zdarzenie odpowiednim służbom lub instytucjom:
 jeśli jesteś na terenie GPN: Dyrekcja GPN – 18 3317945, Straż Parku – 694 983 690,
 jeśli jesteś na terenie Lasów Państwowych – do odpowiedniego Nadleśnictwa. W Gorcach to: Nadleśnictwo Nowy Targ – 18 2662947, 18 2662925, Nadleśnictwo Limanowa – 18 3372116, 18 3372218, Nadleśnictwo Krościenko (pasmo Lubania) – 18 2623120,
 jeśli szlak prowadzi przez tereny prywatne – zgłoś zdarzenie w miejscowej gminie (w większości obszar Gorców leży w granicach administracyjnych gmin: Niedźwiedź, Mszana Dolna, Rabka-Zdrój, Kamienica, Ochotnica Dolna, Nowy Targ, Krościenko, Czorsztyn).

W każdej z takich sytuacji warto również powiadomić Policję, np. Komisariat Policji w Mszanie Dolnej – 47 83 45 650 lub Komendę Powiatową w Nowym Targu – 47 83 46 401, 47 83 46 400

Zdarzenia nielegalnych wjazdów na tereny leśne można również zgłaszać na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa obsługiwaną przez Policję.

Parki narodowe to bezcenne dziedzictwo przyrodnicze Polski i Europy. Zostały utworzone, aby chronić przyrodę i umożliwić jej poznawanie poprzez określone formy turystyki i edukacji. Nie ma w nich miejsca dla pojazdów mechanicznych, które szkodzą przyrodzie i stanowią bezpośrednie niebezpieczeństwo dla turystów na szlakach.

źródło: GPN
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
EXC19:57, 16 stycznia 2021
Mad Max ostatnie miejsca ostoi to wlasnie park..jak już wspomniałem nikogo nie strasze ale swojego pilnuje..widzę że jesteś z tych co dużo mają do gadania...a jak Ci ktoś drogę z ceprów do bacówki zagrodzi to nawet się nie odezwiesz..wiec kończę tą rozmowę..bo szkoda czasu..
Mad Max17:28, 16 stycznia 2021
Exc.Ja też mam las i bacowke w Gorcach.Ale nie znoszę motoryzacji w ostatnich miejscach ostoi gdzie można odpocząć.A swoje strachy w necie zostaw dla kolegów ze wsi:)
EXC12:31, 16 stycznia 2021
Jaja kobyły..szanujmy się trochę kultury..ja nie mam zamiaru nikogo przejezdzac,spychać,zawsze ustępuje turyscie..tylko jestem u siebie i jak słyszę że nie wolno mi tutaj jeździć bo park itd to się bardzo wkurzam..i wtedy ktoś nadgorliwy może się spotkać z moją reakcją...wierz mi sam się siebie boję...każdy się zmieści w lesie może nawet na mojej działce ognisko rozpalić..ale tak jak wspominałem szanujmy się..
jajakobyły11:08, 16 stycznia 2021
EXC jak rozumiem jesteś jednym z podhalańskich landlordów więc przypominam iż zagadnienie wjazdu do lasów reguluje odpowiednia ustawa a Pord określa , że jeżeli z tej samej przestrzeni -drogi korzystać muszą piesi i pojazdy to piesi mają bezwzględne pierwszeństwo. A co do reakcji na zaczepkę polecam się bo jeśli będziesz usiłował mnie zepchnąć ze ścieżki lub rozjechać to będzie natychmiastowa stanowcza reakcja.
EXC18:42, 15 stycznia 2021
Parki Narodowe trzeba szanować i popieram zakaz wjazdu na teren parków...ale szanowni turyści i mieszkańcy..całe Gorce nie znajdują sie na terenie parku..więc proszę nie atakować mieszkańców na pojazdach mechanicznych którzy dojeżdżają do swojej własności...przypominają o tym tablice od strony Waksmundu..przydały by sie takie tablice od strony Starych Wier. na każdą zaczepkę na szlaku będzie natychmiastowa stanowcza reakcja !!!!
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas