120 mln krokusów kwitnie w Tatrach - podhale24.pl
Sobota, 04 lutego
Imieniny: Andrzeja, Weroniki, Gilberta
Szczawnica
Snow
-1°
Wiatr: 11.412 km/h Wilgotność: 99 %
Snow
-1°
Wiatr: 9 km/h Wilgotność: 96 %
Snow
-0°
Wiatr: 15.336 km/h Wilgotność: 99 %
Snow
-0°
Wiatr: 18 km/h Wilgotność: 97 %
Snow
Wiatr: 13.68 km/h Wilgotność: 96 %
Snow
-1°
Wiatr: 9.648 km/h Wilgotność: 99 %
Jakość powietrza
12 %
Nowy Targ
8 %
Zakopane
22 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 4 | 8 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
29.04.2021, 19:02 | czytano: 2596

120 mln krokusów kwitnie w Tatrach

Tatrzański Park Narodowy w Zakopanem szacuje, że w samej Dolinie Chochołowskiej kwitnie kilkanaście milionów krokusów. W tym roku nie ma jednak krokusowych łąk. - Na pewno nie jest to takie masowe kwitnienie, jak przed kilku laty – mówi Jan Sabała z TPN.

Arch. Podhale24.pl
Arch. Podhale24.pl
Krokusy i łany fioletowych kwiatów na łąkach stały się wiosennym symbolem Tatr Polskich. Największe krokusowe łąki można zobaczyć w Dolinie Chochołowskiej, jednak to tylko niewielka część krokusowej populacji. - Liczbę krokusów w TPN szacuje się na 120 mln kwiatów. Na samej Polanie Chochołowskiej zakwita wiosną nawet kilkanaście milionów – mówi Jak Sabała z Tatrzańskiego Parku Narodowego. Poza Doliną Chochołowską, krokusy można spotkać na Polanie Kalatówki, w Dolinie Kościeliskiej i przy Drodze pod Reglami. Krokusy kwitną także poza obszarem TPN, w Kościelisku, Witowie, Dzianiszu oraz w rejonach Gubałówki.

Niestety kapryśna zima sprawiła, że w tym roku nie ma wysypu krokusów jak przed laty. Te, które zakwitły w rejonach podtatrzańskich miejscowości zaczynają już przekwitać, a część dolin w Tatrach jeszcze jest pod śniegiem. - W tym roku jest mniej krokusów i mniejsze zagęszczenie. Na Polanie Chochołowskiej około 1/3 polany jest pokryta krokusami. Jest fragment gdzie ten śnieg jeszcze jest i w miarę topnienia śniegu będą się jeszcze te krokusy pojawiać – zaznacza Sabała.

Wybierając się podziwiać piękno wiosennej przyrody należy jednak pamiętać, że krokusy, czyli Szafran Spiski, to gatunek chroniony. - W wielu miejscach krokusy są ogrodzone specjalnymi fladrami, które wyznaczają strefę, gdzie jeszcze możemy wejść, żebyśmy tych krokusów nie zadeptali lub nie wyleżeli. Robimy zdjęcia krokusom, a nie w krokusach – przypomina Jan Sabała.

r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
fred19:07, 29 kwietnia 2021
a skąd to już wiecie że az tyle milionów ich tam rosnie?
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas