Wystawa Twórców Ludowych w Kościelisku. "Czasem się człowiek poparzy, a innym razem zatruje. To taki urok zawodu" (zdjęcia) - podhale24.pl
Piątek, 01 marca
Imieniny: Antoniego, Radosława, Albina
Rabka Zdrój
Clouds
10°
Wiatr: 4.5 km/h Wilgotność: 66 %
Clouds
10°
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 84 %
Clouds
10°
Wiatr: 6.336 km/h Wilgotność: 67 %
Clouds
11°
Wiatr: 5.22 km/h Wilgotność: 62 %
Clouds
12°
Wiatr: 8.172 km/h Wilgotność: 69 %
Clouds
Wiatr: 5.184 km/h Wilgotność: 69 %
Jakość powietrza
158 %
Nowy Targ
110 %
Zakopane
180 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Umiarkowana
PM 10: 79 | 158 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 55 | 110 %
Rabka-Zdrój
Umiarkowana
PM 10: 90 | 180 %
09.09.2021, 13:31 | czytano: 3410

Wystawa Twórców Ludowych w Kościelisku. "Czasem się człowiek poparzy, a innym razem zatruje. To taki urok zawodu" (zdjęcia)

Rzeźba, haft, tkactwo i meblarstwo regionalne to dziedziny, z których wybrano artystów do zaprezentowania ich prac na wystawie w Gminnym Ośrodku Kultury Regionalnej w Kościelisku.

Fot. Marcin Szkodziński
Fot. Marcin Szkodziński
- Dokładnie 8 września pięć lat temu wyświetliło mi się wspomnienie, że odbyła się pierwsza wystawa Twórców Ludowych w Kościelisku – wspomina Małgorzata Karpiel-Bzdyk, dyrektor GOKR w Kościelisku. - Wystawa zrodziła się dzięki współpracy Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza z poszczególnymi gminami i ośrodkami kultury – zaznacza dyrektor.

Na tegorocznej wystawie w Kościelisku można oglądać prace przedstawicieli wszystkich tatrzańskich gmin:

Kościelisko – Zofia Kin, haft
Zakopane – Stanisław Cukier, rzeźba
Poronin – Antonina Żegleń, tkactwo artystyczne
Bukowina Tatrzańska – Antoni Sztokfisz, meblarstwo regionalne
Biały Dunajec – Wawrzyńcokowa Kuźnia Talentów, rzeźba

W trakcie wernisażu dyrektor GOKR Kościelisko przedstawiła kim są artyści, których prace są prezentowane na wystawie. Także sami artyści mówili o swoich pracach i zamiłowaniu do tworzenia, ale także o wyzwaniach, które podejmują.

- Z reguły cuchy tworzy się w powtarzalnych wzorach. Pojawił się jednak młody pan, który chciał krokusy. W cuchach nigdy nie było fioletowych kolorów – opowiada Zofia Kin z Kościeliska. - Odważyliśmy się i bardzo fajnie to wyszło. Bardziej góralskiego kwiatka jak krokus, to nie ma. Do tej pory jeszcze nikt tego nie zrobił – dodaje.

- Dziadek był kowalem, ojciec był cieślą i ta miłość do tej roboty się przewija w mojej rodzinie – zaznacza Stanisław Cukier. - Takie odlewanie w brązie trzeba lubić. To jest ciężka praca. Czasem się człowiek poparzy, a innym razem zatruje. To taki urok zawodu – opowiada o swojej pracy.

Wystawie oraz jej uczestnikom przyglądała się Danuta Sztencel ze Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza, które zapoczątkowało wystawy Twórców Ludowych. - Stowarzyszenie dało iskrę, ale płomień pali się dzięki tak wspaniałym osobom dbającym o kulturę w swoich gminach – zaznacza. - To było związane z projektem, który miał na celu stworzenie promocji całego Podhala. Podhale, to są artyści z różnych dziedzin. Przy okazji festiwalu Muzyka na Szczytach, którym zamiarem było goszczenie ludzi kochających muzykę z całej Polski, aby oni mogli poznać wspaniałych twórców z Podhala – dodaje.

Wystawę można oglądać do 30 września.

ms/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas