Sobota, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Hipolita, Kasjusza
Rabka Zdrój
Clouds
15°
Wiatr: 2.196 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
15°
Wiatr: 2.088 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
12°
Wiatr: 1.188 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
15°
Wiatr: 1.476 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
16°
Wiatr: 4.248 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
10°
Wiatr: 3.78 km/h Wilgotność: 98 %
Jakość powietrza
54 %
Nowy Targ
10 %
Zakopane
46 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 27 | 54 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 5 | 10 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 23 | 46 %
Koronawirus
16
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
12
4
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
36
14
26.11.2021, 12:14 | czytano: 1571

W rejonie Gubałówki - PKL buduje nowy obiekt (wizualizacja)

ZAKOPANE. PKL zapowiada budowę restauracji i mini-browaru. Obiekt powstanie obok dolnej stacji kolei PKL Gubałówka. Obiekt nosić ma nazwę "Gwarno" i być gotowy w 2023 roku.

PKL Gwarno - wizualizacja
Teren po prawej stronie przed budynkiem stacji dolnej kolei linowo-terenowej PKL pod Gubałówką został wydzielony i przygotowany do rozpoczęcia budowy. "Nieruchomość PKL zostanie zagospodarowana przez spółkę tak, by zapewnić mieszkańcom oraz osobom odwiedzającym Zakopane dodatkową atrakcję. W tym miejscu powstaje obiekt restauracyjny z lokalnym mini-browarem z przeznaczeniem na potrzeby działalności obiektu" - zapowiada inwestor.

"Gwarno" to nazwa budowanego przez PKL obiektu, który pomieści 245 osób. Budynek ma mieć dwa poziomy nadziemne i jeden podziemny. Z zewnątrz architektonicznie inspirowany był pierwotną, historyczną formą dolnego budynku kasowego pod Gubałówką, zaprojektowanego w latach 30-stych ubiegłego stulecia, przez Władysława Stokowskiego. Obiekt zaprojektowany prawie 100 lat temu miał bardzo prosty i modernistyczny charakter, prosta wertykalna konstrukcja słupowa nadawała architektoniczny rytm i porządek, co zostało pokazane również w nowym, budowanym przez PKL obiekcie.


Powstający pod Gubałówką budynek będzie nawiązywał do architektury górskiej. Wnętrza inspirowane regionalnymi materiałami, drewnem, metalem zostaną także wyposażone w elementy regionalne, związane przede wszystkim z górami i Zakopanem.

Głównym elementem przykuwającym uwagę jest drewniany sufit na parterze, który jest odwzorowaniem trójwymiarowego widoku tatrzańskich szczytów przedstawiony w skali dostosowanej do ich wielkości. Drewniana forma trójwymiarowych gór ma oznaczone najważniejsze wzniesienia i doliny występujące w Tatrach. Wnętrze uzupełniają elementy miedziane, które przypominają, że obiekt to także lokalny browar produkujący produkty wysokiej jakości.


Na parterze budynku znajdą się między innymi miejsca dla 113 osób, donice z kosodrzewiną oraz szafa z dedykowanymi dla nowego obiektu, specjalnie stylizowanymi na ten cel pamiątkami. Na piętrze mieścić się będzie wyodrębniona strefa dla dzieci, a jego przestrzeń zostanie tak zaaranżowana, żeby pomieścić tutaj 132 osoby.

- Teren inwestycji został odgrodzony od deptaka i rozpoczęliśmy prace związane z budową nowego funkcjonalnego obiektu. PKL są gotowe wspierać inicjatywy mające na celu dostarczenie mieszkańcom oraz turystom dodatkowych atrakcji. Chcemy, żeby "Gwarno" było jakościowym miejscem, w którym turyści zetkną się z architekturą Podhala spędzając ciekawie swój wolny czas pod Gubałówką. "Gwarno" może stać się miejscem spotkań, ciekawych wydarzeń kulturalnych i inspirować zarówno architekturą, historią Zakopanego jak i dobrą ofertą gastronomiczną - zapowiada Patryk Białokozowicz, członek zarządu PKL.

Otwarcie nowej inwestycji Polskich Kolei Linowych pod Gubałówką zaplanowane jest na 2023 rok.
mat. pras., opr.s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
gdzie drewno?20:33, 27 listopada 2021
Gdzie tradycyjne materiały budowlane w górach - drewno, drewno i jeszcze raz drewno !!
zakopiańczyk15:09, 26 listopada 2021
Aluminium, szkło i sklejka????
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Zamknij