Filmowy spacer z Bartłomiejem Kurasiem. Strażackie historie - część pierwsza (film) - podhale24.pl
Niedziela, 5 stycznia
Imieniny: Hanny, Edwarda, Telesfora
Rabka Zdrój
Clouds
-6°
Wiatr: 5.04 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
-6°
Wiatr: 5.04 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
-11°
Wiatr: 4.5 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
-10°
Wiatr: 6.228 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
-10°
Wiatr: 7.2 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
-10°
Wiatr: 9 km/h Wilgotność: 88 %
Jakość powietrza
288 %
Nowy Targ
96 %
Zakopane
64 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Zła
PM 10: 144 | 288 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 48 | 96 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 32 | 64 %
14.10.2022, 19:35 | czytano: 1586

Filmowy spacer z Bartłomiejem Kurasiem. Strażackie historie - część pierwsza (film)

"Dziś wydaje się to co najmniej dziwne, by nie powiedzieć oderwane od rzeczywistości. Lecz kiedyś było to na porządku dziennym i niczym nie różniło się od pospolitego pacierza. No fakt, jedno i drugie mało modne dzisiaj" - pisze we wprowadzeniu do kolejnego filmu, Bartłomiej Kuraś. Góral, który wybrał życie w województwie mazowieckim.

O czym mowa? Ano, o bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi.

Dziś jest to archaiczne podejście, by w potrzebie pomóc sąsiadowi, mieszkańcowi wsi lub miasta. Dziś nowo-mowa każe nam myśleć o pomaganiu "przybyszom z dalekiego kraju" nie widząc problemów społecznych na własnym podwórku.

Eh, downiej to były casy...

Wiele razy słyszałem to z ust starych mieszkańców Podhala. W pełni się z tym zgadzam. Ludzie może i byli biedniejsi finansowo, nie mieli tyle dobrodzieja techniki, o pracę było ciężko. Natomiast mieli to, czego my dzisiaj nie mamy. Integrację społeczną, czas na zabawę, a nade wszystko czas dla rodziny. Pamiętam te czasy kiedy to, całymi rodzinami schodziło się do dziadków. Imieniny, urodziny, święta, przy okazji, bez okazji. Śpiewy rozchodziły się po całe wiosce. Sąsiedzi do sąsiadów wpadali bez zapowiedzi i była impreza. Dziś nawet by z rodziną się spotkać anonsuje się człowiek miesiąc wcześniej, bo czasu nie ma.

Eh, downiej to były casy...

Tak też było w Czechowicach, czy Skoroszach zapewne. Może świadczyć o tym fakt powołania do życia Ochotniczej Straży Pożarnej. I znowu chichot historii. Otóż mój przodek jako wójt gminy Waksmund, a mianowicie Józef Kuraś senior, dnia 25.02.1989 wydaje uchwałę o zakupie sikawki dla OSP Waksmund. Dwadzieścia pięć lat później wójt gminy Skorosze Franciszek Adolf Acher powołuje do życia OSP Skorosze.

Jednym z decydujących czynników o utworzeniu ochotniczej straży pożarnej na tym terenie była seria pożarów z roku 1925, m.in. pożar cegielni. Warto zaznaczyć, że zlokalizowana najbliżej jednostka straży pożarnej znajdowała się przy ul. Chłodnej w Warszawie. Czas dojazdu na tereny osady Czechowice wynosił około jednej godziny.

Dlatego, w roku 1925 ze społecznej inicjatywy powołano do istnienia Ochotniczą Straż Pożarną w ówczesnej osadzie Czechowice. Założycielem oraz pierwszym prezesem został działacz społeczny i wójt gminy Skorosze – Franciszek Adolf Acher, zaś pierwszym naczelnikiem Franciszek Kulpa. Na początku OSP posiadała swoją siedzibę we Włochach. W 1928 r. przeniesiono jednostkę do Skoroszy. Strażacy ochotnicy mieli w tamtym czasie do dyspozycji: ręczną pompę, kilka węży strażackich, sprzęt burzący, m.in. topory, łomy, kilofy, bosaki. Trzy lata po powstaniu jednostki do wyposażenia dołączono samochód pożarniczy konstrukcji Państwowych Zakładów Inżynieryjnych „URSUS” na podwoziu marki Fiat.

Tak teraz przez następne tygodnie będziemy przyglądać się działalność naszej OSP Ursus.



Bartek Kuraś
Partnerzy:
podhale24.pl
Dariusz Grylak radny dzielnicy Ursus.
Bruśnica - z miłości do folkloru.
tętnowarszawy.pl
naszahistoria.pl

Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas