"Zgodnie z art. 25 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt kierowca powinien udzielić pomocy zwierzęciu, ale tak się nie stało. Niestety ta sytuacja jest nagminna w tej okolicy. Nie ma tygodnia bym nie spotkała potrąconego zwierzęcia, czasem po kilka na drodze do Nowego Targu. Zastanawiam się jak długo to jeszcze będzie trwać i dlaczego nie ma właściwej edukacji zarówno ws. sterylizacji (koty są tutaj masowo topione) jak i konieczności udzielenia pomocy. W Warszawie współpracowałam z jedną z fundacji ratującą koty w bardzo ciężkich przypadkach. Tutaj koty umierają na ulicach w strasznych męczarniach, bo kot jest czymś poniżej od psa i właściwie "dobrze się stało". Nie wiem, w którą stronę idzie empatia ludzi" - dodaje.
oprac. r/
Skontaktuj się z nami
- +48 796 024 024
+48 18 52 11 355 - redakcja@podhale24.pl
- m.me/portalpodhale24
Adres korespondencyjny
Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Informacje
Obserwuj nas
Jeśli potrącimy zwierzę, trzeba mu pomóc. Nie należy bać się dzwonić po pomoc, bo za nieumyślne potrącenie nie jest przewidziana kara. Co innego - niepodjęcie żadnych działań.
Świadome pozostawienie go na drodze to wykroczenie, które podlega karze aresztu lub grzywny do 5 tys. zł. Warto wiedzieć, że za udzielenie pomocy uważa się zawiadomienie służb. Nikt nie wymaga, by kierowca profesjonalnie potrafił udzielić pomocy zwierzęciu, szczególnie, gdy może być ono niebezpieczne. Przede wszystkim kierowca powinien zadbać o bezpieczeństwo, zjechać na pobocze, włączyć światła awaryjne i zabezpieczyć miejsce trójkątem ostrzegawczym.
Trzeba powiadomić o zdarzeniu służby. Jeśli potrącenie miało miejsce poza miastem ? zadzwonić na policję pod nr tel. 997 lub 112. Jeśli natomiast jest to miasto czy wieś ? można zadzwonić do straży miejskiej lub gminnej.
Kolejny krok ? to sprowadzić zwierzę na pobocze, a jeśli nie ma takiej możliwości i jest ono nieprzytomne, okryć np. kocem, by uchronić przed utratą ciepła.
- Przy kontakcie z potrąconym (rannym) zwierzęciem należy zachować szczególną ostrożność, gdyż okaleczone zwierzę może nas pokąsać, podrapać, poturbować. Zwierzę może być nosicielem chorób takich jak wścieklizna, toksoplazmoza, leptospiroza - mówi Tomasz Smuczyński, komendant Straży Miejskiej w Kościerzynie." (z portalu dziennik bałtycki)
"