Góral na tropie Świętego Graala. Filmowa opowieść Bartka Kurasia - podhale24.pl
Piątek, 26 kwietnia
Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny
Rabka Zdrój
Clear
Wiatr: 2.952 km/h Wilgotność: 75 %
Clear
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 73 %
Clear
Wiatr: 3.024 km/h Wilgotność: 78 %
Clear
Wiatr: 4.608 km/h Wilgotność: 73 %
Clear
Wiatr: 5.148 km/h Wilgotność: 79 %
Clear
Wiatr: 4.032 km/h Wilgotność: 75 %
Jakość powietrza
70 %
Nowy Targ
22 %
Zakopane
14 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 35 | 70 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 7 | 14 %
04.03.2023, 12:38 | czytano: 1805

Góral na tropie Świętego Graala. Filmowa opowieść Bartka Kurasia

"Legendy o Świętym Gralu znają chyba wszyscy. Kielich Chrystusa o wielkiej mocy. Szukało go wielu. Szukał go Himmler, by dać nazistom nadludzką moc. Ale tego się nie spodziewałem, że dziś trafię na jego wątek i żywy ślad. Poczułem się jak Indiana Jones, kiedy dotarłem w te dwa miejsca" - wyjaśnia we wstępie do kolejnej opowieści Bartłomiej Kuraś.

Z zamkiem w Bezławkach związana jest fantastyczna legenda o Świętym Graalu. Słynny kielich Jezusa Chrystusa miał w XI wieku znajdować się w Anglii jako własność króla Harolda Godwinsona, który zginął w bitwie z Normanami pod Hastings. Jego synowie w obawie przed prześladowaniami uciekli z kraju i osiedli na Litwie. W ten sposób 300 lat później Św. Graal trafił do księcia litewskiego Świdrygiełły, który w 1402 roku przybył z nim do Bezławek. Kronikarze potwierdzają, że przywiózł ze sobą dwa kielichy, nazywane greckim i angielskim. Podobno zostawił je w zamku, a gdy w 1520 roku podeszli pod niego Tatarzy Święty Graal został zamurowany gdzieś w zamienionej już na kościół budowli. Dziękuję Panu Mirkowi Jakubiakowi za możliwość zobaczenia wnętrza świątyni.

Co roku krzyżowcy mają w tym kościele spotkania. Jest jedna ciekawostka. Podczas prac archeologicznych władze kościelne nie zgodziły się na przeskanowanie oraz przeszukanie fragmentu podziemi kościoła. Czyżby ślad Grala wyrył się tam prawdziwie, a może jednak tam się znajduje?

Kiedy siedzę i czytam o historii Bezławek i Rynu Reszelskiego, ciągle przewija się porównanie tych dwóch miejsc. Otóż będąc w Bezławkach Pan Mirek opowiadając mi historię tego miejsca pociągnął ciekawy wątek. Według legendy, świątynia połączona była tunelem z dworem w Stachowiźnie. Pani, która do niedawna żyła i była rdzenną mieszkanką Bezławek wspominała pewne zdarzenie. Tylko dopowiem, że dwór w Stachowiźnie zamieszkiwała Hrabina z rodu Fisher. I tak pewnego deszczowego święta, kiedy świątynia była wypełniona po brzegi przemokłymi wiernymi, do wnętrza nie wiadomo jak i skąd weszła suchutka, pięknie ubrana hrabina.

Zrobiło to na wszystkich ogromne wrażenie. Posądzano ją nawet o czary. Lecz wśród miejscowych przypomniała się legenda, o tunelu prowadzącym z zamku krzyżackiego właśnie w stronę Stachowizny. Do dziś nie odnaleziono owego tunelu, a musi być sporej długości i głębokości. Bo na Pani która to opowiadała zrobiło ogromne wrażenie.

Podobna legenda, którą usłyszałem od Wójta Kolna ma związek z Ryną. Otóż kościół połączony jest rzekomo z plebanią tajemniczym tunelem do dziś nie odnalezionym. Czyżby legenda o zamku w Rynie miała sens? Czas pokaże. Tak dwa nieodległe miejsca znowu pokrywają się z legendą.


Bartłomiej Kuraś

Partnerzy:
Pilecki Project Committee - not for profit organization
Bruśnica - z miłości do folkloru
Nasza Historia
Podhale24.pl
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas