Moi goście, z racji swego wykształcenia i zainteresowań, mocno ostrzyli sobie zęby na duchową ucztę, jak ich tu czeka. Edward, wydawca i książkowy mól palił się do zwiedzenia Muzeum Drukarstwa, Elżbieta, historyk i plastyk z zawodu, chciała zapoznać się z malowidłami Beaty Zalot w słynnej już nawet w stolicy Wieży Wodnej; oboje przed zjedzeniem tradycyjnych lodów pragnęli wstąpić do Muzeum Podhalańskiego. Na lodach się skończyło…
Nie bardzo potrafiłem wytłumaczyć przyjaciołom, dlaczego tak unikalne dla przyjezdnych miejsca są zamknięte w weekend, bo w poniedziałki raczej nie odwiedzają ich tubylcy. Dopisałbym: w inne dni tygodnia także…
Na oglądanie trialowców na Kamieńcu czy trzecioligowych piłkarzy Podhala nie mieli za bardzo ochoty, a z racji pogody górskie widoki były mocno ograniczone. Na szczęście cudowne Tatry o zachodzie słońca obejrzeliśmy już wcześniej od strony słowackiej, gdzie kłębiły się korowody tamtejszych aut, jadących do i od stolicy Podhala.
Jarmark! Instynkt podpowiedział więc niedzielną wizytę na nowotarskiej Targowicy i tym samym uratowałem reputację swego miasta, choć jego władze traktują to miejsce jak czarną owcę w stadzie, którego nie można ubierać po swojemu, wieszając dzwonki wedle uznania i wedle gęstości runa.
Moi goście ostatecznie się nie zawiedli, odkrywając podczas dwugodzinnego spaceru pomiędzy straganami na Targowicy wiele atrakcji, jak na każdego cepra przystało. Jak stwierdzili, to miejsce może zadowolić każdego, a ceny są umiarkowane i można się potargować. Jest coś dla dorosłych i dla dzieci i w dobrym gatunku, są towary regionalne i artykuły pierwszej potrzeby, starocie i giełda samochodowa, choć auta na razie nie kupują.
Trafiła się od dawna poszukiwana męska granatowa wiatrówka, była zgrabna skórzana ramoneska, skórzana torebeczka dla wnuczki i motocyklowy gadżet dla zięcia. Góralski kapelusik w czerwonym kolorze odradziłem, a po bryndzę i oscypki pojechaliśmy do bacówki za miasto.
Autentyczne wrażenie zaś zrobiła unikalna karczma, ponoć największa w Europie, która może uratować od śmierci głodowej setki klientów zza południowej granicy. Zwłaszcza w majową niedzielę, kiedy wszystkie restauracje w mieście są zarezerwowane pod wystawne przyjęcia komunijne. Nam się udało znaleźć lokal, gdzie może nie było tanio, ale elegancko a jedzenie z góralskim smakiem.
Przybyszom opowiedziałem też współczesne smaczki tego miasta, bo jego blisko siedemsetletnią historię już znali. Pewnych spraw taktownie nie komentowali, obiecując przyjechać tu jeszcze w tygodniu, aby załapać się na otwarte muzea, niekoniecznie nocą raz w roku i to w dodatku trzynastego…
Pojechali w miarę usatysfakcjonowani, fotografując stado owiec, pasące się na Ibisorze. Już jadąc, po pół godzinie podziękowali za wspólną atrakcyjną majówkę smsem; byli już …na Rdzawce, w niedzielnym korku oczywiście!
A więcej trawy jedzą białe owce – bo jest ich więcej…
Jacek Sowa