"Miejsce o sprzecznej nazwie" - opowieść filmowa Bartłomieja Kurasia - podhale24.pl
Poniedziałek, 04 marca
Imieniny: Kazimierza, Łucji, Witosława
Czarny Dunajec
Clouds
Wiatr: 5.076 km/h Wilgotność: 80 %
Clouds
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 82 %
Clouds
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
Wiatr: 3.42 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
Wiatr: 5.076 km/h Wilgotność: 80 %
Jakość powietrza
90 %
Nowy Targ
90 %
Zakopane
32 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 45 | 90 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 45 | 90 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
06.06.2023, 22:34 | czytano: 1500

"Miejsce o sprzecznej nazwie" - opowieść filmowa Bartłomieja Kurasia

Bartek Kuraś - Podhalanin, który wybrał życie w centralnej Polsce - po przerwie znów zabiera nas na wycieczkę.

Długo by pisać, o tym co się działo.
Finał jest taki, że wracam do filmowania.
Wycieczki w nieznane. Historia połączona z turystyką i...
Właśnie pojawiło się coś nowego, lecz ci którzy obserwują moje media społecznościowe już wiedzą, a tych którzy nie wiedzą zapraszam.

Przygodę zaczynamy godzinę jazdy od Warszawy. Przypomniały się dobre czasy technikum i częste wycieczki, na kombinat, czy Czy Bór nad Czerwonym. Nie spodziewałem się, że na Mazowszu znajduje się kawałek Podhala. Może odwrotnie? Mniejsza o to.

Miejsce o sprzecznej nazwie:
Bagno Całowanie położone jest w pradolinie Wisły po prawej stronie koryta rzeki. To jedno z największych torfowisk na Mazowszu oraz największe torfowisko niskie w tym regionie. Ma około 15 kilometrów długości oraz 3 kilometry szerokości. Jego wpadająca w ucho nazwa pochodzi od nazwy pobliskiej miejscowości, nie stoi niestety za nią żadna romantyczna historia.

Torfowiska niskie takie jak Bagno Całowanie zasilane są głównie przez wody powierzchniowe i gruntowe z terenów przyległych. Złoża torfu na tym terenie ma nawet 4,5 metra głębokości. Ponieważ torfowiska przyrastają maksymalnie 2 mm na rok, możecie sobie więc wyobrazić ile tysięcy lat powstawało Bagno Całowanie oraz jak wiele szczątków roślin i zwierząt musiało ono pochłonąć!

Większość osób swoje pierwsze kroki kieruje ku ścieżce edukacyjnej „13 błota stóp” oraz wieży widokowej znajdującej się na początku ścieżki. Stworzono je, aby przybliżyć odwiedzającym znaczenie torfowisk, ich faunę i florę, oraz czyhające na nie zagrożenia. O tym wszystkim przeczytacie na kilku tablicach ustawionych wzdłuż kładki, która prowadzi na środek torfowiska, po czym kieruje z powrotem do wieży widokowej. Ten fragment bagna nie jest zalesiony. Częściowo porastają je trzciny i turzyce, czyli trawiaste rośliny na pierwszy rzut oka przypominające trawę. Trzciny i turzyce to naturalna roślinność torfowisk niskich jakim jest Bagno Całowanie.

Jeżeli będziecie mieli okazję zapraszam.
Krótka i fajna przygoda.

Bartłomiej KuraśPartnerzy:
Pilecki Project Committee - not for profit organization
GóralInfo.pl
Bruśnica - z miłości do folkloru
Nasza Historia
Podhale24.pl
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dziękuję03:03, 7 czerwca 2023
świetny film i wspaniała opowieść
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas