Pierwsze czternaste emerytury już 1 września - podhale24.pl
Sobota, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny
Rabka Zdrój
Clouds
13°
Wiatr: 4.86 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
13°
Wiatr: 4.68 km/h Wilgotność: 83 %
Clouds
13°
Wiatr: 4.392 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
14°
Wiatr: 5.76 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
13°
Wiatr: 8.496 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
Wiatr: 8.82 km/h Wilgotność: 93 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
31.08.2023, 08:29 | czytano: 1539

Pierwsze czternaste emerytury już 1 września

Czternaste emerytury do pierwszych seniorów trafią już 1 września. Dodatkowe świadczenia będą wypłacone w terminach emerytury lub renty.

Zdjęcie ilustracyjne / archiwum Podhale24
Zdjęcie ilustracyjne / archiwum Podhale24
We wrześniu emeryci i renciści mogą spodziewać się na swoich kontach wyższych niż zwykle przelewów. Oprócz świadczenia podstawowego otrzymają również kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, czyli tzw. czternastą emeryturę.

Czternastka wynosi 2650 zł brutto. Do pierwszych seniorów trafi 1 września. Kolejne terminy wypłat to 5, 6, 10, 15, 20 i 25 września.

Rada Ministrów wydała we wtorek rozporządzenia wykonawcze w sprawie wysokości i terminu wypłaty czternastej emerytury. W pierwszym akcie określono, że świadczenie wyniesie 2650 zł brutto. W drugim wskazano, że wypłaty nastąpią we wrześniu tego roku.

Czternastki będą wypłacone w terminach wypłat emerytury lub renty. Oznacza to, że jeśli ktoś otrzymuje to świadczenie 10 czy 20 września, również w tym terminie ZUS przeleje czternastkę.

Aby otrzymać czternastkę nie trzeba składać wniosku, ZUS wypłaci pieniądze z urzędu. Na pełną kwotę czternastki mogą liczyć osoby, których emerytura lub renta nie przekracza 2900 zł brutto. Powyżej tej kwoty czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Przy czym, aby mieć prawo do dodatkowego świadczenia, musi ono wynosić co najmniej 50 złotych. Czyli czternastka przysługuje, gdy emerytura lub renta nie przekracza kwoty 5500 zł brutto.

Dodatkowe świadczenie otrzymają osoby, które na ostatni dzień sierpnia mają prawo do emerytury, renty lub innego świadczenia długoterminowego z ZUS. Będzie można otrzymać tylko jedną czternastkę. W przypadku renty rodzinnej, czternastka zostanie podzielona każdemu uprawnionemu po równo. Czternastki nie otrzymają osoby, których świadczenie jest zawieszone na dzień badania prawa do czternastki, np. z powodu przekroczenia limitów dorabiania.

Ze świadczenia zostanie pobrana składka zdrowotna w wysokości 9 proc. i zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Według szacunków, osobom z emeryturą lub rentą w wysokości do ok. 2194 zł brutto cała kwota zaliczek pobranych od kwietniowej trzynastki i wrześniowej czternastki zostanie zwrócona w rozliczeniu rocznym. Osobom pobierającym świadczenie do 2500 zł brutto zostanie zwrócona cała kwota zaliczek, ale pomniejszona o należny podatek. Powyżej tej kwoty efekt nie występuje.

Czternastka będzie wolna od wszelkich innych potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie będzie się także wliczać do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy 500 plus dla niesamodzielnych.

Źródło: ZUS< r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
no p17:39, 31 sierpnia 2023
za po nie dostali nic ,wielu pracowalo do smierci.chodziło o to ,żeby jak najkrócej pobierać emeryturę ,a póżniej nie mieć na leki i nie zostało żadne dziecko uprawnione do pobierania. w przypadku kobiet to pewniak ,bo ktora ma dziecko po czterdziestce,a dziecko 27.letnie nie dostanie nic . zapraszam na dworzec pks w nowym targu gdzie piszą zeby szukać na stanowiskach informacji o autobusach i odjazdach.czy już nie jest to miasto powiatowe .a do sącza chyba nic nie jezdzi.
Wicek14:01, 31 sierpnia 2023
Gwiazd Pienin do fotografii z uśmiechnięta emerytka w stroju góralskim, to zrobi wrażenie na wyboracach.
Wicek14:01, 31 sierpnia 2023
Gwiazd Pienin do fotografii z uśmiechnięta emerytka w stroju góralskim, to zrobi wrażenie na wyboracach.
Grazyna Mikołajska11:49, 31 sierpnia 2023
Kto potrafi liczyć , to wie, że nie pokrywa to inflacji dla średniej emerytury. Kto ma 2.500 zł emerytury, czyli 30 000 rocznie, przez średnioroczną inflację wynoszącą 14% traci 4 200 zł.Proste ? A dostaje 2.200 zł. Przy wyższych emeryturach, te straty są większe.
Wyborca08:42, 31 sierpnia 2023
To wszystko tylko minimalnie rekompensuje inflację. Musimy być odpowiedzialni, czuję że jak PiS wygra wybory to będzie nas chciał wciągnąć do wojny. Ukraina się wykrwawia w kontrofensywie. Nie mają już chętnych swoich obywateli do walki, kto mógł to uciekł. A Jankesi będą nas podpuszczać do włączenia się do wojny. Posłuchajcie wywiadu super ekspresu z emerytowanym gen. Komornickiej sprzed kilku dni. To wam łuski z oczu spadną. Życzę Ukraińcom zwycięstwa ale będzie mega ciężko o nie.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas