W nocy z 26 na 27 września 1939 roku, tuż przed kapitulacją Warszawy, grupa oficerów z gen. Michałem Karaszewiczem-Tokarzewskim, zawiązała konspiracyjną organizację Służba Zwycięstwu Polski. 13 listopada 1939 roku została przekształcona w Związek Walki Zbrojnej (ZWZ) podlegający Rządowi RP na uchodźctwie. 14 lutego 1942 roku gen. Władysław Sikorski przekształcił ZWZ w Armię Krajową (AK).
W Warszawie mianowano Delegata Rządu na Kraj w randze wicepremiera Podlegały mu wydziały: wywiadu, dywersji, oświaty, sądownictwa i polityki.
Działały konspiracyjne sądy, których wyroki nie tylko wykonywano, ale też ogłaszano w podziemnej prasie. Polska podziemna prasa była fenomenem w skali europejskiej. Ukazywało się około 1400 tytułów z czego 17 ukazywało się przez cały okres trwania okupacji. Istniały czasopisma polityczne, wojskowe, literackie, kobiece, humorystyczne. W podziemnych drukarniach wydawano też książki.
Przez całą okupację działały tajne komplety, tzn. podziemne szkoły. Na terenie Generalnego Gubernatorstwa utworzono prawie 2 tysiące szkół średnich. Podziemne wyższe uczelnie kształciły polonistów, historyków, matematyków, lekarzy. W czasie wojny, studia ukończyło prawie 10 tysięcy studentów.
Powstały też podziemne teatry. W prywatnych mieszkaniach i piwnicach wystawiano dramaty Juliusza Słowackiego, Stanisława Wyspiańskiego, Wiliama Szekspira. Odbywały się też wieczory poetyckie, koncerty. Ruch oporu w okupowanej Polsce obejmował prawie wszystkie dziedziny życia.
Tak powstało i działało Polskie Państwo Podziemne, które było ewenementem w skali okupowanej Europy. W czasie II wojny światowej tylko w Polsce powstały tak rozbudowane struktury administracyjne i wojskowe, cieszące się akceptacją większości społeczeństwa.
O tych wydarzeniach przypomnieli uczniowie I Liceum Ogólnokształcące im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu, którzy pod kierownictwem swoich nauczycieli Pani Zofii Łukasz i Pani Doroty Żmudy przygotowali program artystyczny. Przedstawione wydarzenia historyczne przeplatane wierszami i pieśniami z tamtego okresu, wysłuchała młodzież wraz z przybyłymi nauczycielami oraz mieszkańcy naszego Miasta.
W uroczystości udział wzięli: senator Jan Hamerski, przedstawiciele władz powiatowych i miejskich, którzy wraz z pocztami sztandarowymi, I Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego i Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży w Nowym Targu oraz z przybyłą na uroczystość młodzieżą i mieszkańcami Miasta przeszli pod Krzyż Katyński gdzie złożono wiązanki kwiatów i zapalone znicze, tym którzy swe życie oddali za wolną Polskę.
Młodzieży i nauczycielom Zofii Łukasz i Pani Dorocie Żmudzie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego, młodzieży którzy wraz z nauczycielami przybyli na uroczystości, mieszkańcom Miasta oraz przedstawicielom władz składamy serdeczne podziękowania.
Organizatorzy
Skontaktuj się z nami
+48 796 024 024
+48 18 52 11 355redakcja@podhale24.pl
m.me/portalpodhale24
Adres korespondencyjny
Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Informacje
Obserwuj nas
Po takim przygotowaniu teoretycznym można by już przejść do praktyki. Sytuacja jest zagadkowa i zastanawiająca.
Zawsze jednak tu odradzałem wszelkie działania konspiracyjne i powstańcze.
Zwykle bowiem w historii okazywało się później, że na ich czele stali cudzy agenci i zwykli zdrajcy, którzy prowadzili naród do hekatomb a wielu z nich stawia się jeszcze dzisiaj pomniki. Dotyczy to także niektórych przywódców Armii Krajowej i późniejszych.
W moim przekonaniu najważniejsza jest świadomość. właściwe poznanie stanu rzeczy pozwala na trafną ocenę sytuacji i wyboru właściwej drogi dla pozbycia się zagrożenia.
Niedawna sytuacja w jaką wielu Polaków się zaangażowało i Polska jako kraj, pokazuje jak to nadal często jesteśmy "mądrzy po szkodzie". Jakoś cisza jest nad tym tematem, zniknęły z klap marynarek i żakiecików kolorowe szmatki i wszyscy udają, że "nic się nie stało".
Och, jak bardzo to polskie, że już przywykliśmy.
Młodym ludziom na koniec chciałbym zacytować fragmencik, jakże mądrego wiersza Władysława Bełzy, który może być dla wielu, jeżeli nie dla wszystkich, wskazówką na całe życie:
"Kiedyś przyszłość was przekona gdy się młodość przeinaczy,
że niż szabla wyostrzona, mądra głowa więcej znaczy"
P.s.
Polecam zapoznanie się z publikacją książkową bądź w formie pdf. Wystarczy wpisać w Google- "Tabele sojusznicze"