Uczeń Goszczyńskiego w Ogólnopolskim Finale Konkursu z Historii Sztuki - podhale24.pl
Czwartek, 22 lutego
Imieniny: Małgorzaty, Marty, Piotra
Nowy Targ
Clouds
Wiatr: 8.892 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
Wiatr: 8.64 km/h Wilgotność: 99 %
Clouds
Wiatr: 7.092 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 8.244 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
Wiatr: 11.34 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
Wiatr: 12.924 km/h Wilgotność: 94 %
Jakość powietrza
60 %
Nowy Targ
90 %
Zakopane
20 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 30 | 60 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 45 | 90 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
06.05.2014, 19:57 | czytano: 3845

Uczeń Goszczyńskiego w Ogólnopolskim Finale Konkursu z Historii Sztuki

Uczeń I LO im. S. Goszczyńskiego Jan Gapski (2a) zdobył tytuł Laureata Ogólnopolskiego Konkursu pt. „Sztuka cenniejsza niż złoto. Sielska Polska Chełmońskiego”. Reprezentował on Liceum w Ogólnopolskim Finale, który odbył się w Warszawie, w Zespole Państwowych Szkół Plastycznych im. W. Gersona.

W I etapie uczestnicy konkursu mieli napisać esej interpretujący wybrane dzieła malarskie Józefa Chełmońskiego.

Praca Jana Gapskiego spotkała się z uznaniem jury konkursowego (za „wrażliwość i świeżość spojrzenia na twórczość malarza”) i dzięki temu znalazł się on w finałowej dziesiątce wyróżnionych uczniów. Uczeń wykazał się nie tylko świetną orientacją w „czytaniu” i rozumieniu malarstwa, ale także walorami literackimi napisanego eseju. W etapie finałowym uczestnicy konkursu mieli napisać test z wiedzy o życiu i twórczości Józefa Chełmońskiego oraz epoce, w której tworzył. Ponadto wygłaszali prezentacje na tematy dotyczące wybranych wcześniej dzieł różnych malarzy przed komisją konkursową złożoną z Kuratora Oświaty woj. mazowieckiego oraz pracowników naukowych Uniwersytetu Warszawskiego. Audytorium tworzyli również uczniowie warszawskiego ZPSP.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że Jan jako jedyny spośród laureatów reprezentował szkołę ogólnokształcącą (klasę matematyczno-fizyczną!), podczas gdy pozostali – szkoły plastyczne. A zmagania konkursowe pokazały, że dla niego historia sztuki nie jest tylko dziedziną elitarną, ale także sposobem ujawnienia ogromnej wrażliwości, która za obrazami widzi artystę - bliskiego nam człowieka. I ożywia go! Gratulujemy sukcesu, zainteresowań i twórczych pasji! W przygotowaniach do konkursu Jasiu korzystał z pomocy nauczyciela języka polskiego mgr. G. Klaga.

źródło: szkoła
Reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas