Sobota, 27 listopada 2021, Imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody
Rabka Zdrój i okolice
Clouds
Wiatr: 6.948 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
Wiatr: 8.208 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
-0°
Wiatr: 4.896 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
Wiatr: 4.716 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
-0°
Wiatr: 6.408 km/h Wilgotność: 95 %
alert.podhale24.pl Jesteś świadkiem zdarzenia? Masz ciekawy temat?
Daj nam znać!
13.10.2016, 19:59 | czytano: 2103

Święto Patronów SP nr 2 w Lipnicy Wielkiej (zdjęcia)

zdj. Andrzej Habina

13 października Szkoła Podstawowa nr 2 w Lipnicy Wielkiej obchodziła święto swoich patronów: Józefiny i Emila Mików.

Uroczystości upamiętniające te dwie niezwykłe postacie rozpoczęła Msza Święta w kościele parafialnym pw. Św. Łukasza Ewangelisty w intencji dzieci, rodziców, nauczycieli oraz pracowników szkoły. Następnie wszyscy udali się do Domu Ludowego, gdzie uczniowie zaprezentowali swoje artystyczne umiejętności. Zebrani mieli także okazję obejrzeć archiwalne wywiady z ludźmi, którzy znali lub spotkali Józefinę i Emila Mików.

Emil Mika (1896-1941) był miejscowym nauczycielem, wszechstronnie wykształconym. Elektryfikował szkołę, kościół, Dom Ludowy i liczne gospodarstwa dzięki własnoręcznie wykonanej elektrowni wodnej; również malował i oddawał się działalności muzycznej jako organista. W 1924 r. zaczął zbierać i zapisywać orawskie melodie wydane w zbiorze „Pieśni orawskie". Józefina Mika (1897-1942), siostra ks. Ferdynanda Machaya, była wielką działaczką ziemi orawskiej. Wraz z mężem udzielali się społecznie na wielką skalę – założyli kółko teatralne, chór mieszany, zespół regionalny „Orawiacy" z kapelą oraz orkiestrę dętą. Jako nauczyciel Emil Mika propagował sadownictwo, warzywnictwo, pszczelarstwo oraz zajęcia dla analfabetów. Podczas wojny zajęli się działalnością konspiracyjną, co tragicznie skończyło się dla tych wybitnych osób: Józefina została aresztowana przez gestapo i zmarła na Montelupich w Krakowie a Emil w obozie w Oświęcimiu.

tekst: Andrzej Habina i SP nr 2 w Lipnicy Wielkiej, zdj. Andrzej Habina
galeria zdjęć
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas