Kadeci trenowali z mistrzami kishinjuku (zdjęcia) - podhale24.pl
Piątek, 02 grudnia
Imieniny: Balbiny, Pauliny, Rafała
Rabka Zdrój
Clouds
-1°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
-0°
Wiatr: 3.42 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
-0°
Wiatr: 4.5 km/h Wilgotność: 91 %
Snow
-0°
Wiatr: 4.284 km/h Wilgotność: 83 %
Clouds
-0°
Wiatr: 3.024 km/h Wilgotność: 80 %
Clouds
-2°
Wiatr: 5.04 km/h Wilgotność: 91 %
Jakość powietrza
68 %
Nowy Targ
18 %
Zakopane
46 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 34 | 68 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 23 | 46 %
Koronawirus
1
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
1
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
8
4
23.11.2022, 15:01 | czytano: 512

Kadeci trenowali z mistrzami kishinjuku (zdjęcia)

NOWY TARG. Shihan Aleksander Kozieł znów ściągnął do Nowego Targu kilku mistrzów wschodnich sztuk walki. Podhalańska młodzież miała okazję czerpać o utytułowanych nauczycieli wiedzę i cenne umiejętności w dziedzinie kishinjuku – tradycyjnego japońskiego systemu walki i samoobrony. Organizatorem i sponsorem trwającego cztery godziny lekcyjne seminarium było Prywatne LO dla Młodzieży.

arch. szkoły
arch. szkoły
Gośćmi shihan Aleksandra Kozieła byli tym razem: shuhan Mariusz Błaszkiewicz (10 dan jujutsu) z Nowego Brzeska; hanshi Ryszard Gumiński (8 dan jujutsu) z Nowego Dworu Mazowieckiego; sensei Jerzy Knutelski (3 dan jujutsu) z Grywałdu; sensei Jan Nowicki (2 dan jujutsu) z Ostrowska i Grzegorz Kobylarczyk (1 dan jujutsu) ze Szlembarku.

Seminarium poświęcone było szkoleniu z zakresu kishinjuku – stylu walki, który wywodzi się z jujutsu. Ten system wszyscy dzisiejsi mistrzowie poznawali dzięki panu Kojima Makoto. Na stałe mieszka on w Tokio, jednak przynajmniej raz w roku odwiedza Polskę, by szkolić swoich uczniów.

W niedzielnym seminarium, zorganizowanym w sali gimnastycznej Miejskiej Hali Lodowej, brało udział ponad 50 kadetów z klas mundurowych – I i II – Prywatnego LO dla Młodzieży w Nowym Targu. Od I klasy ćwiczą oni sztuki walki – opracowane na bazie kishinjuku - w ramach obowiązkowego przedmiotu „techniki interwencji”.

- Podhalańska młodzież jest bardzo szczera, otwarta, nieskomplikowana – mówi ćwiczący z nią nie pierwszy raz shuhan Mariusz Błaszkiewicz. – Trenuje wytrwale, jest zdyscyplinowana i grzeczna, oddaje szacunek mistrzom. Ona może jeszcze uchroni się przed wszechobecną patologią. Przyjechałem, żeby tych młodych czegoś nauczyć. A jeśli będzie okazja – nauczyć się czegoś również samemu, mimo 62 lat.

Doświadczony shuhan z Nowego Brzeska na co dzień trudni się kamieniarstwem, najczęściej wykonując nagrobki. Dlatego chciał też opowiedzieć o symbolice, która łączy jego pracę i pasję:

- Na każdym nagrobku jest krzyż, a krzyż po japońsku oznacza „10”. Krzyż z kreską nad ramieniem to po japońsku „1000”. Natomiast krzyż na postumencie oznacza samuraja. Samuraj, zgodnie z japońską tradycją, to „sługa pana”, ale też „wojownik”. Tak i ja – służę swojej rodzinie, narodowi, państwu.

Hanshi Ryszard Gumiński wschodnim sztukom walki poświęca się od prawie od 45 lat, trenując jujutsu, aikijujutsu, hishinjuku, yoseikan i starając się łączyć różne systemy. W przyszłym roku będzie świętował 45-lecie działalności w Nowym Dworze Mazowieckim. Jest to ciekawe miejsce na mapie sztuk walki w kraju i jedno z pierwszych po II wojnie, gdzie nauczał słynny dr Krzysztof Kondratowicz – propagator jujutsu w Polsce, autor wielu publikacji dotyczących wschodnich sztuk walki. Na podobnych seminariach jak nowotarskie hanshi Ryszard bywa przynajmniej dwa razy do roku.

Kadeci nie wahali się poświęcić niedzieli na ćwiczenia z mistrzami, korzystając z ich wiedzy do szkolenia swoich umiejętności. A okazję ku temu stworzył im nauczyciel, który potrafi zarażać swoją pasją.

źródło: szkoła
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas