Wojciech Krauzowicz: Gdy zmienia się klimat… - podhale24.pl
Sobota, 27 kwietnia
Imieniny: Teofila, Zyty, Żywisława
Zakopane
Clouds
14°
Wiatr: 10.908 km/h Wilgotność: 58 %
Clouds
14°
Wiatr: 13.248 km/h Wilgotność: 59 %
Clouds
15°
Wiatr: 8.208 km/h Wilgotność: 53 %
Clouds
16°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 51 %
Clouds
12°
Wiatr: 21.168 km/h Wilgotność: 63 %
Clouds
11°
Wiatr: 9.684 km/h Wilgotność: 65 %
Jakość powietrza
34 %
Nowy Targ
40 %
Zakopane
18 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 17 | 34 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 20 | 40 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
22.03.2024, 12:55 | czytano: 1519

Wojciech Krauzowicz: Gdy zmienia się klimat…

Wojciech Krauzowicz jest inżynierem leśnictwa po Akademii Rolniczej w Krakowie, a wieloletnia praca w zawodzie predestynuje go do odpowiedzialnego zabrania głosu na temat stanu środowiska w naszym regionie. Kandyduje do Rady Miasta Nowego Targu z ramienia KWW Razem Nowy Targ.

Wojciech Krauzowicz/ zdj. KWW Razem Nowy Targ
Wojciech Krauzowicz/ zdj. KWW Razem Nowy Targ
Jak zmiany klimatu wpływają na przyrodę i człowieka na Podhalu?

Wojciech Krauzowicz: - Jako uczestnik wielu konferencji i projektów z dziedziny ochrony przyrody oraz leśnictwa, a w szczególności gospodarowania na terenie lasów prywatnych, a od 2017 roku członek i od dwóch lat prezes Zarządu małopolskiego Forum Ekologicznego Samorządu Terytorialnego, mam na ten temat wiele do powiedzenia. Z racji wykonywanej pracy najbliższe są mi kwestie, związane ze środowiskiem podhalańskim, jego ochroną oraz zmianami, jakie w nim zachodzą.

Czy jest tak źle?

- Na przestrzeni lat z niepokojem obserwuję zmieniającą się szatę roślinną w Gorcach, ale również nadmierną antropopresję, przejawiającą się coraz to nową zabudową czy wzmożonym ruchem motorowym i samochodowym. Nowy Targ powinien mieć aspiracje bycia miejscem kojarzonym z ciszą i spokojem w odróżnieniu od jednak głośnego Zakopanego. Przyjeżdżają co prawda i do nas turyści, ale przede wszystkim to nasi mieszkańcy muszą mieć możliwość wypoczynku w warunkach, które pozwolą się w pełni zrelaksować; a do tego nie są nam potrzebne ciągłe bodźce dźwiękowe, czy wzrokowe…

Co zatem trzeba zrobić w tym kierunku?

- Powinniśmy się skupić na rozbudowie infrastruktury do turystyki pieszej, m.in. tak modnego dzisiaj nordic walking, rowerowej i to nie tylko szosowej, ale również górskiej w postaci single track czy też konnej. Równocześnie za rozbudową infrastruktury powinna ruszyć bardzo intensywna promocja, w celu ściągnięcia turystów pobytowych, abyśmy stali się rozpoznawalną marką na mapie kraju i z miasta „przy drodze” stali się miastem, w którym warto się zatrzymać.

Dużym wyzwaniem dla włodarzy terenu będzie odpowiednie przygotowanie infrastruktury do zmian klimatu…

- Zapewnienie wystarczającej ilości miejsc do retencjonowania wód opadowych w trakcie nawalnego deszczu, w celu zapobiegania powstawaniu lokalnych wezbrań czy zalewaniu ulic i budynków jest potrzebą chwili. Należy wdrożyć taki system planowania i projektowania inwestycji miejskich (a poprzez odpowiednie zapisy w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego również inwestycji innych podmiotów), aby już na tym etapie były uwzględniane takie rozwiązania, które następnie na etapie realizacji będą konsekwentnie wykonywane.

Inną kwestią są tzw. wyspy ciepła, powstające w słoneczne dni na utwardzonych i wybrukowanych placach i ulicach…

- Miasto musi podjąć intensywne działania w celu ich likwidacji, toteż należy natychmiast zainicjować proces zazielenienia miasta. Będzie on realizowany poprzez zwiększanie powierzchni zielonych oraz liczby drzew; w ich cieniu temperatura w upalne dni jest niższa nawet o kilkanaście stopni!

Innym istotnym problemem jest jakość powietrza w okresie grzewczym…

- Szybka i skuteczna walka z panującym głównie w sezonie zimowym smogiem, będzie dużym wyzwaniem dla zarządzających naszym miastem. To wymaga kompleksowych działań, aby mieszkańcy zaopatrzeni w energię cieplną, nie marzli w zimie we własnych domach, ale zarazem emisja globalna na terenie miasta została zredukowana, a najlepiej całkowicie zlikwidowana. Otwiera się przed nami nowa perspektywa finansowa i są możliwości pozyskania funduszy na innowacyjne rozwiązania. Musimy tylko chcieć sięgnąć po te pieniądze, ale przede wszystkim musimy mieć plan, jak je wykorzystać.

Wiemy dobrze, że z uwagi na rozproszenie zabudowy w Nowym Targu, nie wszędzie można dotrzeć z ogrzewaniem systemowym.

- Przeważającą formą ogrzewania jest indywidualne zasilanie w ciepło budynków mieszkalnych. Gaz obecnie również staję się passe i poprzez różnego rodzaju regulacje europejskie będziemy musieli stopniowo znaleźć alternatywę dla tego źródła ogrzewania. Nowoczesne rozwiązania energetyczne czy cieplne są niestety drogie i nie każdego stać na ich zastosowanie. I tu jest istotna rola samorządu, aby zapewnić wsparcie dla jak największej liczby obywateli, w szczególności tych najuboższych i niezamożnych. Dlatego musi zostać zawarte porozumienie ponad podziałami, dla polepszenia jakości życia mieszkańców przez poprawę powietrza, termomodernizację budynków oraz zapewnienie taniej energii. Nowy Targ jako historyczna stolica Podhala powinien być liderem tych zmian…

Istotnym elementem naszego życia jest odpoczynek, najlepiej w kontakcie z naturą…

- Nie każdy z nas ma czas na długie wycieczki do lasu albo ma takie możliwości. Dlatego należy wprowadzić jak najwięcej natury do miasta, oczywiście w sposób przemyślany i planowy. Nie możemy działać ad hoc w celu zaspokojenia doraźnych oczekiwań. Wprowadzana zieleń nie może kolidować z infrastrukturą i to nie tylko tymi już istniejącą, ale również planowaną. Projektowane nowe parki miejskie, skwery czy modne dzisiaj parki kieszonkowe muszą być kreślone na desce, a później realizowane przez osoby, które mają wizję, co się z nimi stanie za parędziesiąt lat. Muszą to być projekty trwałe, które na stałe wrosną w krajobraz naszego miasta, jednak muszą uwzględniać potrzebę rozwoju, więc nie powinny kolidować z planowanymi przedsięwzięciami kubaturowymi. Dlatego tak istotne z punktu społecznego jest właściwe planowanie przestrzenne przy uwzględnieniu postulatów środowiskowych, z zapewnieniem prawidłowego funkcjonowania miasta i jego mieszkańców!

mat. nadesłany, opr. s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
IM14:49, 23 kwietnia 2024
Na oczach Pana Naczelnika są wycinane drzewa, gospodarka rabunkowa, gdzie ta Ochrona Środowiska Panie Naczelniku? Jedna wielka ściema WSTYD
70+12:51, 24 marca 2024
A na temat: zniszczonego Rezerwatu Bór na Czerwonym to jakaś dziwna cisza???? Wycięta kosodrzewina / która jest pod ochroną?/i drzewa, tam będzie w lecie prażyć słońce i wysuszać torfowisko jak na patelni! A gdzie się podziały stadka sarenek i drobnej zwierzyny? Zostały wypłoszone, bo zniszczono im naturalne środowisko, zostaną tylko żmije! Ktoś dostał kasę za wycinkę w rezerwacie.
Janek13:41, 23 marca 2024
Faktycznie być Naczelnikiem w Starostwie od kilku lat i teraz chcieć być radnym i dopiero walczyć o środowisko. Opop z tymi Gorcami to masz rację.
Kształcony Miastowy04:36, 23 marca 2024
Wreszcie doczekałem się merytorycznego i kompetentnego głosu na temat nurtujący mnie od dawna tj. planów zagospodarowania przestrzennego miasta i jego małych ale istotnych aspektów, o których urzędnicy w Urzędzie Naszego Miasta nie mają zielonego pojęcia albo też nie chcą go mieć, zajęci załatwianiem bardziej przyziemnych spraw. Na pewno nie mają serca do Naszego Miasta.Wydają miliony na plany miejscowe zagospodarowania przestrzennego firmom zewnętrznym w przetargach, w których jedynym kryterium jest cena.Ciekawe byłoby sprawozdanie, w którym któryś z radnych zapytał by Pana Burmistrza ile miasto wydało pieniędzy z naszych podatków na plany zagospodarowania przestrzennego w ciągu jego dwóch kadencji. Może wtedy i sam Burmistrz by się przekonał,że te nasze podatki zostały wyrzucone w błoto a efektów nie ma żadnych. Skutek jest odwrotny.Widać to po zabudowie miasta, szczególnie w tak cennych zdrowotnie i pięknych przysiółkach od strony Gorców.Dlatego gratuluję tego zamieszczonego wywiadu z inż. Krauzowiczem, który wypunktował jedne z najważniejszych aspektów w planowaniu przestrzennym Nowego Targu, które będą miały ogromny wpływ na życie mieszkańców.
Miastowy18:11, 22 marca 2024
Do opop (albo jak mu tam..) Szczytem hipokryzji jest zasłanianie się jakimś nickiem i powielanie złośliwych komentarzy, bo sie znalazło po drugiej stronie opuszczonego szlabanu. A świstak zawija w sreberka...
opop13:16, 22 marca 2024
Ten Pan jest Naczelnikiem Wydziału w Starostwie. Więc na jakiej zasadzie powstała Brama w Gorce w jej obecnej postaci, na jakiej zasadzie są organizowane wycieczki ratrakiem po Gorcach w ramach Bramy w Gorce. Największym skandalem jest wydanie zgody na dojazd od strony Waksmunda do bramy w Gorce co spowodowało korki i zator komunikacyjny w samym środku Gorców. Tam nie można spacerować bo jest się stale narażonym na rozjechanie o czym on mówi. Szczyt hipokryzji.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas