Tatrzański Park Narodowy zabrał głos w sprawie fiakrów: "Transport konny do Morskiego Oka nie zostanie zlikwidowany, choć może ulec pewnym modyfikacjom" - podhale24.pl
Jabłonka
Clouds
4°C
Clouds
4°C
Clouds
7°C
Clouds
7°C
Clouds
6°C
Clouds
4°C
Jakość powietrza
Nowy Targ
Zakopane
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 21 | 42 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 26 | 52 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 24 | 48 %
12.02.2025, 16:49 | czytano: 2506

Tatrzański Park Narodowy zabrał głos w sprawie fiakrów: "Transport konny do Morskiego Oka nie zostanie zlikwidowany, choć może ulec pewnym modyfikacjom"

Tatrzański Park Narodowy (TPN) oficjalnie zabrał głos w sprawie transportu na trasie do Morskiego Oka. TPN podkreśla, że nie planuje likwidacji transportu konnego, choć przewiduje pewne zmiany.

Archiwum Podhale24
Archiwum Podhale24
"Wbrew doniesieniom medialnym zarządca drogi do Morskiego Oka nie uległ zmianie - nadal jest nim starosta tatrzański. Zmiany, które nastąpiły, wynikają z nowelizacji ustawy o elektromobilności" - wyjaśnia w oficjalnym komunikacie TPN.

Nowelizacja ustawy zmienia zarządzanie ruchem

Sytuacja zmieniła się po podpisaniu nowelizacji ustawy o elektromobilności, która daje dyrektorowi TPN prawo do wprowadzenia pojazdów elektrycznych na teren parku narodowego. Nowe przepisy umożliwiają organizowanie transportu w celach edukacyjnych oraz turystycznych z wykorzystaniem busów elektrycznych. TPN planuje wprowadzenie takiego rozwiązania na trasie do Morskiego Oka jako alternatywy dla tradycyjnych fasiągów.

"Nowe przepisy umożliwiają dyrektorowi parku narodowego wydanie zarządzenia, na mocy którego działalność edukacyjna oraz udostępnianie obszaru parku mogą być realizowane przy użyciu pojazdów elektrycznych" - czytamy w stanowisku TPN.

Zmiany w przepisach wywołały jednak sporo obaw wśród lokalnych władz. - Wydarzyło się nieszczęście. Walczymy o fiakrów i przewozy konne, a tymczasem ustawa o elektromobilności została zmieniona w sposób, który odbiera nam wpływ na zarządzanie tą drogą - alarmował podczas sesji Rady Powiatu Tatrzańskiego radny powiatowy Robert Chowaniec. - Zostaliśmy pozbawieni wpływu na organizację ruchu drogowego. Dyrektor TPN może decydować o wszystkim, podczas gdy lokalny samorząd nie ma nic do powiedzenia. To niedopuszczalne rozwiązanie, które faworyzuje park narodowy. Widać wyraźnie, że ministerstwo dąży do eskalacji konfliktu między fiakrami, TPN i samorządem - mówił Chowaniec.

Jednakże transport konny, który od ponad stu lat jest nieodłącznym elementem krajobrazu Tatr, nie zostanie zlikwidowany. - "Transport konny nie zostanie zlikwidowany, choć może ulec pewnym modyfikacjom" - podaje TPN.

Fiakrzy pod presją, ale Związek Podhalan broni tradycji

Związek Podhalan w Polsce stanowczo broni tradycyjnego transportu konnego. W specjalnym oświadczeniu Zarząd Główny Związku Podhalan zaznaczył, że fasiągi są istotnym elementem podhalańskiej tradycji i kultury.

"Dobrze utrzymane konie w tradycyjnych podhalańskich uprzężach, stylizowanych fasiągach, powozach oraz saniach i fiakrzy w góralskim odzieniu stanowią wizytówkę naszej góralskiej tradycji i kultury" - napisano w oświadczeniu. Podkreślono też, że przewoźnicy są poddawani regularnym kontrolom weterynaryjnym, a gospodarstwa fiakrów są monitorowane przez Państwową Inspekcję Weterynaryjną oraz Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wyniki tych badań od kilku lat są bardzo dobre.

Związek Podhalan wyraził również swoje obawy wobec wprowadzania pojazdów elektrycznych. Wskazano, że ich obecność w parku narodowym może zakłócić krajobraz oraz spokój tego miejsca. - "Podejmowane próby zastąpienia w pełni ekologicznego transportu konnego na budzący wiele kontrowersji transport elektrycznymi autobusami eskalują społeczny niepokój oraz stanowią próbę ingerencji w zasady samorządności na terenie naszych gmin i starostw" - zaznaczył Związek.

Szukanie kompromisu

Obecnie trwają rozmowy między władzami powiatu tatrzańskiego, TPN oraz fiakrami. Wszystkie strony starają się znaleźć kompromisowe rozwiązanie, które z jednej strony pozwoli zachować tradycję, a z drugiej sprosta nowoczesnym wymogom ekologicznym i legislacyjnym.

Jak zaznacza TPN, decyzje ostateczne jeszcze nie zapadły. " Szczegóły tych zmian nie są jeszcze znane, ponieważ trwają rozmowy wszystkich zainteresowanych stron" - poinformował park.

r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
gul6617:10, 14 lutego 2025
przecie tu nie o żadną tradycję chodzi, by były fasiągi, ale o kasę!
0
góralalbogórol19:05, 13 lutego 2025
Do Remember too: C... wiesz, c... sie znasz... emerytura dla nich to maks miesiąc stania w stodole i do widzenia... parę razy się przebiegnie do sprzedania na ubój... Jak Ci taki koń w stodole zdechnie to weź sobie 10 chłopa i ogarnij takie cielsko...
3
Remember too14:06, 13 lutego 2025
Mnie wszyscy " Remember " smiesza .To znaczy ze konie wykorzystywane w Morskim Oku po kilku latach przechodza na emeryture I zyja sielanskie zycie na koszt fiakra az do smierci naturalnej i nie sa sprzedawane do wloskich rzezni hahahaha
2
S-40011:50, 13 lutego 2025
Remember oni jak i inni pseudo-ekolodzy jak już nie będą potrzebni podzielą los koni
16
MIEJSCOWY21:26, 12 lutego 2025
SKASOWAĆ NATYCHMIAST TO SZLAK TUTYSTYCZNY CZY TOR KONNY ?
1
be lajzy19:21, 12 lutego 2025
Ale czemu koniowi zabronić być koniem

czy jeleniowi być jeleniem

czy sarence być sarenką


czy Osiołkowi być Osiołkiem i przywieźć na swoim grzbiecie Boga ...

w ludzkiej postaci...

to są sprawy Boskie i nie zapominajmy ... o sprawach Boskich...

Bóg lubi jeździć na osiołku ... czuwajmy bo jedzie ...
6
Stanley18:25, 12 lutego 2025
Obrońcy zwierząt niech się zajmią tymi końmi co uczestniczą w gonitwach a nie tymi końmi do morskiego oka
3
Rozsądny18:10, 12 lutego 2025
Dlaczego w naszym kraju nie ma rozsądku we wszystkich dziedzinach także w ekologii i potem jest albo urok albo sraczka . W cenie są jedynie ludzie głoszący skrajne poglądy czy to z lewa czy z prawa.Konie powinny być na drodze do Morskiego Oka ,ale powinny być odpowiednio traktowane i tyle w temacie.
8
zzzz17:48, 12 lutego 2025
Ustanowiony przez komunistów TPN najpierw pozbawił górali hal i lasów a teraz chce jeszcze pozbawić ich pracy.. jak do tego dopuściliśmy górale? Przychodzą zarządcy i wydają nam dekrety.. dramat. Owce niszczyły przyrodę a teraz spalinowe kosiarki koszą hale, w parku powstają kolejne stacje transformatorowe, buduje się kilometry linii kablowych, kanalizacji, schroniska przebudowywane są na hotele o wysokim standardzie. Ktoś zbadał wpływ tych intratnych inwestycji na przyrodę i zwierzęta?. Turystów "zadeptujących" góry co raz więcej, a miała być ochrona przyrody.. Ciekawe kiedy pierwsze potrącenia busami.. chyba, że będą trąbić na pieszych.. Ktoś czuje duże pieniądze, bo park stał się darmowym w prowadzeniu "parkiem rozrywki"..
9
Sobie a muzom17:47, 12 lutego 2025
Naiwne tlumaczenie Zwiazku ze pojazdy eko zaburzaja krajobraz a wyciagi narciarskie,powiekszone wagoniki kolejki linowej nie zaburzaja krajobrazu ?
16
Ekolog17:40, 12 lutego 2025
Remember
Weź się zaprzągnij i wio do Morskiego Oka! A nie potknij się czasem!
4
Osiol17:37, 12 lutego 2025
Jak im ten dyrektor przed wyborami wywoła rebelie to go wyrzucą.
Musi z decyzjami dociągnąć do powyborow.
9
Remember17:30, 12 lutego 2025
Mnie wszyscy obrońcy zwierząt śmieszą. Myślą naiwnie, że uratują konie. A to nie tak działa. Koń, który nie pracuje pójdzie do rzeźni i tyle w temacie.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
Nie przegap!
Trwa do 30.03.2025
Nie przegap!
23
04.2025
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
marzec
27
Czwartek
Imininy:Ernesta, Lidii, Ruperta
Kliknij po więcej