Pizzaiolo z piórkiem w góralskim kapeluszu podbija smaki włoskich jurorów - podhale24.pl
Kartka z kalendarza
02.03.2025, 11:34 | czytano: 4080

Pizzaiolo z piórkiem w góralskim kapeluszu podbija smaki włoskich jurorów

Ogromne wrażenie na Międzynarodowym Konkursie Pizza Senza Frontiera zrobił Tomasz Wolski, kucharz rodem z Krościenka. Jego pizza neapolitańska zajęła drugie miejsce.

Tomasz Wolski na Międzynarodowym Konkursie Pizza Senza Frontiera.
Tomasz Wolski na Międzynarodowym Konkursie Pizza Senza Frontiera.
Na co dzień jest wykładowcą w Akademii Pizzaioli w Warszawie, gdzie uczy profesjonalistów i amatorów przygotowania pizzy we wszystkich stylach. Także tych najbardziej klasycznych - neapolitańskiej i rzymskiej.

Włoska ojczyzna pienińskiego górala


Pizzaiolo - bo tak fachowo nazywa się specjalistów od pizzy - pochodzi z Krościenka, dokąd wraca niemal w każdy weekend. To właśnie u stóp Trzech Koron uczył się góralskiego tańca w zespole Pieniny, grał w orkiestrze i zdobywał kucharskie szlify. Stąd na 10 lat wyruszył do Anglii, gdzie był między innymi szefem kuchni w renomowanej francuskiej restauracji, specjalizującej się w daniach opartych na świeżych produktach i owocach morza. Ale wrócił i nie wyobraża sobie życia gdzie indziej, mimo, że jego kulinarną ojczyzną są Włochy, od kiedy w 2004 roku zapałał pasją do włoskiej pizzy.

Pizza jako arcydzieło


- To były czasy, gdy dopiero napływały do nas trendy związane z pizzą. Media społecznościowe zaczęły narzucać modę i poszedłem za ciosem. Potrafię dziś robić, kreować, przełożyć na pizzę różne smaki i to jest fascynujące - przekonuje.

Jak tłumaczy, ciasto na pizzę dojrzewa, fermentuje do 24 a nawet 48 godzin. Jest lekkie, z drobno mielonej mąki pełnoziarnistej. Jest więc zdrowe i lekkie. Sekretem prawdziwej pizzy neapolitańskiej jest nie tylko czas dojrzewania ciasta od 16 do 26 godzin, ale także temperatura pieczenia. Piec powinien być rozgrzany do temperatury 420-450 stopni, a czas pieczenia to ledwie 60-90 sekund! W domu więc jej nie przygotujemy.

Odpowiednie warunki dają w efekcie charakterystyczny gruby rant i cienki jak papier spód pizzy neapolitańskiej. Grubość brzegu tzw. cornicione nie wynika z ilości ciasta, czyli pustych przestrzeni powstałych dzięki temu, że ciasto jest wysoko nawodnione. Na 1 kg mąki potrzeba tu 700 ml wody.

Zupełnie inaczej powstaje popularna u nas odmiana, czyli pizza polska, którą wypiekamy w temperaturze 320-330 stopni, w ciągu 4 minut. Wcześniej ciasto dojrzewa jedynie przez 2-3 godziny.

Przepis na prawdziwie włoską pizzę?


Jednak mimo próśb nie podamy gotowego przepisu na idealna pizzę neapolitańską, rzymską czy polską. To nie takie proste...

- Proporcje ustalamy w zależności od warunków jakie panują w danej restauracji. Tu liczy się temperatura otoczenia, temperatura mąki, wilgotność, a nawet pora roku i jakość powietrza. Chodzimy z miernikami, badamy też odczyn pH - wyjaśnia, zauważając, że w akademii uczniowie otrzymują zalążek wiedzy, którą muszą odpowiednio wykorzystać w zależności od warunków.

Niedawne prestiżowe wyróżnienie Tomasz Wolski zdobył podczas Międzynarodowego Konkursu Pizza Senza Frontiera, który odbył się podczas targoów SIGEP we Włoszech. W rywalizacji z najlepszymi pizzaiolo z całego świata, zajął drugie miejsce w kategorii ? Pizza Napoletana Contemporanea.

Swą kompozycję tworzył niemal w ostatniej chwili, gdy okazało się, że nie może zdobyć grasicy cielęcej. Zamiast niej skorzystał z półgęska gęsiego, tradycyjnej polskiej wędliny, przygotowywana z piersi gęsi, najczęściej peklowanej i wędzonej na zimno lub ciepło. Do tego dodał między innymi krem truflowy, ser taleggio i jeszcze wiele innych składników, które w efekcie zachwyciły jurorów.

A może pizza góralska?


Czy góralski pizzaiolo wprowadzi kiedyś do swej kuchni także podhalańskie rarytasy?

- Marzy mi się swój lokal, w którym łączyłbym tradycyjne produkty naszego regionu od sprawdzonych producentów. Pstrągi od Sitarza, wędliny od Płatka, oscypki od zaprzyjaźnionych baców... Morze kiedyś się uda to zrealizować - rozmarza się Tomasz Wolski.

Józef Figura
Ankieta
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
A. Kwaśnica17:30, 6 marca 2025
No akurat pizza jest regionalnym przysmakiem. Ludzie litości. Śmieciowe jedzenie, młodzież otyła. Dość tych pizz, zapiekanek i hot-dogów. To ludzie mają w mieście na każdym kroku. U nas chcą próbować lokalnych produktów. Na tym powinna skupiać się promocja - na regionalizmie. Kiedyś taką knajpą był Waluś, ale niestety już nie jest. Zresztą w Krościenku już nic nie jest, nie ma i nie będzie!!!!!
3
Jo jo21:12, 5 marca 2025
Zaraz, zaraz.... Gość startował na radnego z ramienia obecnego wójta a ten mu robi pod górkę żeby z wynajmem lokalu ????? Szok....taki talent ma się zmarnować zamiast promować Krościenko ? W końcu można by było coś dobrego zjeść bo zaplecze gastronomiczne w Krościenku to dno ....nawet goście którzy nas odwiedzają jeżdżą na obiady do Szczawnicy
0
Degustator02:56, 5 marca 2025
Jakoś nie napisali, że uczył się gastronomii w miejscowej szkole to po pierwsze. Po drugie gratuluję sukcesów, ale nie rozumiem głupiego wpisu, że gmina powinna dać za darmochę lokal. Pewnie powinna też podarować podatek od działalności i płacić prąd? Dil dla mieszkańców i miejscowości żaden. Płacić musi każdy. Jak był w Anglii dobrze o tym wie. Pusty dom może wynająć na lokal obok swojego rodzinnego na Jagiellońskiej.
3
Hanka firanka21:26, 3 marca 2025
Gmina za darmo powinna mu udostępnić lokal pod pizzerie z prawdziwego zdarzenia! Gość ma talent i powinniśmy dać mu na tym zarabiać a Krościenko miałoby w końcu dobry lokal z jedzeniem !!!!!
8
Zawistny15:35, 2 marca 2025
Najgorszy możliwy rodzaj pizzy, spód jak kartka papieru i buła ciasta na brzegu. Nadaje się taka pizza do uszczelniania okien.
0
Ja15:25, 2 marca 2025
Oczywiście że można taką pizzę zrobić w domu wystarczy piekarnik do 500 stopni koszt dobrego ok 4 tys.
3
Danuta Machala13:17, 2 marca 2025
Najszczersze gratulacje,Tomek jestes Wielki.Gratuluje talentu sukcesow,pasji,zaangazowaniaoddania temu co robisz.Jako mieszkanka Kroscienka nad Dunajcem jestem dumna ze jestes nasz.Taki Mistrz a rownoczesnie skromny,zyczliwy,serdeczny czlowiek.Zycze Ci dalszych
sukcesow i spelnienia wszystkich marzen.
1
Miodek13:17, 2 marca 2025
Może się kiedyś się uda .....
0
ZSCKR11:40, 2 marca 2025
Gratulujemy!
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
Nie przegap!
25
05.2025
Nie przegap!
25
05.2025
Nie przegap!
Trwa do 25.05.2025
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Aplikacja mobilna
Obserwuj nas
maj
24
Sobota
Imieniny:Joanny, Marii, Zuzanny
Kliknij po więcej