Tragiczne wypadki w Tatrach - podsumowanie weekendu - podhale24.pl
Szczawnica
Clear
8°C
Clear
8°C
Clear
6°C
Clear
7°C
Clear
5°C
Clouds
4°C
Kartka z kalendarza
28.04.2025, 23:14 | czytano: 125

Tragiczne wypadki w Tatrach - podsumowanie weekendu

W miniony weekend Tatry stały się areną dwóch niemal równoczesnych, tragicznych wypadków, w których zginęli: 21-letni obywatel Ukrainy zamieszkały w województwie wielkopolskim oraz 35-letni mężczyzna z województwa śląskiego. Obie ofiary spadły z dużej wysokości w rejonie Wielkiego Wołowego Żlebu i Rysów, nie dając ratownikom szans na udzielenie pomocy.

W niedzielę o godzinie 6:04 narciarz skiturowy, znajdujący się powyżej Czarnego Stawu Pod Rysami, zgłosił ratownikom TOPR upadek pierwszej osoby poniżej przewężenia w Wielkim Wołowym Żlebie. Na miejsce natychmiast poleciał śmigłowiec, którym przetransportowano trzech ratowników z Zakopanego oraz jednego z Morskiego Oka. Niestety, obrażenia okazały się śmiertelne.

W oczekiwaniu na ewakuację zwłok, ten sam świadek i towarzysząca mu grupa turystów obserwujących wschód słońca ze szlaku na Rysy dostrzegli kolejny upadek w niemal tym samym rejonie. Druga ofiara również spadła z dużej wysokości i zginęła na miejscu. Policjanci z zakopiańskiej grupy dochodzeniowo-śledczej, którzy przybyli na lądowisko, potwierdzili tożsamość obu mężczyzn.

Pierwszy poszkodowany to 21-latek obywatel Ukrainy, zamieszkały w województwie wielkopolskim. Drugą ofiarą był 35-latka z województwa śląskiego. Zakopiańscy policjanci prowadzą śledztwo pod nadzorem prokuratury, gromadząc dowody i przesłuchując świadków.

Warunki w Tatrach i apel służb

Tatrzański Park Narodowy ostrzega, że w wyższych partiach gór nadal panują trudne, zimowe warunki: po nocnych przymrozkach wiele miejsc pokrywa twardy, oblodzony śnieg, zwłaszcza w miejscach zacienionych i na stokach północnych. Powyżej górnej granicy lasu zalegają warstwy twardego śniegu i lodu, znacznie utrudniające poruszanie się. W niżej położonych partiach szlaki są już wytopione, tworząc błotniste fragmenty, a w cieniu mogą występować oblodzenia.

TOPR dodatkowo podkreśla, że jedna z ofiar wyjścia na szlak nie posiadała żadnego zimowego wyposażenia. Ratownicy przypominają, że zimowa turystyka wysokogórska wymaga doświadczenia, oceny zagrożenia lawinowego oraz posiadania i umiejętności użycia raki, czekana, kasku i zestawu lawinowego (detektor, sonda, łopatka).

Tatrzański Park Narodowy również apeluje o niewchodzenie na lód tatrzańskich stawów - tafla jest na tyle cienka, że może się załamać pod ciężarem człowieka. "Przy panujących warunkach zalecamy rozważne dobieranie tras, zwłaszcza w wyższe partie gór. Niezbędne jest odpowiednie przygotowanie i duża ostrożność" - podkreśla asp. szt. Roman Wieczorek.

oprac. r/ TOPR, Policja Zakopane
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
Nie przegap!
11
05.2025
Nie przegap!
02
05.2025
Nie przegap!
Trwa do 04.05.2025
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Aplikacja mobilna
Obserwuj nas
kwiecień
29
Wtorek
Imieniny:Piotra, Rity, Angeliny
Kliknij po więcej