Smród polityczny - sprawa biogazowni podzieliła wyborców w Rabie Wyżnej - podhale24.pl
Szczawnica
Clouds
11°C
Clouds
12°C
Clouds
12°C
Clouds
12°C
Clouds
11°C
Clouds
9°C
Kartka z kalendarza
21.05.2025, 09:11 | czytano: 5487

Smród polityczny - sprawa biogazowni podzieliła wyborców w Rabie Wyżnej

Nawrocki za, a Trzaskowski przeciw? Taką narrację wprowadzają zarówno przeciwnicy jak i zwolennicy budowy biogazowni niemal w centrum w podhalańskiej wioski.

Baner na płocie, za którym miała by powstać biogazownia w Rabie Wyżnej nadal wisi.
Baner na płocie, za którym miała by powstać biogazownia w Rabie Wyżnej nadal wisi.
Zaczęło się jeszcze przez pierwszą turą wyborów od rozwieszenia bilbordów wyborczych na ogrodzeniach dzierżawionego gospodarstwa rolnego przez Artura Bocianowskiego. Rolnik i przedsiębiorca zarazem nie kryjąc swych politycznych sympatii rozwiesił reklamy wyborcze kandydata na prezydenta RP Karola Nawrockiego. Spotkało się to z szybką reakcją ze strony Jakuba Koska, zastępcy dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Krakowie, który jednocześnie jest wiceprzewodniczącym krakowskich struktur... Platformy Obywatelskiej. Banery miały zniknąć, dzierżawcy grożą konsekwencje, jednak Bocianowski nic sobie z pogróżek nie robi.

Nawrocki za biogazownią


Zwraca za to uwagę na podwójne standardy obowiązujące w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa. I pokazuje zdjęcia podobnego gospodarstwa w Głubczycach na Opolszczyźnie, gdzie przy drodze na podobnym płocie wiszą banery... Rafała Trzaskowskiego i Szymona Hołowni.

- Ja dalej nie mogę uzyskać pozwolenia na budowę ekologicznej biogazowni, a jak o pomoc zwróciłem się do Pana Doktora Nawrockiego to hejt niewiarygodny na mnie wylano. A teraz wyszła cała prawda o PO i jej strukturach terenowych. To działania nikczemne i destrukcyjne. To przykład niszczenia prywatnej inicjatywy dla dobra społeczności lokalnej - denerwuje się Artur Bocianowski.

Trzaskowski przeciw?


Lokalny wynik pierwszej tury wyborów prezydenckich poruszył także przeciwników budowy biogazowni. Choć sprawa miała być apolityczna i ponad podziałami, to na swoim profilu społecznościowym nie kryją oni za czyje poparcie powinni czuć wdzięczność mieszkańcy Raby Wyżnej.

"Gdy spojrzeliśmy na wyniki głosowania z naszej gminy dosłownie odebrało nam mowę" - czytamy na profilu "STOP biogazowni w Rabie Wyżnej". - "Wraz z wieloma wspierającymi nas osobami poświęciliśmy ponad 2 lata naszego życia na walkę o to, aby w naszej rodzinnej miejscowości nie powstała biogazownia. Drodzy Rabianie - były to ponad 2 lata licznych wyjazdów, spotkań, wizyt w urzędach, zarwanych nocy, setki stron przejrzanych dokumentów. Po tym czasie wiemy jedno - ludzie związani z PIS oraz dotychczasowymi działaczami Suwerennej Polski nie są w tej sprawie przychylni mieszkańcom Raby Wyżnej, natomiast mocno pomagają dzierżawcy - który tylko dzięki ich wsparciu uzyskał i nadal posiada prawo do dzierżawy terenów gospodarstwa w Rabie Wyżnej".

Sprawa nie jest przesądzona...


W dalszej części wpisu przeciwnicy biogazowni zauważają, że sprawa nie jest przesądzona, bo po odwołaniu Bocianowskiego sprawa trafiła do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Warszawie. Tamtejsza szefowa powołana została w 2022 roku przez ówczesnego premiera Mateusza Morawieckiego. I to ona - jak przekonują - ma zdecydować o tym, czy złożone odwołanie jest zasadne.

- "Jeśli tak się stanie, kompletnie bez znaczenia będzie to, że właściciel gruntów (a więc KOWR) nie wyraził zgody na tą inwestycję. Jeżeli więc pozwolenie na budowę biogazowni zostanie utrzymane w mocy, inwestor będzie mógł w każdej chwili rozpocząć budowę" - alarmują.

- "Mimo tego wszystkiego, co spotkało nas wszystkich w ostatnich latach większość z Was podziela sympatie polityczne dzierżawcy gospodarstwa w Rabie Wyżnej i przez to budowę w Rabie Wyżnej biogazowni (nie zapominajmy również o zawieszonej póki co sprawie obwodnicy Raby Wyżnej). Obawiamy się, że niestety w efekcie tego cały ogrom podjętych przez nas wszystkich działań można będzie uznać za bezcelowy.
Przed drugą turą wyborów prezydenckich odpowiedzcie sobie na pytanie czy chcecie biogazowni w Rabie Wyżnej. Wasz głos ma ogromne znaczenie" - podsumowują przeciwnicy budowy biogazowni.

Istna propaganda.


Wpis wywołał liczne komentarze. Głos zabrał nawet ks. Adam Kaczor nie kryjący swego wsparcia dla działań STOP Biogazowni w Rabie Wyżnej.

- "Jednak stanowczo sprzeciwiam się Waszym działaniom, których celem jest wpływanie na to, jak mieszkańcy Gminy Raba Wyżna głosują w wyborach na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Bądźcie nadal stowarzyszeniem działającym na rzecz naszej lokalnej społeczności. Zaprzestańcie jednak agitacji politycznej, która doprowadzi do dalszej polaryzacji mieszkańców naszej gminy. Mam nadzieję, że wszyscy i każdy z osobna rozumnie podchodzimy do wyzwań stojących przed naszą gminą, jak również przed całą naszą Ojczyzną. W drugiej turze wyborów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej niech każdy głosuje zgodnie z własnym sumieniem" - napisał ks. Adam Kaczor.

- "Istna PROPAGANDA, tego się nie spodziewałam. Każdy głosuje według WŁASNEGO SUMIENIA!!!!!!!" - podkreśla w innym komentarzu mieszkanka Raby Wyżnej.

AKTUALIZACJA.
Omyłkowo w tekście pojawiła się informacja, jakoby ks. Adam Kaczor był proboszczem w Rabie Wyżnej. Sprawę sprostował aktualny proboszcz ks. Dariusz Ostrowski pisząc do redakcji: "Zapewniam, że nie zabierałem głosu w sprawie biogazowni w Rabie Wyżnej. Nadmienię, że ks. Adam Kaczor nigdy nie był i nie jest proboszczem w Rabie Wyżnej. Z poważaniem ks. Dariusz Ostrowski, proboszcz parafii św. Stanisława BM w Rabie Wyżnej".
Józef Figura
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
najlepiej oceniony
17
rodzina 12:46, 21 maja 2025
czyli to nie chodziło o biogazownię tylko ....., zniszczyć dobre imię Fabra, Siarki, a zatem wprowadzić na Podhale Trzaskowskiego i jego partię. Posłużyli się w Rabie Panią N a teraz nie zdołała spłacić długu wdzięczności. Przecież opinia środowiskowa sporządzona przez byłego wójta była pozytywna dla Bocianowskiego, a biogazownia przeszkadza Pani N, która w ogórdku ma palmy, a wnioskuję, że zapomniała o tym że wybudowała się na wsi i gospodarstwo było pierwsze.
najgorzej oceniony
25
Rabianka 22:44, 21 maja 2025
Stowarzyszenie, dziękuję za Waszą pracę, jestem z Wami. Tak trzeba pokazać jak to wygląda a nie udawać że nic się nie dzieje. Brawo Wy. Współczuję że tak mało osób Wam pomaga
4
Chupa-chups11:54, 23 maja 2025
Ciekawe co mu obiecała? Lizaki?

Albo co on obiecał jej? Lizaki?
9
Lizakowa ofensywa08:04, 23 maja 2025
Tez sie dziwie temu hejtowi na wójta. Gosc sie dwoi i troi zeby wykonac polecenia naczelniczki, a wy tego nie widzicie. Nie ma co się łudzić. W Rabie rządzi naczelniczka vel smsowa liderka społeczności. Jej zastępcą jest ciocia a tych dwóch gości w gminie to tylko marionetki.
7
Ja p...e, ale cyrk20:09, 22 maja 2025
Ludzie, całkiem głupiejecie? Co to kogo obchodzi, co wisi na płocie czy balkonie. Niech sobie wisi, a każdy niech głosuje wg. własnego uznania. Wiadomo, że ci, którzy musieli płacić vat przez ostatnie lata, ci co we krwi mają komunę i wyzysk, itp. - będą za Trzaskowskim, mimo, że jest krytycznie.
A ci, co jeszcze chcą, aby cokolwiek zostało z Polski dla potomnych - będą za Nawrockim i przeciw temu, co wyprawia Unia. Naprawdę, nie rozumiecie tego, czy rżniecie głupa - w imię własnych (nos) interesów. Przytoczę: "skończ waść, wstydu oszczędź"! Polską (ojczyzną) chcecie kupczyć. Zamknij japę jeden z drugim, głosuj wg. własnego uznania dbając (myśląc) o ojczyźnie, rodzinie, historii, poległych...oraz o tym, co Polacy przeszli, aby odzyskać niepodległość, wolność, prawa, szacunek...
8
Ja19:51, 22 maja 2025
Ciekawe, co obiecano naszej eko-liderce za ostre agitowanie na rzecz Trzaskowskiego? Może jakaś posadka się szykuje albo lepsze miejsce na liście wyborczej w przyszłości? Czas pokaże
10
Jan14:16, 22 maja 2025
Szkoda że nie jest proboszczem bo to dobry człowiek i dba o swoje miejsce urodzenia a nie agituje w kościele na kogo głosować jak obecny. Tacy ludzie są potrzebni którzy zajmują się wiarą a nie polityką
9
Do sprawiedliwy14:03, 22 maja 2025
Tak racja ale jeszcze wszyscy zapomnieli że wójt oskarżał Bocianowskiego że on to wymyśli a sprawa wyszła z harkabuza od ludzi ??? Naprawdę żart znaleźli sobie chlopca do bicia , woda skażona Bocianowski winny , brak wody Bocianowski zabrał - ludzie ulegliśmy namową stop, przykre - ile ten chłop jeszcze wytrzyma nie wiem ????
6
obserwator13:22, 22 maja 2025
Pan B to stary manipulant, każdy kto z nim miał do czynienia to wie
7
Kajkel13:00, 22 maja 2025
@czysty

Te ośrodki dla imigrantów to wymysł PiS. Pierwszy otwierali 3 lata temu w Kaliszu ;)
10
taki tam11:36, 22 maja 2025
czytam te komentarze i nie wierze bo tyle tu jadu, nienawiści i zazdrości, ale każdy pisze ze walczy o wartości chrześcijańskie, a jedno wyklucza drugie. Każdy ma prawo do własnych poglądu i może o nich głośno mówić i z tego powodu nie powinien być w żaden sposób obrażany ludzie szanujmy się
14
Czysty08:27, 22 maja 2025
Jak wygra Trzaskowski to zamiast biogazowi będziecie mieć ośrodek dla imigrantów...
9
sprawiedliwy06:05, 22 maja 2025
To skandal za jakich baranów mają pseudo bohaterowie ,którzy wciskają kit mieszkańcom gminy na kogo mają głosować,po pierwsze prezydent nie zajmuje się takimi detalkami biogazowni pana Bocianowskiego ,gdyż jego zadaniem są sprawy ważniejsze Państwa ,a te agitację na kogo głosować prowadzą tacy jak pan Rajca ,który kiedy cała gmina mowiła o jego romansie z pracownicą ,ratując swoje oblicze,odniosł się do koscioła mówiąc ,że katolicy nie powinni powtarzać ponoć niby kłamstwa,z niego taki katolik , kiedy był więc poparcia za człowiekiem ,który kazał usuwać krzyże z miejsc publicznych pierwszy pojechał do Nowego Targu maszerując popierał tego pana Trzaskowskiego,obecnie większość mieszkańców gminy otworzyli już oczy i zrozumieli na jakiego człowieka głosowali,ten człowiek nie jest dla pomocy ludziom tylko podstępny karierowicz!!!!
6
Pis to zlo05:47, 22 maja 2025
Wy sie lepiej bójcie o swoje mieszkania...
25
Rabianka22:44, 21 maja 2025
Stowarzyszenie, dziękuję za Waszą pracę, jestem z Wami. Tak trzeba pokazać jak to wygląda a nie udawać że nic się nie dzieje. Brawo Wy. Współczuję że tak mało osób Wam pomaga
3
Kułak21:39, 21 maja 2025
Do Raab. Poseł Siarka jak jeden z nielicznych nie glosowal w Sejmie za ustawą o biogazowniach. Oczywiście całe PO było- za, łącznie z tymi, którzy byli twarzą pseudoprotestu. Łatwo sprawdzić to głosowanie w stenogramie. Te pomówienia miały również uderzyć w niego. Od początku mówił, że koledzy poklucili się kto przejmie majątek.
10
Czas to powiedzieć19:20, 21 maja 2025
Miejscowa liderka społeczności lokalnej (tytuł uzyskiwany za płatne SMS-y) chyba posunęła się o krok za daleko? Zarozumiała, wyniosła, ekspertka w każdej dziedzinie? Mówi mieszkańcom Raby Wyżnej, jak mają głosować? A co my ciemnota, żeby nami kierować, jak baranami? Takim liderom serdecznie dziękujemy?
14
anna maria19:01, 21 maja 2025
Zastraszeni emeryci, boją się nawet pomyśleć co będzie jak wygra Karol??? No co będzie, będą ułaskawienia kolesi z pewnej grupy, potem będą nimi obstawiać stanowiska w ministerstwach a naiwni myślą że Bóg go zesłął. Oj idzie czarna chmura na nas i to dość podstępnie. Każdy z nas ma możliwość wyboru,przecież mamy rozum.
13
jontek18:10, 21 maja 2025
następnym razem przy wyborze wójta należy pomyśleć, żeby to nie był człowiek do siatkówki i do haha hihi ale kompetentni fachowcy którzy chcą dobrą tej społeczności nie uprawiając przy tym kolesiostwa
to jest po prostu żałosne
13
polak18:08, 21 maja 2025
jakbyście mieli trochę oleju w głowie to przez ostatnie 3 lata mielibyście prąd i ciepło za darmo, inteligenty wójt wykorzystał by inwestora w ślad za innymi wójtami w Polsce, powstałyby nowe miejsca pracy, podatki i jak chciał Bocianowski zrobić centrum rekreacji, gdzie miałybyć solnki i inne bajery (raj na gnoju), wystarczyło sprawdzić technologie, powołać grupę fachowców, czy technologia która chce zastosować jest zdrowa i punktować go za każdy jeden niekorzystny aspekt inwestycji, gdyby zainwestował duże pieniądze lub pozyskał dofinansowanie z EU to nie pozwolił na syf
a tak to macie wielkie G, wstyd i pośmiewisko na całą Polskę
6
Szokujące18:01, 21 maja 2025
jakby ten Prezydent miał rzeczywiście wpłynąć na wynik sprawy o biogazownie.. jakby ktoś znał Konstytucję RP to poznałby prezydenckie prerogatywy.. Stowarzyszenie Eko Raba Wyzna przyznało się wprost że kieruje się politycznymi drogami celem zniszczenia Artura B i namawia innych żeby robili to samo. Owszem inwestor mówił że ma poparcie Siarki, ale trudno się dziwić skoro to przecież jego ugrupowanie propagowało powstawanie biogazu w Polsce. Inwestor nigdy nie powiedział, że to dzięki tym politykom uzyskał możliwość uzyskania pozwolenia na budowę, natomiast eco raba wyzna wprost się przyznała że to dzięki politykom PO uzyskała możliwość zablokowania tej inwetycji. WSTYD
2
nie jestem wyborczynią PIS ani PO ale zastanawiają17:56, 21 maja 2025
obserwatorka
Reklama
10
erytrol16:39, 21 maja 2025
Podhale 24 jak zwykle po stronie PO i jak zwykle jątrzy. Obrzuca błotem i wprowadza nieuprawnione skojarzenia. WSTYD
11
Ja15:36, 21 maja 2025
Nasza lokalna eko-działaczka chyba straciła kontakt z rzeczywistością? Jak się jej wydaje, że może cokolwiek, komukolwiek narzucić, to jest w błędzie. Wypłynęła na temacie biogazowni i to jedyna kwestia, którą się społecznie zajęła? Narobiła zamieszania wyłącznie dlatego, że obiekt miał powstać za jej płotem? Udało jej się namieszać przy wyborach na wójta, manipulując ludźmi i bazując na strachu przed budową biogazowni, jednak tym razem to nie przejdzie? Każdy głosuje zgodnie ze swoimi preferencjami
8
EkoHańba15:31, 21 maja 2025
Hahaha jak pięknie sami siebie zestrzelili :D "dobro" powróciło
11
Hmmm15:28, 21 maja 2025
Pani N przedstawiana jako doradczyni wójta wciągnęła w to bagno i jego? A może od początku z takim zamiarem? Teraz Tęczowy Tomek? A w zeszłym roku jako kandydat na Bezpartyjnego posła? To w końcu jak? Jak wiatr zawieje? Na każdym kroku kłamstwo i manipulacja. Zastraszanie to chyba ich metoda - oboje siebie warci
1
S-40013:38, 21 maja 2025
,,COŻ SZKODZI OBIECAĆ''
6
harkabuz13:29, 21 maja 2025
Bocianowski mówił - "dojechali mnie politycznie", wszyscy my się śmiali ale sama Pani Natalia napisała ile to jej PO pomogło . Rabianie miejcie swoje zdanie, a na marginesie może wój czyta mój wpis ... Radzę Panu dobrze miej Pan swoje zdanie ... bo wszyscy ręce umyją a Pan pozostanie sam .
4
Mieszkaniec13:28, 21 maja 2025
Każdy ma prawo do wyrażania swoich sympatii politycznych. Absurdalne zachowanie dyrektora KOWR-u skoro na plakaty Trzaskowskiego zgoda jest. Skończą się wybory, to chłop to ściągnię i po problemie...
12
kolega ze szkolnej ławy13:13, 21 maja 2025
Artur zawsze był za prawicą, nieraz próbowałem go przekabacić a tu nic a nic.... widzę go w polityce, ponieważ jako jeden z niewielu ma odwagę mówić co myśli... jeżeli chodzi o biogaz to myślę że odszkodowanie jakie się mu będzie należało wynagrodzi jego trud, chciał dobrze , podał trzy albo cztery lokalizację ( bez odzewu nie bo nie), czasami wierzyłem w to co pisała pani ze stop, ale teraz przejrzałem na oczy, używa tych samych argumentów w stosunku do Artura co Trzaskowski do Nawrockiego ( czyżby byli na tym samym szkoleniu ?)
9
To było do przewidzenia13:08, 21 maja 2025
Od początku była to gra polityczna pani N i jej ekipy. Biogazownia to było świetne narzędzie, wszystko szło zgodnie z planem, aż tu nagle klops :( Teraz znowu trzeba straszyć złym inwestorem. Widzę, że już nabrali sejmowych nawyków.
17
rodzina12:46, 21 maja 2025
czyli to nie chodziło o biogazownię tylko ....., zniszczyć dobre imię Fabra, Siarki, a zatem wprowadzić na Podhale Trzaskowskiego i jego partię. Posłużyli się w Rabie Panią N a teraz nie zdołała spłacić długu wdzięczności. Przecież opinia środowiskowa sporządzona przez byłego wójta była pozytywna dla Bocianowskiego, a biogazownia przeszkadza Pani N, która w ogórdku ma palmy, a wnioskuję, że zapomniała o tym że wybudowała się na wsi i gospodarstwo było pierwsze.
10
miejscowy12:25, 21 maja 2025
On to robi specjalnie. Tak naprawdę jest za Trzaskowskim, tylko wie, że ludzie są przeciwko biogazowni wiec powiesił Nawrockiego żeby się z tą biogazownią kojarzył. Znam człowieka i nie pierwszy raz taki numer wywija.
4
Mieszkaniec12:17, 21 maja 2025
Niestety PO PiS dalej /.../, musimy z tego wybrać,, mniejsze zło,,
5
Rabianka ale rozsądniejsza12:09, 21 maja 2025
Wy głupole co ma prezydent do biogazowni , napewno Trzaskowski was uratuje, śmiechu warte ????????
1
Gulasz Juliusz Zeżarł11:58, 21 maja 2025
Ludzie w Polsce tyle wiedzą o preprogatywach prezydenckich, że są święcie przekonani, że Pan Prezydent powinien rozstrzygać w sprawach smrodu w Rabie Wyżnej.
Jak tak dalej pójdzie, to będa chcieli, zeby wyrażał zgodę/brak zgody na postawienie stracza w lokalnym parku.
5
Raaab11:40, 21 maja 2025
Siarka był za projektami biogazowni w sejmie i RW ale podczas wyborów do sejmu i tak dostał najwiecej głosów w Rabie ,wiec czego sie spodziewać po mieszkańcach. Głosują za chłopem który jest za biogazownia a później protestują
0
fbb111:19, 21 maja 2025
Ks. Adam rabianin nie jest proboszczem w parafii Raba Wyżna -tak na marginesie.
0
Uwielbiam kampanie przedwyborcze11:16, 21 maja 2025
Proponuję debatę prezydencką w Rabie Wyżnej????. Który kandydat podpisze, że jest przeciw biogazowni ten wygra wybory????????
7
Hej ekipa! Uśmiechnijcie się :)09:41, 21 maja 2025
Oho, tęczowa brygada wrzuciła sobie i panom wójtom kija w szprychy :D Najbardziej podoba mi się ten fragment straszenia Bocianowskim. Dlatego moi drodzy głosujcie na Rafała bo jak wygra Karol to wróci Bocianowski.
2
nieten09:35, 21 maja 2025
Obydwie strony się łudzą, że sprawy regionalne kogokolwiek w Warszawie obchodzą, a prezydenta to już w ogóle
3
żal serce ściska09:33, 21 maja 2025
Jak się pozwalają tak manipulować, to ich problem ? To znaczy ,że są niewyrobieni politycznie i nie posiadają kręgosłupów!
8
Uśmiechnięte Eko09:30, 21 maja 2025
"Głos zabrał nawet miejscowy proboszcz..." z pewnością nie jest to miejscowy proboszcz, ale za to świetny ekonomista ds. zadłużenia gminy xD
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Aplikacja mobilna
Obserwuj nas
czerwiec
21
Sobota
Imieniny:Alicji, Alojzego, Rudolfa
Kliknij po więcej