"Pod Giewontem" - nowe filmy dokumentalne o losach Górali. Premiera odbędzie się w Nowym Targu i Zakopanem (zdjęcia) - podhale24.pl
Poniedziałek, 15 kwietnia
Imieniny: Anastazji, Wacława, Leonida
Jabłonka
Clouds
20°
Wiatr: 12.852 km/h Wilgotność: 80 %
-
brak pomiaru
Clouds
20°
Wiatr: 13.788 km/h Wilgotność: 75 %
Rain
10°
Wiatr: 10.548 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
21°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 66 %
Clouds
19°
Wiatr: 9.504 km/h Wilgotność: 83 %
Jakość powietrza
64 %
Nowy Targ
44 %
Zakopane
50 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 32 | 64 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 25 | 50 %
09.12.2011, 00:51 | czytano: 12584

"Pod Giewontem" - nowe filmy dokumentalne o losach Górali. Premiera odbędzie się w Nowym Targu i Zakopanem (zdjęcia)

NOWY TARG / ZAKOPANE. Stowarzyszenie Auschwitz Memento zakończyło prace nad filmami dokumentalnymi „Duma i zdrada” oraz "Życie jest śpiywką". W poniedziałek, 12 grudnia w Nowym Targu i we wtorek, 13 grudnia w Zakopanem odbędą się prapremierowe pokazy filmów.

Zdj. Stowarzyszenia Auschwitz Memento
Zdj. Stowarzyszenia Auschwitz Memento
Emisje poprzedzi konferencja dla nauczycieli przedmiotów humanistycznych „W okowach dwóch totalitaryzmów – losy mieszkańców Podhala w latach 1939-1956”. Telewizyjne premiery filmów będą miały miejsce w styczniu przyszłego roku na antenach TVP Kraków i TVP Historia. Obrazy powstały w ramach projektu „Pod Giewontem” zrealizowanego przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento dzięki wsparciu PO Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2011.

O przygotowaniach do realizacji filmów pisaliśmy tutaj.

Poniedziałkowa konferencja zatytułowana "Pod Giewontem - w okowach dwóch totalitaryzmów 1939 - 1956" rozpocznie się w nowotarskim urzędzie miasta o godz. 11.

W programie znajdzie się kilka wykładów. Dr. Maciej Korkuć z IPN opowie o Goralenvolki i Konfederacji Tatrzańskiej, jako dwóch postawach Podhalan w czasie II wojny światowej. "Działalność niepodległościowa młodzieży podhalańskiej po zakończeniu II wojny światowej" - to temat wykładu doc. Grzegorza Baziury z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Mgr. Zbigniew Klima z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego wygłosi wykład zatytułowany "Historia mówiona - jak budować społeczeństwo obywatelskie na przykładzie projektu "Pod Giewontem - w okowach dwóch totalitaryzmów 1939 - 1956". Z kolei tematem budowania pamięci o małych ojczyznach zajmie się mgr Teresa Szakiel (Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli).

Następnie zaplanowano projekcję filmu pt. "Duma i Zdrada", którą poprzedzi spotkanie z Mirosławem Krzyszkowskim i Dariuszem Walusiakiem. Reżyserzy podziela się refleksjami na temat produkcji tego obrazu.

Na spotkanie zapraszają władze miasta, Stowarzyszenie Auschwitz Memento oraz Małopolski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli.

======
„DUMA I ZDRADA”
Czas trwania: 43 minuty
Scenariusz: Mirosław Krzyszkowski, Dariusz Walusiak, Bogdan Wasztyl
Realizacja: Mirosław Krzyszkowski, Dariusz Walusiak

Film „Duma i zdrada” to opowieść o wyborach dokonywanych przez człowieka w obliczu ważnych wydarzeń historycznych. Jej treścią są wydarzenia drugiej wojny światowej wciąż mało znane, gdyż zarówno wstydliwa góralska kolaboracja, którą w źródłach znaleźć można po hasłem Goralenvolk, jak i działania Konfederacji Tatrzańskiej i oddziałów Szaroty stanowią wciąż poważne wyzwanie dla historyków, wydawców i filmowców. Twórcom udało się dotrzeć do unikatowych świadectw i osób, których rodziny dotknęła, często boleśnie, historia.

Walory artystyczne filmu i jego emocjonalny przekaz wzmacniają fabularyzowane inscenizacje z udziałem grup rekonstrukcyjnych oraz ekspresyjne zdjęcia. Autorzy postanowili ukazać zjawisko Goralenvolku w kontekście rodzin, również potomków osób uwikłanych w kolaborację z Niemcami. Mówią także o ruchu oporu na Podhalu, w tym działalności Konfederacji Tatrzańskiej.

Zdjęcia do filmu realizowane były w Zakopanem, Nowym Targu, Chochołowie i na Hali Wachowej. W scenach fabularyzowanych uczestniczyło kilkadziesiąt osób, głównie członków grup rekonstrukcji historycznych Stowarzyszenia Miłośników Polskiej Broni i Barw "PERKUN", "17.INFANTERIE DIVISION" oraz SRH Błyskawica z Waksmundu.

"ŻYCIE JEST ŚPIYWKĄ”
Czas trwania: 22 minuty
Scenariusz: Mirosław Krzyszkowski, Dariusz Walusiak, Bogdan Wasztyl
Realizacja: Mirosław Krzyszkowski, Dariusz Walusiak

To refleksyjna opowieść oparta na losach Władysława Szepelaka, poety, partyzanta, więźnia "Palace". - Władysław Szepelak, który przeżył pobyt w obozach koncentracyjnych Auschwitz i Mauthausen to niezwykle skromny człowiek i wielki patriota - mówi reżyser Dariusz Walusiak. - Za własne pieniądze stawia pomniki i funduje tablice upamiętniające swego dawnego dowódcę i kolegów z oddziału partyzanckiego.

Władysław Szepelak miał 15 lat, gdy wybuchła wojna. W okresie hitlerowskiej okupacji, gdy tylko nadarzyła się taka okazja, wraz z ojcem wstąpił do Związku Walki Zbrojnej (oddział kpt. Wojciecha Bolesława Duszy „Szaroty”, który m.in. zwalczał góralską kolaborację), przybierając pseudonim „Mały”. We wrześniu 1943 r. Gestapo otoczyło dom Szepelaków w Bielance. Zginął ojciec, babcia i jeden z partyzantów, Władysław zaś wraz z matką i stryjem zostali aresztowani i osadzeni w więzieniu w Czarnym Dunajcu, później w zakopiańskim „Palace” i na Montelupich w Krakowie, by stamtąd trafić do KL Auschwitz. Matka i stryj zginęli a w Auschwitz, a Władysław oznaczony numerem 168061 w lutym 1944 r. został wywieziony do Mauthausen. Gdy amerykańskie wojska zajęły obóz, ważył 37 kilogramów, był chory na gruźlicę płuc, miał odmrożone palce rąk i nóg. Po powrocie w rodzinne strony dom swój zastał zasiedlony przez sąsiadów, więc wyjechał na ziemie odzyskane. W 1951r. przeciwstawiając się przystąpieniu do spółdzielni produkcyjnej ponownie musiał porzucić swoje gospodarstwo. Postanowił wrócić do Bielanki. Imał się różnych robót, m.in. budował Nową Hutę i kombinat skórzany w Nowym Targu. Po przejściu na emeryturę w 1981r. oddał się pracy społecznej. Jako kierownik budowy pracował przy wznoszeniu kościołów. Jednak największą pasją w jego życiu jest pisanie wierszy. Za swą twórczość otrzymał m.in. nagrodę Oskara Kolberga, a pieniądze z nagrody przeznaczył na fundowanie tablic i pomników upamiętniających swego dowódcę i kolegów z oddziału partyzanckiego.

opr. s/

Zdj. Stowarzyszenia Auschwitz Memento
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Hej Janicku kaześ jes13:02, 11 grudnia 2011
Gorale powinni być z siebie dumni, i wiem ,że tak właśnie się czują.
Mimo goralenvolku, czy w końcu ulegnięcia komunie, nie ma bardziej
Polskiego Ludu niż oni.Sami bardzo aktywnie zwalczali tych którzy chcieli
przetrwać, dorażnie przystając do Niemców.(za południową granicą był taki przykład).Wielkość Zgrupowania "Błyskawica" dowodzonego przez
mjr.Józefa Kurasia pokazuje stosunek górali do komuny.
Czasy solidarności i rozwój tego ruchu na podchalu dobitnie świadczy
o świadomości żyjących tam ludzi.
To wszystko razem pokazuje,iż na poludniu
"Jeszcze Polska nie zginęła"
NIECH ŻYJĄ GÓRALE !!!
Zdzisek21:55, 9 grudnia 2011
do cicha zdrada:
jasne Goralenvolku nie było...
uhuh21:50, 9 grudnia 2011
Do JANKIELA0 - zapraszamy na premierę - może się pan pozytywnie rozczaruje?
jankiel019:00, 9 grudnia 2011
I nadal szerokim łukiem omija się ,mjr "Ognia" . W III RP ludzie tacy jak Michnik (Szechter) dalej trzymają za mordę prawdę co tak naprawdę działo się po wojnie i z kim walczył "Ogień" . To świadczy o tym jak w świetnej kondycji nadal trzyma się komuna , jak wyglądają procesy morderców stalinowskich i takich gości jak Jaruzelski czy Kiszczak i wielu wielu innych .
jeden z organizatorów11:50, 9 grudnia 2011
W Zakopanem o godzinie 11 w KINIE SOKÓŁ!
cicha zdrada01:45, 9 grudnia 2011
Urywek z książki " Nowa Cenzura";

"Nie ma co ukrywać: postkomunistom w dużej mierze udało się pozbawienie Polaków historii, zabicie narodowej pamięci. Jeśli tak wielka część narodu, bo aż 46 procent według sondaży z marca 2003 roku nie uważa Stalina za ludobójcę. Jeśli tylko 49 procent Polaków, a więc mniej niż połowa słyszała cokolwiek o ludobójczych masakrach ponad 100 tysięcy Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej."

Od siebi dodam że nowe badania mówią o 300 tysiącach wymordowanych okrutnie kobiet,dzieci i starców. W większości żon, dzieci i rodziców, wymordowanych wcześniej w Katyniu polskich żołnierzy.

.......... w okowach trzeciego totalitaryzmu, nie wolno poruszać tabu
o mordercach z UPA, dla tego bezpiecznie jest jechać po góralach.
Tfu.....
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas