Wąskie drogi, zaniedbane tereny rekreacyjne, ruiny basenu - młodzież podsumowuje projekt "Nasze miejsca - jakiej przestrzeni publicznej potrzebujemy?" - podhale24.pl
Sobota, 02 marca
Imieniny: Heleny, Henryka, Halszki
Czarny Dunajec
Clouds
Wiatr: 5.256 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
Wiatr: 5.148 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
Wiatr: 5.184 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
Wiatr: 5.364 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
10°
Wiatr: 8.424 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
Wiatr: 8.244 km/h Wilgotność: 93 %
Jakość powietrza
68 %
Nowy Targ
40 %
Zakopane
98 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 34 | 68 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 20 | 40 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 49 | 98 %
29.03.2015, 10:00 | czytano: 3591

Wąskie drogi, zaniedbane tereny rekreacyjne, ruiny basenu - młodzież podsumowuje projekt "Nasze miejsca - jakiej przestrzeni publicznej potrzebujemy?"

NOWY TARG. Uczniowie II LO podsumowali projekt edukacyjny "Nasze miejsca - jakiej przestrzeni publicznej potrzebujemy?". Przedsięwzięcie, któremu patronowało Podhale24 pozwoliło na krytyczne przyjrzenie się otoczeniu szkoły w trakcie 13 spacerów badawczych. Uczestniczyło w nich 260 osób. Młodzież nie tylko wskazała problemy, ale i znalazła sposoby ich rozwiązania.

Podsumowanie projektu odbyło się w II Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej.

Wyniki badań oraz propozycję wspierające potencjał tej części zaprezentowali uczniowie klasy 2e Kamil Augustyn i Bartosz Czyż.

- Spotkanie było doskonałą okazją do dyskusji, w którą chętnie angażowali się zaproszeni goście. A byli to: wiceburmistrz Joanna Iskrzyńska-Steg, Bogusław Waksmundzki członek Zarządu Powiatu Nowotarskiego i przewodniczącego Rady Związku Euroregion „Tatry”, radni: Danuta Sokół, Jacenty Rajski, Andrzej Rajski, dyrektor SP nr 6 Witold Zapiórkowski, przedstawiciele komendy Powiatowej Policji: Renata Osowska, Dorota Garbacz i Mariusz Ciesielka, reprezentujący Spółdzielnię Mieszkaniową "Podhale" Kinga Domagała i Tomasz Kadziński, Tadeusz Czepiel - przedstawiciel Rady Rodziców II LO, Dominika Sieja i Damian Gołębiowski - właściciele sklepu spożywczego, członkowie Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej nr 6 oraz mieszkańcy Os. Na Skarpie - wymienia Katarzyna Wyrobek, nauczyciel historii w II LO.

Animatorzy projektu, Kamil Augustyn i Bartosz Czyż zwrócili uwagę, na największą z zalet Osiedla Na Skarpie jaką jest położenie w spokojnej urokliwej okolicy. Następnie zabrali uczestników spotkania na "wirtualny spacer", który pozwolił przyjrzeć się problemom i zainicjować dyskusję nad sposobami ich rozwiązania.

Zwrócono uwagę na drogę dojazdową do osiedla, popadający w ruinę budynek dawnego basenu, znajdujący się vis a vis placyk, boisko przy potoku Czarny Dunajec, teren wokół bloku nr 6 i plac zabaw, budynek dawnego basenu.

- Wnioski ze spacerów badawczych były następujące: droga dojazdowa do osiedla jest wąska, istnieje problem z zaparkowanymi autami, zdecydowany brak dobrego placu zabaw, obecne urządzenia są w złym stanie, zaniedbane boisko nad rzeką (kretowiska, wysoka trawa, nierówny grunt), nieczystości po spacerach z czworonożnymi pupilami, szansa na zagospodarowanie placyku naprzeciwko budynku dawnego basenu, pewne części osiedla są nieoświetlone (ścieżka rowerowa, okolice bloków), budynek basenu stanowi zagrożenie i szpeci osiedle - wylicza opiekunka projektu.

Propozycje przedstawione przez uczniów to wyrównanie powierzchni boiska, założenie siatki pod powierzchnią boiska, zamontowanie dwóch ławek na trasie rowerowej w okolicach osiedla, kolejnych dwóch ławek obok placu zabaw, postawienie koszy na śmieci w okolicy ścieżki rowerowej, ustawienie zjeżdżalni na placu zabaw, wyrównanie gruntu pod huśtawkami i zasadzenie rabatki z żonkilami w ramach akcji „Pola nadziei” na placyku naprzeciwko basenu.

Dodatkowo zobowiązali się zorganizować konkurs na mini trasę tematyczną na skwerku naprzeciw basenu, przeprowadzić kampania ph. „dbaj o czystość – osiedle to też twój dom” oraz zgłosić kolejne pomysły do budżetu obywatelskiego.

- W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele różnych instytucji i środowisk, dlatego możliwa była rzeczowa rozmowa upływająca w miłej atmosferze. Rozmawiano o zakupieniu przez powiat nowotarski nieruchomości sąsiadującej z Zespołem Szkół Ogólnokształcących nr 2 na cele związane z działalnością statutową tej jednostki, co pozwoliłoby rozwiązać problem braku miejsc parkingowych przy szkole. Padały pytania o możliwość modernizacji placu zabaw i boiska nad rzeką, zakończone stwierdzeniem, że obok Szkoły Podstawowej nr 6 możliwe będzie umieszczenie urządzeń rekreacyjnych dla dzieci. Poruszono temat animacji czasu wolnego dzieci i młodzieży w okresie zimowym, gdyż ukształtowanie terenu sprzyja nauce jazdy na nartach. Przedmiotem rozmowy były także możliwości korzystania przez uczniów II LO z bieżni na odnowionym stadionie. Padały liczne pytania o nieruchomość, na której znajduje się budynek dawnego basenu w związku z jej złożonym statusem prawnym. Rozmawiano o budżecie obywatelskim i zmianie procedury głosowania nad projektami. Pojawił się także problem czystości na osiedlu. Animatorzy projektu podkreślili chęć udziału w akcjach pozwalających uporządkować najbliższą przestrzeń. Projekt pokazał, jak ważne jest dokładne spojrzenie na otoczenie, w którym mieszkamy, pracujemy i spędzamy wolny czas, rozwijanie potencjału tkwiącego w przestrzeni i w ludziach oraz współpraca różnych środowisk, która pozwala przezwyciężyć zaistniałe problemy - podsumowuje Katarzyna Wyrobek.

opr. s/ zdj. II LO w Nowym Targu
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
MaSta19:18, 30 marca 2015
Trochę po czasie, ale.....Działać, działać!!!
mieszkaniec os.Na Skarpie16:07, 29 marca 2015
Po wycięciu drzew ( i tak się walą ze starości ) powstanie super górka do jazdy na nartach.Tu swoje początki miał Dawid Kubacki.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas