Kamil Augustyn i Bartosz Czyż - posłowie na XXI Sejm Dzieci i Młodzieży - podhale24.pl
Środa, 29 maja
Imieniny: Marii Magdaleny, Teodozji, Maksyma
Rabka Zdrój
Rain
16°
Wiatr: 8.28 km/h Wilgotność: 80 %
Rain
16°
Wiatr: 9.684 km/h Wilgotność: 79 %
Rain
16°
Wiatr: 6.048 km/h Wilgotność: 72 %
Clouds
17°
Wiatr: 6.048 km/h Wilgotność: 79 %
Clouds
21°
Wiatr: 9.432 km/h Wilgotność: 71 %
Clouds
19°
Wiatr: 6.588 km/h Wilgotność: 87 %
Jakość powietrza
68 %
Nowy Targ
54 %
Zakopane
42 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 34 | 68 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 27 | 54 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 21 | 42 %
07.06.2015, 19:15 | czytano: 2244

Kamil Augustyn i Bartosz Czyż - posłowie na XXI Sejm Dzieci i Młodzieży

Kamil Augustyn i Bartosz Czyż z II LO w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu - jako posłowie uczestniczyli w XXI sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży (SDiM).

arch. szkoły
arch. szkoły
- Nasz drugi pobyt w Warszawie w związku z XXI sesją Sejmu Dzieci i Młodzieży rozpoczęliśmy od odebrania oficjalnego zaświadczenia poselskiego - rozpoczyna swoją relację Kamil. - Udaliśmy się do gmachu Sejmu RP na ul. Wiejską. O 9.00 rozpoczęło się godzinne spotkanie z klubami poselskimi w Sali Kolumnowej, a o 10.00 posiedzenie XXI Sejmu Dzieci i Młodzieży - opowiada Bartosz.

Gości powitał Marszałek Sejmu Radosław Sikorski i przekazał laskę marszałkowską wybranemu przez młodzież Marszałkowi XXI SDiM, który otworzył obrady. Posiedzenie rozpoczęły przemówienia Premier Ewy Kopacz, Minister Edukacji Narodowej Joanny Kluzik-Rostkowskiej, Ministra Pracy i Polityki Społecznej Władysława Kosiniaka-Kamysza i Rzecznika Praw Obywatelskich Marka Michalaka. Następnie młodzi posłowie i posłanki dyskutowali nad projektem uchwały o miejscu młodzieży w przestrzeni publicznej i poddali ją pod głosowanie.

- Tekst projektu uchwały był nam bardzo dobrze znany, gdyż pracowaliśmy nad nim pod okiem legislatorów sejmowych w Komisji Problemowej i podkomisjach 9 i 10 maja. To wyróżnienie spotyka dwa najwyżej ocenione zespoły z każdego województwa. Bardzo się cieszymy, że mogliśmy reprezentować województwo małopolskie - podkreślają młodzi parlamentarzyści z nowotarskiego II LO.

- Najważniejsze postanowienia uchwały dotyczyły konsultowania z młodzieżą spraw przestrzeni publicznej. Wśród naszych koleżanek i kolegów z ławy sejmowej było wielu działaczy młodzieżowych rad miast, gmin i powiatów, dlatego zalecenie tworzenia takich organów opiniodawczych znalazło się w tym dokumencie – relacjonuje Bartosz. - Uchwaliliśmy również zapis, że: „Władze lokalne powinny organizować debaty publiczne dla młodzieży, w trakcie których będą przedstawiane informacje o celach działania i problemach jednostek samorządu terytorialnego – dodaje.

- Uchwała podkreśla także rangę mass mediów, zwłaszcza ich funkcji informacyjnej. Jako uczniowie klasy dziennikarskiej i animatorzy projektu pt. „Nasze miejsca – jakiej przestrzeni publicznej potrzebujemy?”, podkreślaliśmy ten fakt na etapie prac Komisji Problemowej – mówi Kamil i cytuje tekst uchwały: "Za pośrednictwem mediów lokalnych oraz portali społecznościowych powinno się promować wydarzenia będące przedmiotem zainteresowania młodzieży, takie jak: projekty edukacyjne, debaty, symulacje wyborów i funkcjonowania organów rządowych oraz cykliczne spotkania z przedstawicielami władz lokalnych".

- Udział w pracach Komisji Problemowej i XXI Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży był bardzo cennym doświadczeniem, chcielibyśmy, żeby uchwalona przez nas uchwała znalazła odzwierciedlenie w funkcjonowaniu samorządu lokalnego i innych instytucji – podkreślają młodzi posłowie. – Mamy nadzieję, że różnorodne projekty, realizowane przez młodzież z terenów wiejskich, małych i dużych miast będą należycie docenione przez władze lokalne, których przedstawiciele będą traktowali młodzież, jako godnego partnera w rzeczowej dyskusji, do której sami młodzi ludzie często zapraszają. – podsumowują parlamentarzyści z nowotarskiego II LO.

źródło: szkoła, opr.s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas