Niedziela, 07 marzec 2021, Imieniny: Pawła, Tomasza, Felicyty
Rabka Zdrój i okolice
Clear
-5°
Wiatr: 9.252 km/h Wilgotność: 73
Clear
-7°
Wiatr: 9.252 km/h Wilgotność: 73
Clear
-5°
Wiatr: 9.252 km/h Wilgotność: 73
Clear
-1°
Wiatr: 9.648 km/h Wilgotność: 61
Clear
-5°
Wiatr: 9.252 km/h Wilgotność: 73
Clear
-7°
Wiatr: 9.252 km/h Wilgotność: 73
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
15.01.2016, 17:04 | czytano: 7795

Trwa usuwanie ekologicznej katastrofy w Kościelisku

20 tysięcy złotych kosztowały do tej pory gminę Kościelisko prace przy neutralizacji wycieku z posesji należącej do Andrzeja Olechowskiego, byłego kandydata na prezydenta. Już wiadomo, jak doszło awarii, która doprowadziła do zanieczyszczenia wody pitnej.

Mieszkańcy kilkunastu gospodarstw, które zostały poszkodowane w grudniowej awarii, nadal nie mają wody. Jest ona dowożona przez strażaków w zakupionych przez gminę 1000-litrowych zbiornikach.

- Była już firma, która będzie oczyszczać zanieczyszczony wodociąg – mówi Robert Koperski, sekretarz gminy Kościelisko. – Na początku przyszłego tygodnia mają rozpocząć się niezbędne prace, które pozwolą oczyścić rury. Roboty mają zakończyć się w przyszłym tygodniu. Obecnie gmina przygotowuję podłącza dla dwóch obszarów objętych skażeniem – Pitoniówki i Mocarni. Dla tego pierwszego powstanie jeszcze nowe ujęcie na potoku Butorowy Wierch. Mocarnych zasili ujęcie na Salamandrach.

W Urzędzie Gminy w Kościelisku pojawił się już Andrzej Olechowski, który zapewnił, że pokryje koszty związane z usunięciem awarii. Większość robót jest zatem zlecana przez niego samego. Okazuje się, że do awarii doszło 18 grudnia ub. r. podczas przepompowywania oleju z jednego zbiornika do drugiego. Zawiodła automatyka. Olej był cały czas pompowany pomimo tego, że zbiornik ustawiony w kotłowni był już pełen. Właśnie w kotłowni doszło do wycieku. Olej przez drzwi wydostał się na zewnątrz i wyciekł do gruntu, który musiał zostać usunięty do utylizacji.

Do tej pory koszty, jakie ponosi gmina związane są przede wszystkim z zakupem mat absorpcyjnych i zbiorników na wodę, które wykorzystywane są przez poszkodowanych mieszkańców.

Józef Słowik
najnowsze informacje
komentarze
kto07:00, 16 stycznia 2016
a gdzie wanna która zabezpieczy nawet jak by wyciekły wszystkie zbiorniki kto odbierał tą kotłownie
wacek00:26, 16 stycznia 2016
i to jest właśnie "łobecno polsko myśl technicno"
agent_xyz21:52, 15 stycznia 2016
Nie tylko były kandydat na prezydenta, ale również minister finansów w rządzie Jana Olszewskiego, czyli bezpośredni następca (i kontynuator) Leszka Balcerowicza, a także szef dyplomacji RP w czasach rządów SLD, a potem jeden z trzech tenorów założycieli PO, dopiero potem niedoszły kandydat na prezydenta. Naiwnie myślałem że były szef MSZ ogrzewa dom na biomasę albo na prąd, ewentualnie że ma koło posesji jakąś farmę solarną na lato i ma gdzieś szemrane tudzież nieszemrane geszefciki, a tu taki gigant olejowy nam wyrósł - o la la!
Złoty ząb21:16, 15 stycznia 2016
Wiecie dlaczego dawno temu zawodowi kierowcy mieli duże braki w uzębieniu?Bo jak spuszczali paliwo z baku to zasysali go do węża i zawsze trochę go popróbowali.
z Podhala...20:48, 15 stycznia 2016
Do Olej to.
Zgadzam się z Tobą w 100%.

Ta informacja wiadomo jest dla mediów i już teraz widzę że wnet będzie po problemie...
Natomiast nie wieżę by była jakakolwiek firma która by mogła oczyścić rury z tego wonnego lepkiego badziewia i zapewnić że tę wodę do picia podali by swoim własnym dzieciom.
A co do mat i zbiorników na łączną kwotę 20 tyś. ( bo wnioskuję z tekstu że o to chodzi) a gdzie są koszty utylizacji i wywozu skażonej ziemi o której pisało Podhale 24 parę tyg. temu?.

MAM WIĘC DOBRA RADĘ DLA MIESZKAŃCÓW , przynajmniej ja bym tak zrobił :
Po oddaniu wodociągu do użytku przez Sanepid i gwarancji że woda jest zdatna do picia , zróbcie sobie prywatne ( wiem że nie jest tanie) badanie wody , tylko nie podawajcie że to z tego ujęcia .
Ciekawe co Wam wyjdzie z próbki...
Olej to19:05, 15 stycznia 2016
Mam nie używaną kotłownie olejową zrobioną zgodnie z prawem budowlanym.U mnie nie ma możliwości by mi się coś wylało z beczki do kotłowni,wszystkie połączenia mam szczelne,w beczce każdy otwór zakręcony mocno korkami.Gdyby tak nie było to by mi śmierdziało olejem w całym domu. By nadmiar powietrza z beczki był usuwany mam zrobione odpowietrzenie ,umiejscowione na zewnątrz budynku,dwa metry wyżej.
NT18:12, 15 stycznia 2016
To nikt nie doglądał przepływu oleju? podstawili cysternę i poszli? Powinni zareagować natychmiast gdy olej zaczął się wylewać. Współczuję mieszkańcom. Po przeczytaniu artykułu wnioskuję, że wykąpać się również nie można? Szczerze współczuję mieszkańcom. Na miejscu sąsiadów skarżyłbym cywilnie za poniesione szkody i za niedogodności wynikające z czyjegoś niedbalstwa. Firma powinna mieć ubezpieczenie OC.
afp18:11, 15 stycznia 2016
Nic się niestało POlacy nic się nie stało
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama

sonda

Czy władze samorządowe powinny w czasie kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa - przyznawać sobie i urzędnikom nagrody?

Tak, władze i urzędnicy ciężko pracują i nagrody im się należą
Nie, w obecnej sytuacji takie nagrody nie powinny być wypłacane
Nie mam zdania, to sprawa między pracodawcą a pracownikiem

Aby zagłosować w naszej sondzie musisz mieć włączoną obsługę ciasteczek !

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij