Gmina odłowi bezpańskie psy. Odstrzelić ich nie można - podhale24.pl
Środa, 06 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy, Leontyny
Nowy Targ
Clouds
Wiatr: 1.512 km/h Wilgotność: 86 %
Snow
Wiatr: 1.872 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
Wiatr: 0.684 km/h Wilgotność: 83 %
Snow
Wiatr: 0.468 km/h Wilgotność: 84 %
Snow
Wiatr: 0.612 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
-3°
Wiatr: 1.44 km/h Wilgotność: 85 %
Jakość powietrza
330 %
Nowy Targ
130 %
Zakopane
80 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Zła
PM 10: 165 | 330 %
Zakopane
Umiarkowana
PM 10: 65 | 130 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 40 | 80 %
16.04.2016, 21:55 | czytano: 4329

Gmina odłowi bezpańskie psy. Odstrzelić ich nie można

Sforę bezpańskich psów trzeba jak najszybciej odłowić - mówi wójt gminy Szaflary Rafał Szkaradziński w odpowiedzi na ostatni atak watahy czworonogów w Maruszynie na chłopca pilnującego owiec.

A tym zdarzeniu pisaliśmy w czwartek w artykule pt. "Chłopiec zaatakowany przez psy".

Rafał Szkaradziński wyjaśnia, że zgodnie z prawem gmina może jedynie odłowić psy. Będzie to jednak bardzo trudne, bo są zdziczałe. - Muszę sprawie się przyjrzeć. Mamy zakupioną klatkę i planujemy jeszcze kupić dwie, aby odłowić te zwierzęta- zapowiada.

Odstrzał groźnych i zdziczałych psów przez myśliwych jest niemożliwy, bo nie pozwalają na to przepisy. - Te psy są zwykłymi kłusownikami. Na wiosnę zabijają one zwłaszcza małe zwierzęta, które właśnie się urodziły. W tym okresie łanie i sarny schodzą z gór, bo tam trwa jeszcze zima, a w dolinie już prawdziwa wiosna, dlatego idą tam gdzie jest pożywienie. To dla tych psów łatwy łup – mówi Sławosz Smoleń, myśliwy z Koła Łowieckiego „Krokus”.

Józef Słowik
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
ech te pieski....12:51, 19 kwietnia 2016
Tak odłowić,tylko nasuwa się pytanie,skąd ktoś ma wiedzieć które to dzikie psy a które te puszczane luzem.Obecnie koło mnie po drodze ciągle lata piątka psów sąsiadów i dwie przybłędy,to które zostaną odłowione bo jak trzeba ganiać za zwierzętami czy dziećmi to lecą wszystkie.Proponuję najpierw urzędowi gminy zacząć egzekwować w Maruszynie jak i w całej gminie przepis dotyczący trzymania psów na terenie posesji bo przepis jest a pieski dalej chodzą po drogach.
Michał18:32, 18 kwietnia 2016
ddd - Tak ludzie się nie przyczynili nic a nic :/. Tak te psy pojawiły się nie wiadomo skąd. Jak by każdy pilnował swojego psa, na pewno nie było by ich liczba mniejsza (nie rozmnażały by się aż tak). Jak by każdy zajmował się małymi psami, a nie wyrzucał jej do pobliskich lasów czy wsi, to by ich liczba była mniejsza. I tak można mnożyć przykładów :/.
Na pewno rozwiązaniem nie jest zabicie :/. Nic to nie nauczy nie odpowiedzialnych "właścicieli".
Że wody jest mało w studniach - to też moja wina?
- Tak to też Twoja wina :/.
Pijak08:46, 18 kwietnia 2016
Odstrzał dzikich psów jest możliwy bardzo wielkie zagrożenie Wścieklizną może już jest? tylko nikt nie zwraca uwagi na padłe i martwe zwierzęta leżące i rozkładające się po krzakach !!!
jaga206:47, 18 kwietnia 2016
Ludzie na wsi na noc, uwalniają psy z łańcuchow żeby sobie pobiegały, nieraz specjalnie, żeby poszły sobie w diabły
szuser20:43, 17 kwietnia 2016
"Odstrzał groźnych i zdziczałych psów przez myśliwych jest niemożliwy, bo nie pozwalają na to przepisy."

Trzeba przywrócić normalność. Niech zatem rada gminy i wójt w porozumieniu z innymi zainteresowanymi gminami, organizacjami, stowarzyszeniami etc..wystąpią do posłów z apelem aby wnieśli poselski projekt nowelizacji przepisów dopuszczający odstrzał zdziczałych psów, lisów, dzików, wilków, a także niedźwiedzi. Obecnie sytuacja jest nienormalna. Ludzie są praktycznie pozbawieni obrony przed dzikimi zwierzętami.
ddd19:05, 17 kwietnia 2016
a jak to się ludzie przyczynili do rozmnażania psów? Hodujemy je w probówkach? Zapładniamy suki in vitro? Już sobie dajcie spokój z tym samobiczowaniem. "Ludzie są winni". Że wody jest mało w studniach - to też moja wina?
lufa18:49, 17 kwietnia 2016
Co Janek ? Myśliwi ci przeszkadzają? Założę się że jesteś durnym animalsem albo bezczelnym kłusiorzem.
kwk18:45, 17 kwietnia 2016
Gdyby nie nieodpowiedzialni ludzie nie było by tabunów zdziczałych psów, tak więc to nasza odpowiedzialność.Właśnie najwięcej tej nieodpowiedzialności jest na wsiach, gdzie ludzie w ogóle nie dbają o psy, rozmnażają na potęgę, a później problem.
Michał16:19, 17 kwietnia 2016
I tak mniej większość oburzonych na tym straci niż przykładowo bezdzietni podatnicy (i wspomniani niżej ludzie starsi) na programie 500+. Zwierzęta jak każde istoty żywe też mają swoje prawa i zasługują na godne traktowanie (a nie jak tu niektórzy proponują zabijanie :/). Dodatkowo do liczby bezpańskich psów przyczynili się tylko i wyłącznie ludzie, więc zasługują na maleńki ułamek ich podatków (jak nie na to to na coś innego i tak by ta kasa poszła ...i założę się, że nie była by dla ludzi starszych).
abc14:51, 17 kwietnia 2016
takie psy plątają się w Czarnym Dunajcu w stronę cmentarza i koło drogi w kierunku Rabki
ppf12:13, 17 kwietnia 2016
Od łowienia są rybacy a dzikimi psami powinni się zająć myśliwi
Marek z Krakowa10:50, 17 kwietnia 2016
Niech gmina zapewni zdziczałym psom odpowiednie warunki do życia: wygodne kojce, jedzenie i duży wybieg. I niech podadzą, kto za to będzie płacił.
SQ910:29, 17 kwietnia 2016
Bzdura - myśliwi mogą dokonać odstrzału tych psów, oczywiście z zachowaniem zasad wynikających ze stosownych przepisów (np. w odległości 100 m od zabudowań). I zapewne to zrobią bez nagłaśniania tej kwestii, jeśli już tego nie zrobili. To jest jedynie słuszna metodyka postępowania z takimi psami, które są ewidentnie niebezpieczne nie tylko dla zwierząt wolno żyjących, ale przede wszystkim dla ludzi.
Diana10:17, 17 kwietnia 2016
z tych przepisów wynika ze wieksze prawo maja zdziczałe i niebezpiczne psy nic człowiek,,,moze nalezałoby jednak zmienic przepisy by wazniejszy byl czlowiek niz pies który mu zagraza zyciu i zdrowiu a z tego co wiem to te psy lataja juz kilka lat po Starym Bystrem i okolicach i mnozaa sie na potege,,,ciekawe jak tak poczekamy z 10 lat to nie wyjdziemy z domu by nanas nie napadło stado psów,,,no,no,,,pozdrawiam wspaniaalych myslicieli
rambo09:41, 17 kwietnia 2016
kto powinien ścigać kłusowników. niech je odstrzeli policja.
Janek08:47, 17 kwietnia 2016
Wszyscy myśliwi są kłusownikami tylko, że bezkarnymi. Żadna przynależność do koła tego nie zmieni....
Pijak08:12, 17 kwietnia 2016
Gmina pisze same wypociny że nie można odstrzelić zdziczałych psów właśnie że może to jest ostatni dzwonek tylko się nie chce chodzi o pieniądze niech który pies z tej watahy zachoruje na Wściekliznę to dopiero będzie poważny kłopot nie tylko gminy ale całego powiatu Nowotarskiego i nie tylko wójt będzie płacił osobiście odszkodowania za pogryzione i zarażone Wścieklizną zwierzęta domowe wójt gminy Szkaradziński nie zdaje sobie sprawy co mówi albo wcale nie zna przepisów w tej sprawie
Partyzant08:01, 17 kwietnia 2016
Odłowić i co dalej?....Bedziemy łożyć na nie za nasze podatki?
Psiarczyk23:32, 16 kwietnia 2016
My, ludzie doprowadziliśmy do tego że zdziczałe psy harcują.
b22:19, 16 kwietnia 2016
Psy pójdą do schroniska... na garnuszek podatników...bo nie wolno ich zastrzelić!!!! A ludzie starsi, jeszcze bez prawa do emerytury,bez prawa do renty, bo ZUS ich "uzdrowił" no i bardzo mimo wszystko schorowani,bez pracy,bo zdrowie nie pozwala,nie dostaną ani grosza bo opieka społeczna ma przepisy które nie pozwalają na żadną pomoc.... To jest chore!!!!!!!!!!! Jeszcze psy w schronisku utrzymywać!!!!!!
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas