Wtorek, 14 lipiec 2020, Imieniny: Marcelina, Ulryka, Bonawentury
Rabka Zdrój i okolice
Clouds
11°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 81
Clouds
12°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 81
Clouds
11°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 81
Clear
14°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 76
Clear
Wiatr: 1.332 km/h Wilgotność: 99
Clouds
11°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 81
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
15.04.2019, 09:11 | czytano: 3644

W sprawie skupu jagniąt ekolodzy odbijają piłeczkę w stronę hodowców

Arch. Podhale24.pl

Działacze broniący praw zwierząt protestują przeciwko obarczaniu ich winą za brak tegorocznego skupu jagniąt na Podhalu.

Działacze proekologicznej fundacji Viva! twierdzą, że hodowcy owiec sami sobie są winni, ponieważ ładowali do tirów transportowych, które przewoziły polskie jagnięta do Włoch, zbyt dużo zwierząt. W dodatku nie miały one odpowiedniej wagi.

Ekolodzy postanowili zająć stanowisko po naszym artykule o zaniechaniu odbywającego się od ponad 30 lat dorocznego skupu jagniąt do Włoch. Włosi, którzy do tej pory kupowali zwierzęta od polskich górali, w tym roku całkowicie wycofali się z interesu.

Według Jana Janczego, dyrektora Regionalnego Związku Hodowców Owiec i Kóz w Nowym Targu, głównym problemem jest konflikt z działaczami organizacji działających w obronie zwierząt, które zarzucają zwłaszcza firmom transportowym niehumanitarne traktowanie jagniąt. To właśnie sposób transportu był powodem zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa, jakie ekolodzy złożyli w nowotarskiej prokuraturze. Obecnie sprawa ma swój epilog w sądzie.
Ekolodzy nie zgadzają się jednak z opinią zarówno dyrektora związku, jak i samych owczarzy, jakoby to oni najbardziej przyczynili się do zaniechania skupu.

– Dyrektor Janczy nieco mija się z prawdą – mówi Anna Plaszczyk z Fundacji Viva! – Należy tu doprecyzować, że sprawa sądowa zaczęła się 10 miesięcy temu i zmierza ku końcowi, to po pierwsze. Po drugie samo śledztwo prowadziliśmy 2 lata temu a nie 3, a to właśnie w jego wyniku oskarżono Barbarę Z. ( byłą lekarkę powiatową weterynarii przyp. red.). Zatem hodowcy owiec mijają się z prawdą. Lubią myśleć, że to nasza wina, tymczasem to nie my załadowaliśmy zbyt dużo i zbyt młodych jagniąt do jednego transportu. My to tylko ujawniliśmy. Z pewnością nie jesteśmy winni tej sytuacji – tłumaczy.

Józef Słowik
najnowsze informacje
komentarze
oli14:16, 17 kwietnia 2019
...swój...poprawiłeś mi humor!
oli14:09, 16 kwietnia 2019
Won z Podhala,darmozjady ,mąciciele sorosa .To drugi KOD,wsadzają *** tam gdzie nie trzeba.Gonić to dziadostwo ,plątające się i brużdżące wszystkim ,nie mające zielonego pojęcia.Do roboty ofermy życiowe.
Do qwerty07:04, 16 kwietnia 2019
Próbujesz kpić, ale być może coś w tym jest.
qwerty19:08, 15 kwietnia 2019
Taxiarze, ekolodzy i lgbt.
I wszystko jasne.
eko banda16:22, 15 kwietnia 2019
ekolodzy to najemnicy ktorzy za kase zrobia wszystko ! To wspolczesni zieloni terrorysci i powinni byc zdelegalizowani !To rowniez zagraniczna agentura ktora w icch imieniu blokuje pozytywne inwestycje a ktore sa niepozadane przez kapital zagraniczny! Wszyscy wlasciciele dzialek na ktore wejda ekoterrorysci powinni byc adekwatnie potraktowani z cala surowosci lacznie z .... !!!!
Miś16:11, 15 kwietnia 2019
Co to za odważny bez imienia wypisuje do miś? Zwierzęta są po to chowane żeby je jeść wielkie mi rzeczy a ubojnie po co są co tam robią masaże dla zwierząt? Niektórzy wypisują głupoty!!!!!
O, Viva! Kretyństwo16:11, 15 kwietnia 2019
Niedługo zabronią mielenia ziarna, a nóż nagle odkryją, że ono czuje to straszliwe miażdżenie, tylko nie ma głosu. A co, nie takie głupoty przeszły.
Swój13:57, 15 kwietnia 2019
Chciałbym jeszcze zobaczyć jak ekolodzy ciągną wóz, a koń siedzi na wozie
dobrze im tak :-)13:09, 15 kwietnia 2019
Tych pseudo-hodowców gdyby wysłać w podobną trasę i w podobnych warunkach jak te biedne barany, to może by coś dotarło do pustych główek. Chciwe i bezmyślne ludzie.
R.11:53, 15 kwietnia 2019
Naprawdę myślicie że przez ekologów Włosi zrezygnowali ze skupu? Naprawdę? Włosi w końcu powiedzieli dość i poszli do tych co traktują ich poważnie, bo naszym chciwością zarosły oczy. Teraz to ekolodzy i Baśka winna. Ale jak my wam mówili, bo jest na paru uczciwych, co rolę traktują jako nasz chleb powszedni a nie maszynkę do zbijania kasy dla córuń na zagraniczne drynki z palemkami a potem wielkie weseliska i nowe auta waszych synków, toście się śmiali z "głupoty" naszej, Włochów, urzędników, zwykłych ludzi, że bez układów się nie da. To teraz jest jak jest. A jest tak że teraz toście tacy wygadani, kto , co winien, a my wiemy kto winien i PAMIĘTAMY.
Marco - Franco11:37, 15 kwietnia 2019
Co za FRANCO Z CIEBIE; pospolity szubrawiec i sterowany z Zachodu... Ile to jagniąt halal ubijają we Francji, a ile ryb mordują na oceanach ciągnąc sieci po dnie i niszcząc środowisko - a u nam sie karze za zbicie jednostkowego karpia...
A żywe piękne ślimaki winniczki france głodzą 2 dni a potem wrzucają do wrzątku, mało tego po piekielnych mękach tych żywych stworzeń, odcinają im nóżki, czyszczą w occie muszle i znów do muszli nóżki kanibale w maśle wkładają...
Jechać tam eko-pomyleńcy i walczyć o życie..., bo to gorsze barbarzyństwo jak stanie 20 godzin w gnoju...
jajakobyły11:36, 15 kwietnia 2019
Przepisy niewątpliwie są po to aby ich przestrzegać, ale działania wszelkich ekologów sprowadzają się do narobienia wokół jakiejś sprawy wrzasku , zatrudnienia wszystkich dookoła a samemu ustawienia się w pozycji bezpiecznej. I broń Boże aby ponosić jakąkolwiek odpowiedzialność. Wielokrotnie byłem uczestnikiem różnych działań związanych z dobrostanem zwierząt i nigdy podkreślam nigdy nie otrzymaliśmy realnej pomocy i wsparcia od wszelkiego rodzaju organizacji ,,miłośników,,. Spotykaliśmy się natomiast z lawiną roszczeń pretensji i nie zawsze mądrych zgłoszeń.
A Fundacja Viva o ile się nie mylę nie posiada uprawnień dochodzeniowo- śledczych choć pewnie uprawnienia bardzo by chciała ale obowiązki niekoniecznie.
Lolo11:22, 15 kwietnia 2019
"Ekolodzy", "obrońcy zwierząt", służby sanitarne, komisje europejskie, wszyscy przeciw rolnikom. W tym wypadku udają obrońców zwierząt. Naprawdę, to chodzi o humanizację zwierząt i animalizację ludzi.
Rajder10:56, 15 kwietnia 2019
Proszę o zorganizowanie interwencyjnego skupu eko-oszołomów z transportem (w komfortowych warunkach) np. do Chin, gdzie może będą mieli trochę więcej zajęć i okazji żeby się wykazać...
Do Robert10:54, 15 kwietnia 2019
Robert, za mózg się zabierz !
fan politycznej propagandy10:44, 15 kwietnia 2019
ekolodzy wszędzie się wpier***ają bo im za to płacą, żeby niszczyć wszystko to co komuś nie leży w interesie...
Marco10:35, 15 kwietnia 2019
Robert, a co to znaczy rozwój? Wycięcie roślin, wybicie zwierząt do nogi i wybetonowane wszystkiego? Postęp dociera do Polski z opóźnieniem, a na Podhale czasem wcale, bo tacy jak ty nie rozumieją że następuje także w zakresie humanitarnego podejścia do zwierząt, a nie traktowania ich jak przedmioty. Może ty chciałbyś stać w swoich odchodach bez możliwości ruchu przez 20 godzin zanim cię zabiją, ale skoro jest możliwość żeby transport odbywał się w lepszych warunkach to jaki masz problem? Lokalni janusze biznesu chcieliby jedną ciężarówka przewieźć wszystkie jagnięta, bo koszt niższy a na szczęście tak się nie da.
Władek10:20, 15 kwietnia 2019
Zwierze jest po to, by je zjeść, ewentualnie, by służyć człowiekowi w inny sposób. Taka jest prawda i żadni pseudo ekolodzy tego nie zmienią.
malwina10:11, 15 kwietnia 2019
Ekolodzy to narzędzie w rękach grup interesów.
Tedi10:01, 15 kwietnia 2019
Dziady ekolodzy nie umyci z brudnymi włosami. Pamietam czasy z zapory w Czorsztynie nie mieli co jeść. A Pózniej w1997 r okazało się gdy była powódz że zapora uratowała miejscowości położone poniżej. Jeszcze raz GONIĆ DZADOW DO ROBOTY
po09:59, 15 kwietnia 2019
Ekopis
Poziór09:58, 15 kwietnia 2019
Ekolodzy nadgorliwi, czy to na terenie Parku, czy na skupie, czy na Białce, mają u nas przerąbane... Lepiej aby się nie ujawniali....
baca09:42, 15 kwietnia 2019
ekoterroryści?
do Mis09:38, 15 kwietnia 2019
W busie i aurobusie nie musi sie pan gniesc, moze pan poprostu wsiasc do innego, zlapac stopa, jechac rowerem, pociagiem albo isc na piechote, jagnieta nikt nie pytal o zdanie :/
Miś09:22, 15 kwietnia 2019
Teraz nie oni winni tak za dużo jagniat było załadowanie a jak w busie lub autobusie trza się gnieść bo tłok widzę że zwierzęta mają większe prawo niż człowiek żenada niestety taki los zwierząt był i będzie.
Robert09:20, 15 kwietnia 2019
Ekolodzy hamują rozwój Polski. Trzeba się za nich zabrać.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij