Wtorek, 17 wrzesień 2019, Imieniny: Franciszka, Hildegardy, Roberta
Czarny Dunajec i okolice
Clouds
12°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 87
Rain
12°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 87
Rain
13°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 87
Rain
12°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 93
Clouds
13°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 87
Clouds
13°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 87
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
08.05.2019, 10:54 | czytano: 2588

Wątpliwości radnych związane z przekazaniem pieniędzy policji wodnej

Arch. Podhale24.pl

Władze gminy Łapsze Niżne chcą przekazać 3 tys. zł dofinansowania dla Komisariatu Wodnego Policji w Krakowie, który w sezonie letnim patroluje Jezioro Czorsztyńskie 7 dni w tygodniu. Jednak zdania wśród radnych na ten temat są podzielone.

Nad bezpieczeństwem ludzi na Jeziorze Czorsztyńskim czuwają ratownicy Wodnego Pogotowia Ratunkowego oraz funkcjonariusze z Komisariatu Wodnego Policji w Krakowie.

Gmina chce przekazać kwotę w wysokości 3 tys. zł dla policji z Krakowa, „celem zabezpieczenia wypoczynku mieszkańcom i turystom, korzystających z Jeziora Czorsztyńskiego w miesiącach wakacyjnych”.

Na ostatniej sesji Rady Gminy Łapsze Niżne wywiązała się dyskusja na ten temat.– Czy to dofinansowanie wpłynie na rozwiązanie problemów w okresie turystycznym? – zapytała jedna z radnych.

– Moim zdaniem lepsze byłoby wsparcie dla WPR niż dla policji – odpowiedział drugi radny.

– Sama obecność policji na pewno zniechęca niektórych do niewłaściwego zachowania – zauważył przewodniczący rady Zdzisław Majerczak.

Uczestnicy dyskusji zasugerowali, że policjanci powinni również zająć się źle zaparkowanymi samochodami.– Samochodami interesuje się nasza policja z Nowego Targu, a nie z Krakowa – wtrącił przewodniczący.

Wójt gminy Jakub Jamróz wypowiedział się również w kwestii dodatkowych patroli nad jeziorem. – Spotkałem się z Komendantem Powiatowym Policji w Nowym Targu odnośnie zorganizowania dodatkowych patroli. Tak, jak państwo pamiętacie, dodatkowe patrole funkcjonowały w zeszłym sezonie. Chcemy, żeby funkcjonowały one w oparciu o wyposażenie z Krakowa, ale również chcemy, aby tutaj byli funkcjonariusze z Nowego Targu. Pochlebne słowa, że robią dobrą robotę, nie są wyssane z palca, bo faktycznie są w terenie i kontrolują turystów. Jednocześnie na wodzie robią dobrą robotę. Efekt jest taki, że, dzięki Bogu, utonięć na Jeziorze Czorsztyńskim nie było. Komendant zaznaczył mi w rozmowie, że on też widziałby ich pracę nie tylko na wodzie, ale również w terenie. (…) Wydaje się, że na policję można liczyć. Policja ma o tyle przewagę nad organizacjami pozarządowymi, że to jednak mundur, pewien kanon pracy, przepisy i zobowiązania względem swojej służby. Mam informację z pierwszej ręki, od członka komisji w Urzędzie Marszałkowskim, że WPR w tym roku otrzyma 30 tys. zł dofinansowania (w ubiegłym było to 10 tys. zł – przyp. red.), dlatego moim zdaniem nasze środki powinny iść w kierunku policji – skwitował wójt.

Padło pytanie, czy ewentualnie bez wsparcia finansowego policja będzie jednak stacjonować. – Na terenie jeziora są trzy samorządy: gmina Łapsze Niżne, gmina Czorsztyn i gmina Nowy Targ, a to, gdzie będą stacjonować, to jest im wszystko jedno. W Łapszach Niżnych gmina nie obciąża policji za wynajem pomieszczenia, co pozwala na sprawne funkcjonowanie tego posterunku. My, dając środki, pokazujemy w jakiś sposób, że ich tutaj chcemy i patrzą na to przychylnym okiem, że jakieś tam wsparcie od samorządu jest. Nie wiem, czy gdybyśmy nie przekazali środków, a np. gmina Czorsztyn je przekaże, to mogliby przenieść się właśnie tam. Wtedy z tamtej strony zrobiłoby się bezpieczniej. Dzisiaj posterunek policji jest po naszej stronie – podsumował Jakub Jamróz.

Na koniec dodał, że władzom zależy na tym, aby dobrą współpracę samorządu z policją utrzymać ze względu na bezpieczeństwo ludzi nad wodą, które jest nieocenione, dlatego zaplanowane dofinansowanie nie jest dużym wydatkiem.

ao/
najnowsze informacje
komentarze
Franek10:17, 9 maja 2019
żenada:
Ty nie wiesz o co chodzi właśnie...... pogadaj z radnymi, bo ja się pofatygowałem i sprawdziłem co to jest wydatek bieżący a co to inwestycyjny. A Gmina ma czerwoną kartkę.....prze Wójta, a nie fanatyków ;)
Ale to trochę trzeba mieć oleju w głowię, by wiedzieć, że to Wójt układa budżet!
spisok10:08, 9 maja 2019
Dać pieniadze na pożądną firmę ratowniczą a nie.
Jest jakiś wykaz na co idą te piniondze?
Dają jakieś sprawozdanie na co przeznaczają te pieniądze niebiescy?
żenada08:43, 9 maja 2019
Oj Franek inteligencją to Ty nie grzeszysz to fakt niepodważalny kto przy zdrowych zmysłach nie wykorzysta ponad miliona dofinansowania.Czy Niedzica nie należy do Gminy??jak można tak nisko upaść aby mieć taki tok rozumowania.Nie dziwię się,że mając takich fanatyków jak Ty Gmina ma czerwoną kartkę.
Franek21:07, 8 maja 2019
Mam propozycję dla Wójta, by jeszcze rzucił z 3 tysiące Państwowej Straży Pożarnej za to, że jak wezwanie to jadą na Gminę Łapsze Niżne.......
Nie dziwota, że potem się czyta, że Łapsze dostały czerwoną kartkę od RIO skoro tak się rozrzuca pieniądze.
Franek21:05, 8 maja 2019
alek:
Jutro sesja nadzwyczajna, zaś wydatek z budżetu gminy.....bo 9 dni temu inaczej głosowali, zapewne jutro droga przejdzie jako wydatek bieżący, a w przyszłych latach będzie trzeba reformować oświatę, dźwigać opłaty dla mieszkańców by zaspokoić zapędy niedzickich radnych.....
czorsztynianin20:52, 8 maja 2019
nie dać im bo oni sobie d*** woża po jeziorze i popisuja sie co oni nie potrafią na ładzi i wariuja na tej motorówce
alek17:07, 8 maja 2019
Jest wiele spraw w tej Gminie ciekawych których,prasę lokalną przede wszystkim powinno interesować a tak niestety.... nie jest a szkoda można by było uniknąć takiego dziadostwa jak głosowanie? no właśnie za odrzuceniem miliona zł. dotacji.... na budowę drogi.Czy to nie jest ważne dla... dla prasy????a taka sytuacja miała miejsce na ostatniej sesji,czy ja dobrze zrozumiałem???czy może się mylę??o takich sprawach powinno wiedzieć społeczeństwo,jak głosuje Rada i jakie z tego mogą być kłopoty dla Gminy tak myślę,ale mogę się mylić.
3 tysiące za 3 miesiące17:01, 8 maja 2019
3 tysiące ?ale na głowę? jednorazowo? czy jak na paliwo?i o 3c tysiące ta dyskusja?
edek16:09, 8 maja 2019
dla mnie jest sprawa jasna, Policja to jest MMSiA wiec dlaczego samorzady maja dokładac, jest to dla mnie niezrozumiałe.Panstwo a przedewszystkim komendant KPP Nowt Targ ma to w zadaniach i czy bedzie dofinansowanie czy nie Policja bedzie.
Jan15:41, 8 maja 2019
A czy to czasem nie prezes WPR zatopił Podhalański Wopr żeby się nachapać i teraz jeszcze rękę wyciąga po pieniążki? A co się stało ze sprzętem WOPR pan prezes wyjaśni?
Obserwator15:24, 8 maja 2019
Co za bzdury, jakie znaczenie ma to gdzie policja stacjonuje jak i tak pływa po całym jeziorze? Jakie znaczenie ma to która gmina da więcej pieniędzy skoro obszarem działania wodniakow jest całe jezioro? Jaki wpływ na liczbę utoniec ma policja wodna?
Kulawy14:24, 8 maja 2019
A po co tyle policing ? Ludzie powinni sie zastosowac do prawa ,a ze niestosuja sie to sprawa tego prawa ,czy any dobre? przeważnie restrykcyjne I tu jest problem,a ?stróże ? woża sie coral lepszym sprzetem i narzekaja na warunki pracy,przerost wszystkich etatów,ratowników też, chce sie utopić ,po co zabraniać ? Rozbudować infrastrukturę, żeby były z tego dochody,a nie trzymać za pysk
Franek12:08, 8 maja 2019
A czy to nie w zeszłym roku "zatopili" swoją łódkę policjanci??
Baca12:04, 8 maja 2019
na diety radnych wielokrotnie tyle pieniędzy idzie co miesiąc i nie mają z tym problemu - żenada
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij