Czwartek, 06 maj 2021, Imieniny: Judyty, Juranda, Benedykty
Rabka Zdrój i okolice
Clouds
Wiatr: 27.792 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 27.792 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 27.792 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 14.832 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 9.612 km/h Wilgotność: 90
Clouds
Wiatr: 27.792 km/h Wilgotność: 81
Jakość powietrza
Nowy Targ
Brak pomiaru
Zakopane
Brak pomiaru
Rabka-Zdrój
Brak pomiaru
26.06.2019, 14:10 | czytano: 2953

Remont remizy OSP z dyskusją w tle

Remiza OSP w Maniowach zostanie wyremontowana, ale zaplanowane prace nie spełniają wszystkich oczekiwań.

Radna Czesława Królczyk zwróciła się do wójta z prośbą o przeprowadzenie remontu i zmianę wyposażenia sali budynku OSP w Maniowach. Chodzi głównie o wymianę stołów, krzeseł, parkietu, usunięcie boazerii oraz wykończenie ścian.

– Rzeczywiście jest ta remiza używana za darmo, więc należałoby dbać o nią. Trzeba również zwrócić uwagę na przeciekający dach – stwierdził na ostatniej sesji Rady Gminy Czorsztyn i sołtys wsi Maniowy Franciszek Jarząbek.
Wójt Tadeusz Wach poinformował, że zaplanowano prace malarskie, remont parkietu i części stołów oraz krzeseł. Wszystko ma być zrealizowane jeszcze w tym roku.

– To jest kwestia własnościowa, drodzy państwo, i powinniście być tego świadomi. Ta nieruchomość nie stanowi własności gminy, tylko jest własnością OSP, w związku z czym inwestowanie w remonty jest ograniczone przez ustawę o finansach publicznych zasadą celowości i gospodarności. Możecie państwo, jako OSP, dostać dotację z ustawy o ochronie przeciwpożarowej, niemniej jednak, jak zwraca na to uwagę Regionalna Izba Obrachunkowa, wydatki muszą być celowe, gospodarne, ekonomiczne, uzasadnione i muszą osiągać najlepsze wyniki dokonanych nakładów. Trudno tutaj uznać możliwość remontu stołów biesiadnych czy wyposażenia kuchni, bo to nie jest działalność bojowa. Do tego również nie upoważnia nas umowa użyczenia, którą mamy podpisaną – skwitował radca prawny Monika Orłowska-Pietroń.

– W budynku był bank, gdzie pieniądze za dzierżawę były brane przez gminę. Teraz na przykład znajduje się tam biblioteka i jest to wszystko za darmo. Jeśli trzeba będzie, to rozwiążemy umowę z gminą i wtedy gmina będzie miała problem. Będzie to może nieprzyjemne we wsi, ale jak dojdzie do tego, to tak trzeba będzie zrobić. (…) To nie jest tak, że OSP nie dokłada do remizy. Była robiona chłodnia, straż dołożyła pieniądze. Do prawie wszystkich rzeczy są dokładne pieniądze. Na ile nas stać, tyle dokładamy – odpowiedział sołtys.

Na koniec dyskusji wójt podsumował, że nikt nie jest przeciwny, aby przeznaczyć pieniądze z budżetu gminnego na remont remizy, ale trzeba to zrobić w przemyślany sposób.

ao/
najnowsze informacje
komentarze
xyz09:24, 27 czerwca 2019
Radca prawny mówi: "inwestowanie w remonty jest ograniczone przez ustawę o finansach publicznych zasadą celowości i gospodarności."
Jakoś nie było problemu przy rozbudowie remizy, a teraz przy małych remontach jest ?
bleble06:42, 27 czerwca 2019
Pytanie za 100 punktów, a co dzieje się z pieniędzmi zarobionymi na weselach, imprezach typu "wiejskie wstrząsy"?
Jeśli z tych pieniędzy nie ma możliwości wymieniać chociaż częściowo podstawowego sprzętu eksploatacyjnego to jaki sens jest wynajmować remizę na takie imprezy?!
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama

sonda

Czy władze Nowego Targu powinny zapewnić finansowanie Klubowi Hokejowemu Podhale Nowy Targ z budżetu miasta w kwocie 1 miliona złotych rocznie, przez trzy kolejne sezony?

- tak
- nie
- nie mam zdania

Aby zagłosować w naszej sondzie musisz mieć włączoną obsługę ciasteczek !

reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij